Tag Archives: Severní Amerika

Hlavní Města Severní Ameriky

Od | 12 listopadu, 2019

V Severní Americe je poměrně veliký počet nezávislých států i závislých území hlavně díky oblasti Karibského moře. Zvláště v oblasti Malých Antil se dá s malou nadsázkou říct, že co ostrov, to jiný nezávislý stát či závislé území. Severní Amerika – nezávislé státy V současné době (červen 2008) se v Severní Americe nalézá celkem 22 nezávislých států. Antigua a Barbuda –… Přečíst »

Státy a města USA – Základní přehled – Rozloha, Hlavní města a Počet obyvatel

Od | 12 listopadu, 2019

   V tomto článku najdete základní údaje o všech státech USA, konkrétně jejich oficiální zkratku, rozlohu, počet obyvatel a název hlavního a největšího města. Dále jsem zařadil žebříčky států a měst podle velikosti, respektive podle počtu obyvatel. Státy – rozloha a počet obyvatel (Údaje o počtu obyvatel jsou k 1.7.2011) Stát (zkratka)                        Rozloha (km2)           Počet obyvatel 1.Alabama (AL)                     135,765                         4,802,740 2.Alaska (AK)                    1,717,854                            722,718… Přečíst »

Údolí Smrti (Kalifornie) – Divoký západ 02

Od | 12 listopadu, 2019

Nacházíte se v kategorii Cesta po Divokém Západě USA – kompletní seznam všech seřazených deníků z cest naleznete na stránce – Divoký západ USA 2012 – mapa článků. Údolí smrti – no řekněte, nezní už ten název skvěle? A protože jsme měli namířeno na východ, do Nevady a Arizony, nemohli jsme toto romantické zákoutí, ležící… Přečíst »

Crater Lake, Oregon

Od | 13 ledna, 2019

   V USA, a to zejména v jejich západní části, je spoustu nádherných přírodních scenérií. Jednou z nejznámějších je i jezero Crater Lake ve státě Oregon. Jak už název napovídá, toto jezero je sopečného původu a je velmi, velmi hluboké.    Crater Lake (Kráterové jezero) v Oregonu leží na dně vyhaslé sopky Mazama, v jižní části Kaskádového pohoří. Je to typické kráterové jezero, kde voda… Přečíst »

Severní Amerika – Přírodní podmínky

Od | 13 listopadu, 2018

Úvod (1) Objevení Ameriky Kolem roku 1000 – Vikingové v Severní Americe (Leif Eriksson), na jejich objev se zapomnělo. 12.10.1492 – Kryštof Kolumbus (Cristobal Colón) – Ital ve španělských službách. Objevil Ameriku – ostrov San Salvador (dnes Watling) – Bahamy, myslel si, že je v Indii. Amerigo Vespucci – Ital, první vyslovil názor, že Amerika je nový světadíl. Po něm byla Amerika pojmenována. Původní obyvatelé –… Přečíst »

USA

Od | 21 dubna, 2018

USA    Rozloha:  9.4 milionu km2 (4. na světě, někde se udává 9.5…)    Počet obyvatel: 310 milionů  (3. na světě, 313 mil. v červenci 2011 – CIA)    Spojené státy americké jsou federativní prezidentskou republikou, skládají se z 50 států + 1 federálního území (Washington D.C.). Dále spravují dva volně přidružené státy (Portoriko, Severní Mariany) a další zámořská území (Americká Samoa, Guam… Americké Panenské ostrovy a… Přečíst »

Vzdušné vzdálenosti od Prahy – Ortodroma

Od | 21 dubna, 2018

Vzdušné vzdálenosti od Prahy    Ortodroma (řecky ortos – přímý, dromos – cesta) je nejkratší vzdálenost dvou míst na zemském povrchu (je částí kružnice, která má stejný poloměr jako referenční koule – 6371 km). Referenční koule je hypotetické těleso, které se nejvíce blíží tvaru naší Země (rovníkový poloměr Země je 6,378 km, polární poloměr  je 6,357 km, takže se jedná o průměrný poloměr Země). Co se nás… Přečíst »