Ostrovy Turks a Caicos

Od | 17 května, 2022

Obsah

Ostrovy Turks a Caicos mají celkovou rozlohu 430 km2 a v roce 2020 měly více než 38 000 obyvatel. Toto souostroví, čítající asi 40 malých ostrovů (z nichž je osm neobydlených), se nachází v jihovýchodní části Bahamského souostroví, na sever od ostrova Hispaniola.

ObrazekZákladní informace

Hlavním městem je Grand Turk (též se používá název Cockburn Town) na ostrově Grand Turk a má přes 3 700 obyvatel. Souostroví má oficiální status „zámořského území Spojeného království“ (overseas territory of the United Kingdom). Oficiálně zde vládne britská královna Alžběta II., zastoupená  guvernérem. Území má autonomní vládu – podobně jako jiná zámořská území Spojeného království. Ostrovy Turks a Caicos mají vlastní vlajku, vládu, zákonodárné shromáždění (jednokomorový parlament má 21 členů, z toho 15 volených) a od roku 2006 i ústavu. Přestože se jedná o britské území, je oficiální měnou americký dolar.

Historie Ostrovů Turks a Caicos

Ostrovy Turks a Caicos jsou územím původních karibských indiánů. Mezi historiky a různými zdroji se stále dohaduje, kdy byly ostrovy objeveny. Určité zdroje tvrdí, že je objevil už Kryštof Kolumbus 12. října 1492, jiné zase objevení ostrovů přikládají Juanovi Ponce de Leonovi v roce 1512. Na přelomu 17. a 18. století byly tyto ostrovy po desetiletí pirátskými základnami.
První skupinou větších osadníků na ostrově byli bermudští těžaři soli v 80. letech 18. století. V letech 1764 až 1783 ostrovy obsadila Francie. Po osamostatnění Spojených států v roce 1783 od Británie, mnoho amerických osadníků, kteří podporovali Británii, odešlo do britských kolonií v Karibiku. Někteří z nich přišli i na ostrovy Caicos a zavedli zde pěstování bavlny. V roce 1799 byly ostrovy Turks a Caicos anektovány Brity a sloučeny s Bahamami. V roce 1848 byly tyto ostrovy prohlášeny za nezávislé kolonie.

ObrazekGeografie Souostroví

Ostrovy jsou velmi ploché (nejvyšší bod má pouze 49 m.n.m.) a mají poměrně suché podnebí, s výjimkou občasných hurikánů, které naopak přináší přívalové deště. Země trpí nedostatkem pitné vody.  90% obyvatelstva tvoří černoši.

Zbylých 10% tvoří mulati a běloši. Obyvatelé jsou převážně protestanti (největší jednotlivou církví jsou baptisté, tvořící asi 40% obyvatelstva). Hlavními ekonomickými odvětvími jsou turistický ruch (v roce 2004 navštívilo ostrovy 175,000 zahraničních turistů), finanční služby (jeden z mnoha daňových rájů s mnoha registrovanými zahraničními společnostmi) a rybolov (kromě ryb se vyváží například i humři, krabi, langusty či škeble). V posledních letech měly ostrovy Turks a Caicos problémy s přílivem ilegálních imigrantů z ostrovu Haiti.

3 thoughts on “Ostrovy Turks a Caicos

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. Diabetes eye health

    At this time it sounds like WordPress is the best blogging platform available right now.
    (from what I’ve read) Is that what you’re using on your
    blog?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.