Grand Canyon jako krásný přírodní div světa

Od | 17 května, 2022

Obsah

Nejnavštěvovanější přírodní div Ameriky a přesto zde jsou místa, kam nevkročila lidská noha. Jeden z mohutných amerických divů světa a jeden z mála přírodních útvarů na planetě, který je viditelný z vesmíru. Tak velký, že by se do něj vešlo 10 Mount Everestů. Některé stěny padají kolmo dolů až kilometr a půl. To je Grand Canyon. Podívejte se na zajímavosti z tohoto úchvatného místa.

Tajemství Grand Canyonu

Tajemství a záhady se však ukrývají mimo dohled. Řeka Colorado stojí na samém počátku. Po této řece je jediné místo, jak se dostat, tam kde málokdo byl a tato místa jsou velmi střežená. Největší hádankou je geologické uspořádání kaňonu. Řeka by měla vést na druhou stranu, dalším úkazem jsou vrstvy horniny nad sebou, které pocházejí z různých dob, to jsou největší záhady Grand Canyonu. Kaňon se pyšní velkými rozměry

 • Rozloha 4927 km2
 • Délka 447 km
 • Šířka až 29 km
 • Hloubka 1,5 km

Vznik kaňonu

Jak mohla řeka Colorado vytvořit tak obrovský kaňon? Prozatím nikdo neví. Vědci přišli o obrovské množství důkazních materiálů. Pomalu se tak odkrývají tajemství kaňonu. Příběhy, které vypráví kameny, jsou staré miliony let. Nálezy fosilií odhalují, že dno kaňonu dříve bývalo mořským dnem. Vápenec na dně kaňonu je 340 milionů let starý. Jedním z objevů jsou podivné černé kameny hluboko v kaňonu. Kdysi museli výt hluboko pod zemí. Dnes už mají odborníci přístroje, které dokáží určit stáří kamenů. Na dně kaňonu tak najdeme kameny staré 2 miliardy let. Říká se jim granáty a jsou hlavním vodítkem. Vědci mohou určit přesnou váhu, která na ně naléhala v době jeho vzniku. Výsledky analýz ukazují, že některé granáty byly pod povrchem země asi 10 km. Peřeje kaňonu patří k nejzrádnějším vodám na světě. Ve velkém kaňonu se objevují větší peřeje každé 3km řeky, to ukazuje, jak kaňon vznikal. Krátké bouřky zaplavují velké oblasti v úzkých kaňonech a nakonec velká masa vnikne do hlavní řeky Colorada. Je to tak silná masa vody, že sebou nese obrovské kameny, které peřej vytvářejí. Ve stěnách kaňonu najdeme jeho historii, kaňonu se také přezdívá geologická kronika. Musí být úchvatné tento nádherný div světa spatřit, nemyslíte?

Přehrada na řece Colorado

Jedna z přehrad na Grand Canyonu byla postavena v 60. letech 20 století a snížila drastický tok Colorada. Kaňon se tak přestal prohlubovat. Plavba na peřejích je vzrušující ale také velmi nebezpečná. Za posledních 20 let došlo v těchto vodách k dvěma tuctům úmrtí příčinnou utonutí či podchlazení. Přehrada změnila přirozenou rovnováhu života a je také velmi studená, protože se do této přehrady dostávají spodní proudy z kaňonu. Na severní straně kaňonu najdeme nespočet druhů rostlin a živočichů i přesto, že to vypadá, jako kdyby byl kaňon pustina. Na loukách a pastvinách se vyskytuje:

 • 174 druhů rostlin
 • 167 druhů hub a plísní
 • 64 druhů mechů
 • 195 lišejníků

Proč řeka Colorado neteče na druhou stranu?

Stará řeka Colorado tekla od severu k jihu, ale na 104 km se něco stalo a řeka se obrací, v podstatě do kopce. Proč k tomu došlo. Je to geologická záhada, na kterou se vědci snaží najít odpověď. Teorií je několik, nicméně žádná není prokázaná. Geologové kaňon zkoumají již 150 let. Řeka Colorado je snem každého pravého vodáka. Řeka protéká státem Arizona. Celková délka splouvacího úseku je 363 km. 90 procent je klidná řeka, ale 10 % je množství již zmíněných nebezpečných peřejí. Colorado vzniká soutokem Green River a Westwater. Řece se přezdívá živá krev jihozápadu a je jedno z nejvyspělejší řekou na světě. Pramen začíná ve skalistých horách tím, že tam taje sníh. Než byly na řece postaveny všechny přehrady, byla mnohem širší než dnes. Vypravili byste se na tak úchvatné místo, nebo jste tam již byli?

4 thoughts on “Grand Canyon jako krásný přírodní div světa

 1. Avoiding online pharmacy scams

  This design is wicked! You obviously know how to keep a reader amused.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.