Athény známe jako kolébku moudrosti a demokracie, ovšem ty současné toho zvídavým turistům nabízejí o mnoho více. Ve hře nejsou jen antické ruiny, ale třeba i dobré jídlo nebo čisté městské pláže s kvalitním zázemím.
Svou pověst centra vzdělanosti získaly Athény zejména poté, co byly obsazeny Římany. Ti se rozhodli jejich přednosti „zakonzervovat“ a vytvořit z nich jakýsi skanzen. Měly být výkladní skříní umění a kultury. Mnozí z římských obdivovatelů pak patřili mezi jejich obdivovatele do té míry, že neváhali ze svých vlastních zdrojů financovat třeba stavby divadel, stadionů, ale i potřebné infrastruktury včetně kanalizace.
Na co se dnešní návštěvníci Athén těší nejvíce
I díky tomu se podivuhodně dobře zachovala i legendární athénská akropole, kterou objímá kruh Propylejí. To jsou vlastně hradby, tu a tam prolomené velkolepou vstupní branou a sloupovými síněmi. A vydáte-li se až na vrchol, dojdete k chrámu bohyně Athény – Parthenonu. Právě na akropoli se podle legendy Athéna utkala s Poseidonem o nadvládu nad městem. Ve starověku pak její chrám i všechny ostatní stavby zářily opravdu pestrými barvami.
Dalším oblíbeným místem je rozhodně agora. Obklopují ji pozůstatky radnice, budov úřadů i obchodů a najdete tu samozřejmě i legendární řečnický koutek. Právě tady se zrodila demokracie ve své nejryzejší podobě, pod dohledem Periklése a mnoha dalších státníků.
Ulička, lemovaná pouze tavernami
Sen každého milovníka gastronomie? To rozhodně. A právě jednu takovou v Athénách najdete. Stačí zamířit pár kroků pod agoru a vybrat si, co hrdlo ráčí. Nejživěji je tu večer, kdy si místní vychutnávají opulentní večeře s přáteli. Budete-li na takovou akci pozváni, připravte se na společné talíře, víno v litrových karafách a nejméně dvě hodiny zábavy.
Čerstvé suroviny pro svou kuchyni pak najdete na tržnici podél ulice Athinas a nefalšovaný orientální bazar pak na vás čeká ve čtvrti Monastiraki. Smlouvat je povoleno a zážitky jsou skutečně nezapomenutelné.
Athény se chlubí i středověkými památkami…
Ve společnosti těch antických bývají sice trochu upozaďována, přesto se vyplatí zamířit do křivolakých uliček středověké Plaky, vystavěné přistěhovalci na skalnatém návrší. Jde o zajímavý kontrast s jedinečnou atmosférou. Zvlášť pokud se sem vydáte po setmění. Taverny a obchůdky se suvenýry tu najdete doslova na každém kroku. Mimochodem ve středověku to se slávou Athén příliš dobře nevypadalo, obývalo je totiž jen asi 5 000 obyvatel.
3 000 hodin slunce za rok a koupání na skok od centra
Pokud vás Athény nalákají ještě něčím, pak to bude určitě počasí. Prší tu jen výjimečně a užít si během roku můžete až 3 000 slunečních hodin. V srpnu se sice teploty mohou vyšplhat až k 50 °C ovšem na jaře (březen, duben, květen) a na podzim (září, říjen, listopad) se drží okolo příjemné hranice 25 °C. Zvláště na podzim je moře stále ještě vyhřáté a vodních radovánek si tak užijete do sytosti.
A kam se vydat? Tramvaj číslo čtyři vás z centra za půl hodinky doveze do Sarinského zálivu v Egejském moři. Čekají tu na vás nádherné městské pláže (mezi ty nejoblíbenější patří Glyfada, Alimos a Vouliagmeni) s veškerým myslitelným zázemím – od převlékacích kabinek až po toalety.
A pokud vám ani tohle všechno nebude stačit, využijte Athény jako perfektní startovací bod pro toulky po okolí. Na dosah budete mít třeba Mykény, Korint a Delfy, ostrovy Aigina, či Spetses a pohoří Arachova a Parnas. Síť autobusů je tu poměrně široká, takže se obejdete i bez vlastního automobilu. Takový výlet tedy rozhodně stojí za to.
Zaujal vás tento článek? Vydejte se rovnou na výlet do Athén!