Mauricius

Kdo někdy četl Rychlé šípy, jistě na postavu Maxmiliána Drápa narazil. Respektive pouze na kostru tohoto nešťastníka. Ten byl vášnivým filatelistou a spáchal sebevraždu, neboť se dopustil neomluvitelného přehmatu – spálil omylem obálku s Modrým Mauritiem. Což ho, eufemisticky řečeno, dost psychicky rozhodilo, neboť jak je známo komukoliv, kdo kdy sbíral poštovní známky, Modrý (nominální hodnota 2 pence) a Červený Mauritius (nominální hodnota 1 pence) jsou jedny z nejdražších známek na světě a zachovaly se pouze v několika exemplářích (konkrétně: Modrý Mauricius existuje ve 12 kusech, Červený Mauricius v 15 kusech). Obě známky byly vydány v roce 1847 v nákladu po 500 kusech.

Mauricius – jeden z nejmenších afrických států

   Mauricius je ostrovní republika v Indickém oceánu. S rozlohou 2,040 km2 patří k nejmenším africkým státům (menší jsou pouze Seychely a Komory). Rozloha samotného ostrova Mauricius je 1,865 km2, ke státu Mauricius pak patří několik menších ostrůvků v okolí (některé z nich – například malá souostroví Agalega a Carcados-Carajos a ostrůvek Rodrigues – jsou od hlavního ostrova poměrně hodně vzdáleny).  V roce 2007 měl ovšem Mauricius asi 1.25 milionu obyvatel a hustotou zalidnění přes 600 obyvatel na km2 byl na 10. místě na světě. Nachází se v souostroví Maskarény asi 800 kilometrů východně od Madagaskaru, přibližně na 20. stupni jižní šířky. Maskarény tvoří pouze dva velké ostrovy – nezávislý stát Mauricius (východní ostrov) a ostrov Réunion (západní z obou ostrovů), který je přímou součástí Francie (zámořský departement).

Obrazek

Mauricius – vodopády Chamarel jsou vysoké 83 metrů

   Mauricius je ostrov vulkanického původu. Nejvyšší hora ostrova je Mont Piton (celým názvem Piton de la Petite Rivière Noire) a měří 826 m.n.m. Podnebí ostrova je ovlivňováno především severovýchodními pasáty, které přinášejí poměrně hodně srážek (kolem 1,000 mmročně). Občas zemi postihne i tropický cyklon. Povrch ostrova kdysi pokrývaly lesy, dnes jsou však již téměř úplně vykáceny. Pobřeží je lemováno korálovými útesy. Mauricius má díky své izolovanosti poměrně zajímavou faunu s velkým množstvím endemitů. Nejslavnější zástupce zdejšího živočišstva, nelétavý pták s pěkným českým názvem blboun nejapný(latinsky Raphus cucullatus, česky též dodo a ještě správněji dronte mauricijský – ale uznejte, nezní to tak hezky) byl v minulosti úplně vyhuben.

Obrazek

Blboun nejapný

Historie ostrova Mauricius

   Ostrov Mauricius byl objeven již v 10. století arabskými a malajskými mořeplavci. První Evropané, kteří sem připluli, byli Portugalci v roce 1505, brzy po nich však ostrov obsadili Holanďané, kteří ho pojmenovali podle holandského mořeplavce Maurice Nassavského. Po Holanďanech ho obsadili Francouzi, v roce 1810 pak Mauricius definitivně připadl Britům. Ti byli vládci ostrova až do roku 1968, kdy Mauricius získal nezávislost. Od roku 1992 je Mauricius republikou v čele s prezidentem. Hlavním městem Mauriciu je Port Louis, který má asi 150,000 obyvatel. Město bylo pojmenováno podle francouzského krále Ludvíka XV. Úřední řečí je angličtina, kterou však mluví jako domácím jazykem pouze 1% populace (80% mluví kreolštinou, dále hodně lidí mluví jazyky indického původu, slyšet tu ale můžete i francouzštinu a čínštinu). Oficiální měnou je mauricijská rupie, dělící se na 100 centů.

   Velmi zajímavé je obyvatelstvo Mauriciu. Asi dvě třetiny obyvatelstva (68 %) tvoří obyvatelé indického původu. Britové sem totiž přivezli mnoho dělníků původem z indického subkontinentu. Dalších 27% tvoří kreolové, zbytek jsou běloši a čínští přistěhovalci. Nejrozšířenějším náboženstvím na ostrově je proto hinduismus (48% obyvatelstva), až pak následuje křesťanství (32% – zejména římští katolíci – dědictví po Francouzích) a islám (17 %).

   Mauricius je v neklidné Africe úplný zázrak. Je to stabilní demokratická země, kde se dodržují lidská práva. Díky tomu jezdí na Mauricius spousty turistů, přicházejí i zahraniční investice a země je jedna z nejbohatších v Africe. Cestovní ruch hraje v ekonomice státu roli nejvýznamnější. Pěstuje se zde bavlna, cukrová třtina, čaj, významný je rybolov. Na rozdíl od jiných afrických států má však Mauricius i poměrně rozvinutý průmysl, zejména textilní, vyrábí se tu ale i hodinky, elektronika a syntetické drahokamy. Hodně rozvinutý je i bankovní sektor. Zkrátka Mauricius je dokladem skutečnosti, že i v Africe, pokud je u moci alespoň trochu rozumná vláda, se může ekonomice dobře dařit.

Mauricius
5 (100%) 2 votes

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

3 komentáře: „Mauricius

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

    Reagovat
  • Tento článek se mi moc líbil a také mi pomohl s domácím úkolem na Zeměpis. Měli jsme napsat o nějakém ne moc známém ostrovu. Nevím jak jsem se sem dostala, ale to je jedno. Díky tomuto jsem dostala za 1.

    Reagovat
  • Díky, taková reakce moc potěší. Mám pak radost, že ty články nečtu jen já sám 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.