Tag Archives: státy USA

Státy USA – Aljaška

Od | 13 ledna, 2019

Z historie Aljašky      Aljaška byla osídlena Indiány a Eskymáky již v pravěku. Dnes se soudí, že první lidé se dostali do Ameriky asi před 30-40 tisíci lety díky pevninskému mostu, který v době ledové spojoval východ Sibiře a Aljašku. Hladina oceánu byla tehdy značně níže než dnes, protože voda byla vázána v ledovcích. Po skončení poslední doby ledové a… Přečíst »

Státy USA – Severní Dakota (North Dakota)

Od | 4 dubna, 2018

  Severní Dakota je typický prérijní stát, který hraníčí na severu s  Kanadou (provincie Manitoba a Saskatchewan), na východě s Minnesotou, na jihu s Jižní Dakotou (South Dakota) a na západě s Montanou. Velké prérie pokrývají asi 50 % plochy státu. Území státu se zvolna svažuje od západu k východu, kde se nachází poměrně úrodné oblasti. Pěstuje se zde hlavně pšenice… Přečíst »

Státy USA – Idaho

Od | 4 dubna, 2018

Rozlohou  214 000 km2 má Idaho podobnou jako třeba Bělorusko, počet obyvatel Idaha je však pouze 1,4 milionu, čemuž odpovídají 2 reprezentanti v Kongresu USA. Hlavním a největším městem Idaha je Boise (190 000 obyvatel). Nejužívanější přezdívkou je „The Gem State“ – stát drahokamů.      Území Idaha bylo původně osídleno několika indiánskými kmeny z nichž asi nejznámější jsou Šošoni. Idaho bylo původně součástí… Přečíst »

Státy USA – Utah

Od | 4 dubna, 2018

Hlavním a zároveň  největším a nejvýznamnějším městem Utahu je Salt Lake City na březích Velkého solného jezera (Great Salt Lake). V roce 2002 se zde konaly zimní olympijské hry. Utah sousedí s Wyomingem a Idahem na severu, Nevadou na západě, Coloradem na východě a Arizonou na jihu. Na území Utahu žily původně indiánské kmeny, které vytvářely pozoruhodná skalní města a skalní malby.  Poté… Přečíst »