Kompenzace při zpoždění letu jsou celkem vysoké. Na co máte nárok?

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Není nic horšího, než když se vám zpozdí let. A to nejenom v případě přestupu a navazujících letů, ale třeba i v případě vašeho itineráře a dalších plánů. I když ztracený čas vám dnes pochopitelně nikdo nenahradí, můžete žádat alespoň finanční kompenzace při zpoždění letu. Podívejte se s námi kdy máte možnost žádost o kompenzace při zpoždění letu.

Od 3 hodin zpoždění

Důležitý je čas, který je brán jako zpoždění letu. Nutno říci, že tou hranicí jsou 3 hodiny. Pokud jí zpoždění dosáhne, nárok na kompenzace máte. Musíme však říci, že roli nehraje termín odletu, ale termín příletu. Během letu se tak dá nějaký ten čas přece jenom nahnat a rázem není zpoždění takové, jako tomu bylo v odletové hale. Dále se podívejme také na fakt, že roli hraje i důvod zpoždění. Do kompenzací se nezapočítávají okolnosti, které jsou označeny jako mimořádné. Jedné se třeba o:

  • Špatné počasí
  • Stávku na letišti
  • Politické nepokoje

U kratšího zdržení je nárok na občerstvení

Co když je zdržení kratší než 2 hodiny? Pokud jde o termín příletu, tak se žádné kompenzace nekonají a je to bráno jako běžné zdržení. Když však jde o dobu delší než 2 hodiny na odletovém letišti, určité nároky přece jenom existují. A jaké jsou konkrétně? Není to sice nic velkého, ale je to alespoň něco. Jedná se o nárok na občerstvení. Nečekejte však nic velkého. Obvykle je to bageta a lahev vody, nebo poukázka do některého z rychlých občerstvení na letišti.

Na kompenzaci je nárok i při zrušení letu

Kromě toho, že je možné žádat kompenzaci při zpoždění delším než 3 hodiny, je třeba mít na paměti také to, že ji lze žádat i v případě zrušení letu. Zde však hraje roli termín, kdy ke zrušení došlo. Pokud to bylo více než 14 před jeho uskutečněním, nároky na kompenzace nejsou. Pokud se jednalo o kratší lhůtu, tak ano.

Nutno ale přihlédnout k tomu, zda byl nebo nebyl nabídnutý náhradní let. Pokud ano, a to v čase odletu 2 hodiny před nebo 2 hodiny po plánovaném odletu zrušeného letu, nárok na kompenzace zaniká. V opačném případě však existuje a je vhodné si o ně požádat.

Kolik je možné získat?

To je patrně jedna z nejdůležitějších informací, které vás jako cestovatele mohou zajímat. Roli zde hraje hlavně délka vašeho letu. Čím je delší, tím větší kompenzace jsou pro vás na místě. Roli hrají tři kategorie:

  • Do 1 500 kilometrů – 250 eur
  • Nad 1 500 kilometrů v rámci EU – 400 eur
  • Nad 1 500 kilometrů mimo EU – 600 eur

Nutno říci, že dané výše kompenzací se týkají jak zpožděného letu, tak se týkají také letu, který byl zrušen a v rámci časových úseků nedošlo k tomu, že by byl lidem nabídnutý let jiný.

Nabízejí se také noclehy

V rámci kompenzací nelze zapomínat ještě na další věci, o kterých je třeba se zmínit. Kromě toho, že může být k dispozici občerstvení, nelze zapomínat také na to, že u velkého zpoždění letů v noci může být nabízena i možnost ubytování. Samozřejmě také zdarma, a to i se zajištěním transportu na hotel, zajištěním pokoje a následně i se zajištěním transportu zpět na letiště. To se však týká hlavně letů, kdy je předem jasno, v kolik hodin se už reálně uskuteční.

Velká zpoždění nejsou zase až tak častá

Nutno říci, že velká zpoždění, u kterých by měli lidé nároky na kompenzace, nejsou zase až tak častá. Na velkých letištích jsou obvykle pod jedním procentem celkových letů. Nutno také říci, že když už se velké zpoždění uskuteční, nejsou letecké společnosti nijak limitováni tím, kdy má k letu dojít. A tak se snaží vyřešit to, aby u nich nedocházelo ani u navazujícího letu a ten zpožděný je zkrátka zařazen do kategorie těch, kde bude nutné kompenzace uhradit.

Zpozdil se nebo zrušil váš let? Získejte kompenzaci!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.