Státy USA – Utah

Od | 4 dubna, 2018

Hlavním a zároveň  největším a nejvýznamnějším městem Utahu je Salt Lake City na březích Velkého solného jezera (Great Salt Lake). V roce 2002 se zde konaly zimní olympijské hry. Utah sousedí s Wyomingem a Idahem na severu, Nevadou na západě, Coloradem na východě a Arizonou na jihu.

Obrazek

Na území Utahu žily původně indiánské kmeny, které vytvářely pozoruhodná skalní města a skalní malby.  Poté se zde usadili Navajové a Utahové, po nichž dostal stát své jméno. Území Utahu patřilo až do roku 1848 Mexiku, ale po americko – mexické válce bylo spolu s dalšími územími připojeno k USA jako teritorium. Regulérním, 45. státem Unie, se stal Utah až v roce 1896.

Dějiny Utahu a Salt Lake City především jsou úzce spojeny s mormony. Příslušníci této  „Církve Ježíše Krista posledních dnů“ (oficiální název) byli na východě USA pronásledováni kvůli svým nekonvenčním praktikám, z nichž nejviditelnější byla polygamie. Mormoni proto odešli pod vedením Brighama Younga do nehostinného Utahu, kde se pokusili vybudovat společnost podle svých představ na březích Velkého Solného jezera. Utah se stal státem Unie až v roce 1896 poté, co se mormoni oficiálně vzdali polygamie (Kongres USA totiž v roce 1873 polygamii na celém území Spojených států zakázal). I dnes mají mormoni v Utahu stále  velký vliv. Mormoni jsou mimořádně pracovití a jejich píle byla důležitým faktorem v hospodářském rozvoji celého státu.

 Stát Utah oplývá drsnou, ale mimořádně krásnou přírodou. Kromě Velkého Solného jezera se zde nachází například národní parky Arches, Canyonlands, Bryce Canyon a Zion či velké přehradní jezero Lake Powell na řece Colorado. Nejvyšší horou Utahu je Kings Peak (4114 m.n.m.) v pohoří Uinta Mountains, které je součástí Skalnatých hor (Rocky Mountains). Západně od Velkého Solného jezera se rozkládá Velká solná poušť (Great Salt Lake Desert), která je součástí Velké pánve (Great Basin). Jedná se o oblast velice suchou, zároveň jsou zde však v zimě velice nízké teploty, protože nadmořská výška Velké pánve je 1000 – 2000 m.n.m.

Obrazek     Obrazek

Ze slavných osobností se v Utahu narodili nebo dlouhodobě žili například Butch Cassidy (bandita, u nás známý především z veleslavného filmu s Robertem Redfordem a Paulem Newmanem) a  John Browning (vynálezce střelných zbraní).

Oficiální webová stránka státu Utah je http://www.utah.gov/.

3 thoughts on “Státy USA – Utah

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. like

    Máte to tady opravdu úžasné, a kolik jste toho už procestoval…!! Je to i hodně hezky napsané, takže to jde pochopit a ani se z toho nemusí dělat výpisky.(zachránil jste mě na angličtinu:)) Takže Vám moc děkuji za sebe, ale i za všechny, komu je tato stránka užitečná. 😀 😀 😀

  3. kikinka

    dekuji za stranky poderilo se mi z nich udelat referat do skoly na 1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..