Za krásami divoké Afriky. Co vám nabídne?

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Pojďme se společně podívat na vybraná místa v Africe. Vnitrozemí jihoafrické republiky je skoro po všech stránkách výjimečné. Nejvražednější kočkovitá šelma není lev ani plaz. Místo kde květiny vyrůstají ze skal a kde téměř nikdy neprší, to jsou krásy z jižní Afriky. Číhá ve vysoké trávě, je to kočka, která je největším zabijákem kočkovitých šelem. Otevřené travnaté pláně jsou ideálním místem na hraní. Dosahuje výšky 60 cm a je to Serval stepní. Zkušení servalové jsou nejúspěšnějšími lovci v Africe. Ulovit 4000 hlodavců za rok už chce pořádnou šikovnost. Jsou to dobří lovci hadů a využívají kočičích instinktů. V jiné části zase najdeme psy hyenovité. Pes hyenovitý dokáže sehnat kořist v 8 z 10 pokusů.

Východní Afrika, místo krásných jezer

Ve východoafrickém pohoří v nadmořské výšce 4000 metrů velmi často prší, žijí zde gorily, které jsou na toto podnebí přizpůsobené a bez deště by neměli tolik potravy. Velká příkopová propadlina se táhne severojižním směrem východní Afrikou v délce 5000 km. Za její reliéf může obrovská masa žhavé lávy. V obrovských tektonických propadlinách se nahromadila voda, kde vznikla jezera.

  • Jezero Malawi
  • Jezero Tanganika
  • Jezero Kiwu

 

V těchto jezerech najdeme velké množství ryb. Každá voda ale není pro život dobrá. Málo míst na světě nabízí tak různorodá vodní prostředí jako zde v Africe. Na konci dlouhého období dešťů jsou příkopy plné vody. Objevují se tu tak hroši. Voda ale zde není věčná, při obdobích sucha se srážky přesouvají na sever, a nakonec zde zbyde voda jen v říčkách. Buvoli tak mají problém, vodu potřebují a tak po napasení musí urazit velké vzdálenosti tam, kde voda je. Sloni jsou ještě závislejší na vodě. Vyvalují se tak v bahně aby se ochránili před sluníčkem, a pak se vydávají do rozpálené savany. Na tomto místě také najdeme krokodýly nilské, kteří se sem stahují a hledají zdechliny. Nejdříve tak hodují starší členové, poté mladší. Voda není jen na povrchu, ale proniká do hloubky a v jiných místech vyvěrá v podobě pramenů na povrch. Jedinečné geologické podmínky tak umožnují další způsob zásobování vodou. Jezero Tanganika má objem 20 bilionů litrů vody. Jeho sesterské jezero Malawi má podobný rozměr.

Jezero Malawi

Malawi je jedno z největších jezer Afriky a má rozlohu 30 800 metrů čtverečních. V některých místech jezero dosahuje hloubky až 700 m, kde toho moc nežije. Velmi rozmanitých živočichů se dočkáme především u hladiny. V tomto jezeře se ryby vyvíjejí v nové a nové druhy. Tuto evoluci nikde jinde nenajdeme a křišťálová voda jezera se hemží životem. Ohromující je diverzita ryba, najdeme je ve všech velikostech, tvarech a barvách. Tyto všechny ryby vznikly z původní cichlidy říční. Najdeme zde 700 druhů a několik set z nich nenajdete nikde jinde na světě. Nebylo by krásné toto jezero vidět na vlastní oči?

Uganda, místo u Viktoriina jezera

Uganda byla do roku 1962 britskou kolonií a úředním jazykem je Angličtina, ale v místních oblastech se hovoří kmenovými jazyky. Je to velmi úrodný kraj a díky nadmořské výšce je tu mírné klima. Pěstuje se zde čaj, tyto plantáže ale pěstují Indové, jde tedy o Indický čaj. Uganda se člení na čtyři oblasti.

  • Centrální oblast
  • Východní oblast
  • Severní oblast
  • Západní oblast

Leží přímo na rovníku a leží na břehu Viktoriina jezera a jemu tato země vděčí za úrodnost a krásnou přírodu. Místní obyvatelé věří, že se zde nachází pramen Nilu, nicméně vedlejší Rwanda tvrdí že Nil pramení u nich. V Ugandě na Africké poměry často prší. Uganda je jedním z míst, kde je nejmladší populace na světě, je tam hodně dětí. Bojují zde proti nemoci AIDS. Děti, které z finančních důvodů, nemohou chodit do školy, musí dřít od rána do večera. Za jeden den si vydělají asi tak na sklenici limonády. Významným a také hlavním městem je Kampala. Chtěli byste se tam podívat?

One thought on “Za krásami divoké Afriky. Co vám nabídne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.