Za největšími zajímavostmi Athén

Od | 16 ledna, 2020

Známe je jako kolébku moudrosti a demokracie, ovšem ty současné toho zvídavým turistům nabízejí o mnoho více. Ve hře nejsou jen antické ruiny, ale třeba i dobré jídlo nebo čisté městské pláže s kvalitním zázemím.

Svou pověst centra vzdělanosti získaly Athény zejména poté, co byly obsazeny Římany. Ti se rozhodli jejich přednosti „zakonzervovat“ a vytvořit z nich jakýsi skanzen. Měly být výkladní skříní umění a kultury. Mnozí z římských obdivovatelů pak patřili mezi jejich obdivovatele do té míry, že neváhali ze svých vlastních zdrojů financovat třeba stavby divadel, stadionů, ale i potřebné infrastruktury včetně kanalizace.

Athény - vizualizace Acropolis

Na co se dnešní návštěvníci Athén těší nejvíce

I díky tomu se podivuhodně dobře zachovala i legendární athénská akropole, kterou objímá kruh Propylejí. To jsou vlastně hradby, tu a tam prolomené velkolepou vstupní branou a sloupovými síněmi. A vydáte-li se až na vrchol, dojdete k chrámu bohyně Athény – Parthenonu. Právě na akropoli se podle legendy Athéna utkala s Poseidonem o nadvládu nad městem. Ve starověku pak její chrám i všechny ostatní stavby zářily opravdu pestrými barvami.

Athény – Agora

Dalším oblíbeným místem je rozhodně agora. Obklopují ji pozůstatky radnice, budov úřadů i obchodů a najdete tu samozřejmě i legendární řečnický koutek. Právě tady se zrodila demokracie ve své nejryzejší podobě, pod dohledem Periklése a mnoha dalších státníků.

Ulička, lemovaná pouze tavernami

Sen každého milovníka gastronomie? To rozhodně. A právě jednu takovou v Athénách najdete. Stačí zamířit pár kroků pod agoru a vybrat si, co hrdlo ráčí. Nejživěji je tu večer, kdy si místní vychutnávají opulentní večeře s přáteli. Budete-li na takovou akci pozváni, připravte se na společné talíře, víno v litrových karafách a nejméně dvě hodiny zábavy.

Čerstvé suroviny pro svou kuchyni pak najdete na tržnici podél ulice Athinas a nefalšovaný orientální bazar pak na vás čeká ve čtvrti Monastiraki. Smlouvat je povoleno a zážitky jsou skutečně nezapomenutelné.

Athény - Plaka

Athény se chlubí i středověkými památkami…

Ve společnosti těch antických bývají sice trochu upozaďována, přesto se vyplatí zamířit do křivolakých uliček středověké Plaky, vystavěné přistěhovalci na skalnatém návrší. Jde o zajímavý kontrast s jedinečnou atmosférou. Zvlášť pokud se sem vydáte po setmění. Taverny a obchůdky se suvenýry tu najdete doslova na každém kroku. Mimochodem ve středověku to se slávou Athén příliš dobře nevypadalo, obývalo je totiž jen asi 5 000 obyvatel.

3 000 hodin slunce za rok a koupání na skok od centra

Pokud vás Athény nalákají ještě něčím, pak to bude určitě počasí. Prší tu jen výjimečně a užít si během roku můžete až 3 000 slunečních hodin. V srpnu se sice teploty mohou vyšplhat až k 50 °C ovšem na jaře (březen, duben, květen) a na podzim (září, říjen, listopad) se drží okolo příjemné hranice 25 °C. Zvláště na podzim je moře stále ještě vyhřáté a vodních radovánek si tak užijete do sytosti.

Athény - Acropolis

A kam se vydat? Tramvaj číslo čtyři vás z centra za půl hodinky doveze do Sarinského zálivu v Egejském moři. Čekají tu na vás nádherné městské pláže (mezi ty nejoblíbenější patří Glyfada, Alimos a Vouliagmeni) s veškerým myslitelným zázemím – od převlékacích kabinek až po toalety.

A pokud vám ani tohle všechno nebude stačit, využijte Athény jako perfektní startovací bod pro toulky po okolí. Na dosah budete mít třeba Mykény, Korint a Delfy, ostrovy Aigina, či Spetses a pohoří Arachova a Parnas. Síť autobusů je tu poměrně široká, takže se obejdete i bez vlastního automobilu. Takový výlet tedy rozhodně stojí za to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.