Národní park Kakadu

Od | 6 dubna, 2023

Národní park Kakadu má rozlohu 19,804 km2 (rozměry zhruba 200×100 kilometrů, delší rozměr je směrem z jihu na sever). Je tedy veliký zhruba jako stát Izrael, což odpovídá asi čtvrtině rozlohy České republiky. Nachází se na poloostrově Arnhemská země v regionu zvaném Alligator Rivers Region.

Tečou zde totiž rovnou tři aligátoří řeky – East Alligator River, West Alligator River a South Alligator River. Druhová skladba rostlinstva i živočišstva v NP Kakadu je velice pestrá – najdeme zde například 1700 druhů rostlin, 280 druhů ptáků a 60 druhů savců.

Obrazek   Obrazek

Pro národní park Kakadu je typické monzunové podnebí

Australští domorodci (Aboridžinci) osídlili tuto oblast již někdy před 20,000 – 40,000 lety a zanechali zde po sobě mimo jiné na 5,000 skalních kreseb. Národní park Kakadu byl deklarován na základě zákona o národních parcích z roku 1975. Konkrétně se vytyčil ve třech etapách mezi roky 1979-1991. Přibližně polovina území parku je ovšem oficiálním majetkem Aboridžinců. Toto místo je pak Aboridžinci pronajímáno správě národního parku. NP Kakadu je také na seznamu UNESCO pro svou mimořádnou přírodní i kulturní hodnotu.

Vzhledem k poloze NP Kakadu mezi 12. a 14. stupněm jižní šířky má toto území, ležící nedaleko od moře, typické monzunové podnebí. Období sucha je v „zimním období“ (s naší zimou to však nemá nic společného, rozhodně tu nezmrznete), tedy přibližně od dubna do září, období dešťů je v „létě“, tedy od října do března. Maximální teploty dosahují v suché sezoně 32oC, v období dešťů pak 37,5oC. V období dešťů je zde vysoká vlhkost vzduchu, takže je tu hodně nepříjemně. Navíc může v deštivé sezoně toto území zasáhnout cyklon. Průměrné roční množství srážek v NP Kakadu se pohybuje kolem 1500 mm.

Živočišné druhy žíjící v oblasti

Kakadu

Ze živočišných druhů najdeme v NP Kakadu například mnoho druhů klokanů, hadů, motýlů či ptáků. Nicméně dva živočišné druhy jsou pro NP Kakadu nejtypičtější. Prvním z nich jsou papoušci kakadu, po kterých dostal celý národní park své jméno. Kakaduové se zoologicky řadí do řádu papoušků (Psittaciformes), čeledi kakaduovití (Cacatuidae), podčeledi kakaduové (Cacatuinae). Všichni kakaduové jsou typičtí svou chocholkou, která zdobí jejich hlavu. Papoušků kakadu je mnoho druhů. Jeden z nich, kakadu žlutočečelatý (Cacatua galerita) se dožívá věku i přes 100 let (nejvíce ze všech papoušků). Kakadu jsou velice společenští a v přírodě vytvářejí velká hejna.

Druhým typickým druhem zdejší fauny je krokodýl mořský (Crocodylus porosus), nazývaný též slanovodní krokodýl (anglicky Saltwater Crocodile). Žije v Austrálii, Oceánii a jihovýchodní Asii. V NP Kakadu žije i jeho méně nebezpečný kolega sladkovodní krokodýl Crocodylus johnstonii (anglicky Freshwater Crocodile). Ten však dorůstá délky „pouhých“ tří metrů, kdežto krokodýl mořský dorůstá až do šesti metrů délky a je největším současným plazem na Zemi vůbec! Výborně plave, a to i v moři (je schopen uplavat za pomoci mořských proudů až 1000 kilometrů!), navzdory svému názvu se však vyskytuje i ve sladké vodě. Tato krvelačná monstra jsou opravdu hodně nebezpečná a v NP Kakadu mají na svědomí už hezkou řádku nezodpovědných turistů. Tito krokodýli dali jméno i místním řekám, když byli ovšem nesprávně označení za „aligátory“ (ti žijí v Severní Americe, například na Floridě). Krokodýli mořští jsou mohou plavat až rychlostí až 25 km/h, takže ve vodě mu rozhodně neutečete.

 

Obrazek

2 thoughts on “Národní park Kakadu

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. anna

    jupííí….dekujem ze ste nam pomohli s referatem do školy =D thaks you

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.