Ostrov Jamese Rosse – česká polární stanice v Antarktidě

Od | 6 dubna, 2023

Ostrov Jamese Rosse

Ostrov Jamese Rosse je vulkanického původu a leží v nejsevernější části Antarktického poloostrova, ne příliš daleko od pobřeží Jižní Ameriky. Ostrovy pojmenované po Jamesi Rossovi jsou však v Antarktidě dva! Ten druhý, s nejvyšší činnou sopkou Antarktidy (Mount Erebus 3795 m.n.m.) leží na opačném konci kontinentu, poblíž Rossova šelfového ledovce.

Česká polární stanice

(Poloha české stanice je označena červeným kroužkem)

 „Náš“ ostrov Jamese Rosse leží asi 15 kilometrů od antarktické pevniny. V současné době na něm díky globálnímu oteplování došlo k ústupu ledovců z velkých částí ostrova a odledňování dále pokračuje. Rostou zde řasy, lišejníky a mechy. V létě zde maximální teploty přes den dosahují +5-10oC. Žijí zde tučňáci, tuleni a rypouši sloní. Kromě české základny jsou na ostrově i dvě stanice argentinské – Esperanza a Marambio.

Projekt vzniku české polární stanice vznikl na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, hlavním autorem projektu byl profesor Pavel Prošek. Stanice má kapacitu 15-20 míst. Čeští vědci zde provádějí především geologický výzkum.

Ostrov Jamese Rosse

Pohled z vnitrozemí. Areál stanice po sněhové bouři.

Zajímavost o Ostrovu Jamesse Rosse

V roce 1986 se na ostrově nalezly pozůstatky prvního dinosaura v oblasti Antarktidy. Geologové Eduardo Oliveiro a Roberto Scasso našli pozůstatky středně velkého ankylosaura. V roce 2013 se vědecky popsal také další dinosaurus, jež v tomto místě žil.

4 thoughts on “Ostrov Jamese Rosse – česká polární stanice v Antarktidě

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. Markéta Vaclachová

    Mockrát Vám děkuji pomohli jste mi k lepšímu výsledku v mém zeměpise … 🙂

  3. Petra Mattušová

    Chtěla bych upozornit na chybu ve druhém odstavci, argentinské stanice Esperanza a Marambio se nenachází na ostrově Jamese Rosse. Esperanza leží na pevninské Antarktidě – na Antarktickém poloostrově (poloostrov Trinity), Marambio leží na ostrově Seymour/Marambio.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.