TURKS AND CAICOS ISLANDS 1

Ostrovy Turks a Caicos

Obsah

Obsah

Ostrovy Turks a Caicos mají celkovou rozlohu 430 km2 a v roce 2020 měly více než 38 000 obyvatel. Toto souostroví, čítající asi 40 malých ostrovů (z nichž je osm neobydlených), se nachází v jihovýchodní části Bahamského souostroví, na sever od ostrova Hispaniola.

ObrazekZákladní informace

Hlavním městem je Grand Turk (též se používá název Cockburn Town) na ostrově Grand Turk a má přes 3 700 obyvatel. Souostroví má oficiální status „zámořského území Spojeného království“ (overseas territory of the United Kingdom). Oficiálně zde vládne britská královna Alžběta II., zastoupená  guvernérem. Území má autonomní vládu – podobně jako jiná zámořská území Spojeného království. Ostrovy Turks a Caicos mají vlastní vlajku, vládu, zákonodárné shromáždění (jednokomorový parlament má 21 členů, z toho 15 volených) a od roku 2006 i ústavu. Přestože se jedná o britské území, je oficiální měnou americký dolar.

Historie Ostrovů Turks a Caicos

Ostrovy Turks a Caicos jsou územím původních karibských indiánů. Mezi historiky a různými zdroji se stále dohaduje, kdy byly ostrovy objeveny. Určité zdroje tvrdí, že je objevil už Kryštof Kolumbus 12. října 1492, jiné zase objevení ostrovů přikládají Juanovi Ponce de Leonovi v roce 1512. Na přelomu 17. a 18. století byly tyto ostrovy po desetiletí pirátskými základnami.
První skupinou větších osadníků na ostrově byli bermudští těžaři soli v 80. letech 18. století. V letech 1764 až 1783 ostrovy obsadila Francie. Po osamostatnění Spojených států v roce 1783 od Británie, mnoho amerických osadníků, kteří podporovali Británii, odešlo do britských kolonií v Karibiku. Někteří z nich přišli i na ostrovy Caicos a zavedli zde pěstování bavlny. V roce 1799 byly ostrovy Turks a Caicos anektovány Brity a sloučeny s Bahamami. V roce 1848 byly tyto ostrovy prohlášeny za nezávislé kolonie.

ObrazekGeografie Souostroví

Ostrovy jsou velmi ploché (nejvyšší bod má pouze 49 m.n.m.) a mají poměrně suché podnebí, s výjimkou občasných hurikánů, které naopak přináší přívalové deště. Země trpí nedostatkem pitné vody.  90% obyvatelstva tvoří černoši.

Zbylých 10% tvoří mulati a běloši. Obyvatelé jsou převážně protestanti (největší jednotlivou církví jsou baptisté, tvořící asi 40% obyvatelstva). Hlavními ekonomickými odvětvími jsou turistický ruch (v roce 2004 navštívilo ostrovy 175,000 zahraničních turistů), finanční služby (jeden z mnoha daňových rájů s mnoha registrovanými zahraničními společnostmi) a rybolov (kromě ryb se vyváží například i humři, krabi, langusty či škeble). V posledních letech měly ostrovy Turks a Caicos problémy s přílivem ilegálních imigrantů z ostrovu Haiti.

One Response

  1. Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *