Při návštěvě Jihoafrické republiky jsme nemohli vynechat proslulé potápění v kleci (Cagediving) s bílými žraloky (Carcharodon carcharias). Jedno z hlavních center této kratochvíle je městečku Gansbaai, které je vzdálené asi dvě hodiny jízdy autem z Kapského Města.
Potápění si můžete objednat přímo v Kapském Městě, ale to zaplatíte cca 1400 ZAR. Pokud budete kontaktovat přímo jednu z firem, které výjezdy na moře se žraloky pořádají, dostanete se na 1000 ZAR (což je rozdíl 1000Kč na člověka). Sraz na základně společnosti byl ráno v sedm hodin. Nejdřív jsme dostali snídani, u toho koukali na video se žraloky a ještě před vyplutím proběhl briefing. Pak jsme společně s dalšími lidmi (celkem 14 účastníků a cca 8 členů posádky) nasedli na loď a vyrazili na moře. K místu, kde se na žraloky čeká je to cca 15-20 minut jízdy lodí. Jeli jsme okolo ostrůvku, kde žije kolonie tuleňů, kteří jsou oblíbená pochoutka bílých žraloků. Ostrůvek byl tuleni doslova obsypaný.
Zakotvili jsme asi 500m od ostrůvku a začali s lákáním. Nejdříve je potřeba dostat rybu na dohled z lodi. K přilákání se používá vylévání směsi tuku, vody a kousků masa ryb. Jelikož žraloci většinou migrují, nefunguje to tak, takže by žraloci na krmení čekali. Jak je žralok na dohled, může se přikročit k dalšímu kroku vábení. Hezky se to povídá, ale realita byla trochu jiná.
Potápění se žraloky v Gansbaai
Přes ujištění posádky, že letošní rok se jim pouze 3x stalo, že by žraloky neviděli, se zdálo že žraloci nemají o naši návnadu sebemenší zájem. Vábily jsme skoro tři hodiny a nic. Nicméně kapitán byl v kontaktu vysílačkou s dalšími „žraločími“ společnostmi a ty žraloky našli.
Firem, které se potápění se žraloky věnují je v Gansbaai asi sedm a když jsou na moři, tak při vyhledávání žraloků spolupracují. Takže když se jejich zákazníci se žraloky vyřádili, nastoupili jsme na jejich místo.
Takže žraloci byly ve vodě a mohlo se začít s jejich vábením k lodi. První skupina se nasoukala do klece. Klec má rozměry cca 3,5×1,5m, na výšku 2m a vejde se do ní až 5 potápěčů. No potápěčů … máte na sobě pouze neopren, neoprenové botičky a masku (potápěčská licence není potřeba).
Pozorování žraloků probíhá tak, že jeden člen posádky se pokouší házením a mrskáním návnady (velký kus ryby na provaze) přilákat žraloky co nejblíže ke kleci. Když se žralok blíží, zahuláká „down“ a vy se na nádech potopíte a doufáte, že se vám žralok přijde ukázat.
Viditelnost byla 3-5m, takže žraloci museli připlavat úplně blizoučko. Uvnitř klece máte specielní úchyt, takže se nemusíte bát, že vám žralok ukousne ruku, když se budete držet klece. Každá ze skupin byla ve vodě cca 15-20 minut. My jsme si ale dali dvojitou dávku 🙂 Ke konci nám byla dost šílená kosa. Není se čemu divit, protože voda měla 12°C.
Okolo lodi se nám předvedlo celkem 6-7 žraloků. A některý byly vysloveně modelky a krásně se nám předváděli. Nejmenší měřil 2m a největší ke 4m … a to už byl fakt pořádnej chlapák. Na základnu jsme dorazili až okolo třetí hodiny.
Byla to velmi zajímavá zkušenost a můžu ji všem vřele doporučit.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.
Prosim Vás dovezte mi domů velkého žraloka protože můj táta pracuje v akvárium děkuji Karlíková
Je mi 20
Děkuji za článek. Sice jsem ho pročetla, ale musím říct, že s touto turistickou atrakcí nesouhlasím. Jsem potápěč a nemyslím si, že je vhodné jakýmkoliv způsobem krmit divokou zvěř… ať je to na souši nebo v oceánu. Ani žraoci nejsou tupci, jež si nepamatují, že tam dostali žrádlo bez práce a bylo u toho něco světlého masitého. Je mu jedno jestli se tomu říká člověk nebo jak, ale dalo mu to žrádlo a tak když uvidí něco podobného se máchat na hladině a bude mít hlad tak si tam k tomu něčemu světlému připlave, no a když tam nic nedostane po dobrém bude po zlém. Správně jste řekl, že žraloci kočují, tak se kvůli právě takové hloupé neuvážené turistické atrakci může kdykoliv kdekoliv stát neštěstí… jako se stalo v Egyptě! V JAR se v moři koupou stovky i tisíce lidí, stovky potápěčů se ponoří pod hladinu indického oceánu, ale kvůli takovým hlupákům, kteří si chtějí vydělat peníze hloupou atrakcí se koupání a potápění může stát nebezpečným. Asi by nebylo od věci zjistit kolik útoků žraloka se každoročně odehrává! Zda se počet nemění a nebo stoupá… Ovšem dostat pravou správnou statistiku z afrických zemí je nemožné…
ty lachtani jsou tak hodný nevím proč je žraloci loví