Ve svých 12ti letech jsme byli s rodiči o letních prázdninách u známých v Kanadě. Bydleli jsme ve Whitbey, což je předměstí Toronta, vzdálené od centra města cca 70 km. Z té spousty věcí, které jsem v Kanadě spatřil, mě nejvíce zaujala Kanadská národní věž (dále jen CN Tower).
Televizní věž CN Tower
Jedná se o televizní a turistickou věž, která sídlí v Torontu (největším kanadském městě) a tyčí se do výšky 553.33 metrů. V roce 1976 byla po dvou letech stavby dokončena a překonáním výšky moskevské televizní věže Ostankino se stala nejvyšší samostatně stojící stavbou na světě, kterou je dodnes.
Tento dvaatřicetiletý rekord bude s největší pravděpodobností smazán s dokončením plánované nejvyšší stavby světa Burž Dubaj. Tento specifický mrakodrap, který se údajně bude tyčit ve výši kolem neuvěřitelných 810 metrů, má být dokončen koncem roku 2009.
CN Tower byla prapůvodně postavena pouze ke zkvalitnění a rozšíření rádiového a televizního vysílání. Velice rychle se však stala vyhledávanou turistickou atrakcí, kterou ročně navštíví až 2.000.000 návštěvníků. K dispozici mají dvě vyhlídkové plošiny.
První krok je těžký
První (Look Out Level) se nachází ve výšce 346 metrů, a rychlovýtahem se do ní dostanete za necelou minutu. Výtahy jsou ve věži celkem čtyři a pohybují se rychlostí 6 m/s. Look Out Level nabízí svým návštěvníkům spoustu lákadel.
Můžete zde nalézt například venkovní vyhlídkovou terasu, nebo prosklenou podlahu. Sklo v podlaze má šířku 6,4 cm, takže se nemusíte bát, že byste se propadli do více než tří set metrové hloubky.
Z vlastní zkušenosti ale vím, že první krok je velmi těžký. O deset metrů výše je restaurace, ze které můžete při dobrém obědě či drinku pozorovat dění v Torontu. Úchvatný je pohled na samotné Ontarijské jezero, které kanadskou metropoli svými břehy omývá. Máte-li opravdu štěstí na jasný den, jsou krásně vidět 200 km vzdálené Niagarské vodopády.
Ve výšce 446 metrů se nachází Sky Pod, nejvýše položená pozorovatelna na světě. Do tohoto místa musíte použít speciální výtah. Stejně tak musíte mít extra lístek do tohoto patra. Při vstupu do věže se však dá koupit lístek do obou plošin (cena se pohybuje kolem 27 CAD).
Sky Pod funguje jako vypoulená pozorovatelna, kde máte možnost koukat jak před sebe, tak pod sebe. Zbylých sto metrů konstrukce věže tvoří signální stožár. Sky Pod skýtá svým návštěvníkům ještě jedno překvapení. Během 72 minut se totiž otočíte kolem dokola, aniž byste si toho všimli.
CN Tower je neodmyslitelnou dominantou Toronta a ikonou Kanady. Jedná se o moderní a velice unikátní stavbu, která mě osobně na Torontu a na Kanadě nejvíc uchvátila. Její výšku si můžete představit jako téměř dvě Eiffelovy věže na sobě, dva a půl žižkovského vysílače na sobě, nebo šest budov City Empiria (bývalý Motokov) na sobě.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.
Tahle stavba roste závratným tempem, již nyní v březnu 2008 je to nejvyšší stavba světa s více než 600 metry. (27.3. překonala 630,5 metru). Konečná výška je uváděna legračně .. 800 až 950 metrů. Dokončení v červnu 2009.
Skutecne zajimave.