Uluru je domorodý název, který se v současné době používá častěji. Anglický název je Ayers Rock. První Evropan, který v roce 1873 vystoupil na vrchol hory, ji pojmenoval podle tehdy významného jihoaustralského politika sira Henryho Ayerse. Nachází se na samém jihuaustralského Severního teritoria.
Uluru je oficiálně domorodým majetkem
Uluru je největší samostatný skalní monolit na světě. Nadmořská výška jeho vrcholu je 863 metrů. Skála se tyčí 348 metrů nad úroveň okolního terénu a její obvod je 9,4 kilometru. Monolit je dále zapuštěn do hloubky až 5 kilometrů. Geologické stáří se odhaduje na 600 milionů let. Uluru tvoří pískovce načervenalé barvy, která zvláště vynikne při východu či západu slunce. Povrch monolitu díky velkým změnám teplot rozpukává, takže jsou zde četné praskliny, průrvy a jeskyně. Leží ve velmi suché krajině, která by se dala nejspíše označit jako polopoušť. Ročně tu spadne v průměru 300 mm srážek. Průměrná teplota vzduchu v zimním období se pohybuje jen kolem 5oC, avšak v létě teploty šplhají až ke 45oC ve stínu.
Uluru má pro australské domorodce (Aboridžince čili Austrálce) mimořádný mytologický význam. Podle pověsti Aboridžinců stvořili Uluru dva chlapci, kteří si po velkém lijáku hráli s blátem. Domorodci zanechali také na Uluru velké množství skalních kreseb. Proto byla Skála australskou vládou nakonec Aboridžincům po vleklých soudních sporech v roce 1985 vrácena. Místo je tedy dnes oficiálně domorodým majetkem, nicméně domorodci v předávací smlouvě zároveň toto místo pronajali vládní agentuře, která spravuje zdejší národní park. Mohou sem tedy nadále jezdit i turisté, ale část míst je nepřístupná a slouží domorodcům ke kultovním účelům. Místní domorodci kmene Anangu dodnes považují výstup na vrchol této hory za cosi neuctivého, i když výstup není turistům oficiálně zakázán. Naopak, na vrchol vede i značená cesta. Přesto může být výstup i nebezpečný – už zde zahynulo celkem 35 turistů! Pro mimořádnou přírodní i kulturní hodnotu bylo toto místo zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Jak se sem dostat?
Dostanete se sem nejsnáze dostat z „nedalekého“ města Alice Springs, od kterého leží Uluru jihozápadním směrem. („nedalekého“ ovšem na australské poměry, přece jenom je to 450 kilometrů…). Uluru a podobný nedaleký (25 km vzdálený) skalní útvar, zvaná Kata Tjuta(anglicky Mount Olga nebo The Olgas) tvoří dohromady Národní park Uluru – Kata Tjuta. V roce 2000 místo navštívilo celkem 400,000 turistů.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.
jujik to je bomba tam se jednou pujdu úpodivat a to mi verte lidicky….=)
Ja taky co nejdruv! Za klokanama… =D
Buy cheap insulin online without prescription Cheapest
place to buy diabetes drugs online without prescription
Yo where can I score some cheap diabetes drugs without a
damn prescription? top diabetes meds online pharmacy