Turks and Caicos Islands – Informace a Geografie

Od | 13 ledna, 2019

Turks and Caicos Islands

   Turks and Caicos Islands mají rozlohu 430 km2 a v roce 2007 měly necelých 22,000 obyvatel. Toto souostroví, čítající asi 40 malých ostrovů (z toho osm neobydlených), se nachází v jihovýchodní části Bahamského souostroví, na sever od ostrova Hispaniola.

ObrazekHlavním městem je Grand Turk (též se používá název Cockburn Town) na ostrově Grand Turk a má asi 2,500 obyvatel. Souostroví má oficiální status „zámořského území Spojeného království“ (overseas territory of the UK). Oficiálně zde vládne britská královna Alžběta II., zastoupená  guvernérem. Území má autonomii – podobně jako jiná zámořská území Spojeného království má vlastní vlajku, vládu, zákonodárné shromáždění (jednokomorový parlament má 21 členů, z toho 15 volených) a od roku 2006 i ústavu. Přestože se jedná o britské území, je oficiální měnou americký dolar.

 Obrazek   Ostrovy jsou velmi ploché (nejvyšší bod má pouze 49 m.n.m.) a mají poměrně suché podnebí, s výjimkou občasných hurikánů, které naopak přináší přívalové deště. Země trpí nedostatkem pitné vody.  90% obyvatelstva tvoří černoši. Jsou to potomci otroků, kteří sem byli přivezeni v 17. století Brity z Afriky na práci při těžbě soli. Zbylých 10% tvoří mulati a běloši. Obyvatelé jsou převážně protestanti (největší jednotlivou církví jsou baptisté, tvořící asi 40% obyvatelstva). Hlavními ekonomickými odvětvími jsou turistický ruch (v roce 2004 navštívilo ostrovy 175,000 zahraničních turistů), finanční služby (jeden z mnoha daňových rájů s mnoha registrovanými zahraničními společnostmi) a rybolov (kromě ryb se vyváží například i humři, krabi, langusty či škeble). V poslední době je hlavním problémem Turks and Caicos příliv ilegálních imigrantů z Haiti.

One thought on “Turks and Caicos Islands – Informace a Geografie

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..