Ostrov Jamese Rosse – česká polární stanice v Antarktidě

Ostrov Jamese Rosse je vulkanického původu a leží v nejsevernější části Antarktického poloostrova, ne příliš daleko od pobřeží Jižní Ameriky. Ostrovy pojmenované po Jamesi Rossovi jsou však v Antarktidě dva! Ten druhý, s nejvyšší činnou sopkou Antarktidy (Mount Erebus 3795 m.n.m.) leží na opačném konci kontinentu, poblíž Rossova šelfového ledovce.

Česká polární stanice

(Poloha české stanice je označena červeným kroužkem)

 „Náš“ ostrov Jamese Rosse leží asi 15 kilometrů od antarktické pevniny. V současné době na něm díky globálnímu oteplování došlo k ústupu ledovců z velkých částí ostrova a odledňování dále pokračuje. Rostou zde řasy, lišejníky a mechy. V létě zde maximální teploty přes den dosahují +5-10oC. Žijí zde tučňáci, tuleni a rypouši sloní. Kromě české základny jsou na ostrově i dvě stanice argentinské – Esperanza a Marambio.

Projekt vzniku české polární stanice vznikl na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, hlavním autorem projektu byl profesor Pavel Prošek. Stanice má kapacitu 15-20 míst. Čeští vědci zde provádějí především geologický výzkum.

Obrazek

(Pohled z vnitrozemí. Areál stanice po sněhové bouři – foto: www.national-geographic.cz – na této stránce najdete spoustu zajímavých informací o českém antarktickém projektu.)

Ostrov Jamese Rosse – česká polární stanice v Antarktidě
3.5 (70%) 2 votes

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

3 komentáře: „Ostrov Jamese Rosse – česká polární stanice v Antarktidě

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

    Reagovat
  • je dobré že se Češi dostali až sem a ještě dál.

    Reagovat
  • Mockrát Vám děkuji pomohli jste mi k lepšímu výsledku v mém zeměpise … 🙂

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.