Jaké jsou nejlepší cestovní pasy? Patří sem i ten český

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Mít cestovní pas je pro většinu cestovatelů doslova nutnost. Není se čemu divit, jelikož se jedná o dokument, se kterým lze doslova procestovat svět. Kdo míří v rámci EU, tomu postačí občanský průkaz. Dále už je nezbytností cestovní doklad.

Nutno samozřejmě říci, že ten je vydáván zemí, kde má konkrétní osoba státní občanství. A z toho plynou i možné výhody. A to ve spojení s tím, jakou diplomatickou sílu má konkrétní země a jak dobrá je ve vyjednání bezvízové povinnosti. Jaké pasy patří k tomu nejlepšímu a do kolika zemí se lze díky nim dostat bez víza.

189 zemí

Skutečně je to tak. Existuje cestovní pas, se kterým se lze dostat bez víza až do 189 zemí. Tento pas vydává jenom jedna jediná země a pro našince je celkem nedostupná. O jakou se jedná? Je to pokrokové a moderní Japonsko.

188 zemí

I to je poměrně dobré číslo. A cestovní pas s těmito výhodami mají obyvatelé hned ve dvou lokalitách. První je celkem vzdálená, jelikož se jedná o Singapur. To druhá je pro našince doslova kousek. Touto výhodou se mohou pyšnit obyvatelé Německa.

187 zemí

I to je celkem dobré číslo. A nutno říci, že zde už ve výčtu najdeme řadu známých evropských zem. Než se na ně podíváme, je třeba být konkrétní a začít těmi vzdálenějšími. Je to například Jižní Korea, stejně jako se jedné o Švédsko, nebo i Finsko. A které země jsou těmi, které označujeme za bližší? Je to:

·         Francie

·         Itálie

·         Španělsko

186 zemí

Toto číslo je stále velmi dobré. Navíc se jedná o počet, kterým se dnes pyšní opravdu velké množství zemí. A to nejenom skutečně těch velkých, ale dokonce i zemí malých. Když se v našem výčtu podívám konkrétněji, tak se jedná o země, jako jsou Spojené státy americké, stejně jako se jedná o Velkou Británii, Rakousko, ale i Lucembursko, Norsko, Nizozemsko i Portugalsko. Výčet zemí, kde mohou být místní obyvatelé opravdu spokojeni, je tedy celkem bohatý.

185 zemí

I to je poměrně dobré číslo, o kterém může mnoho obyvatelů různých zemí jenom snít a tak mají cesty do jiných celkem komplikované. Kdo však má cestovní pas států, jako je Belgie, Kanada, ale také Švýcarsko Dánsko nebo Irsko, ten při svém cestování nemusí nijak velké formality řešit. Dostane se bez víza do 185 zemí.

183 zemí

Oproti vítězi sice číslo o poznání menší, ale i tak se dá říci, že je přece jenom celkem vysoké a zajímavé. Jedná se o možnost vycestovat do světa bez víza jak pro obyvatele Řecka, tak také pro obyvatele Austrálie.

182 zemí

Tady buďte na pozoru. Pokud se vám i toto číslo zdá velmi dobré, je to pro vás pozitivní zpráva. A to nejenom proto, že tolik zemí mohou navštívit obyvatelé Nového Zélandu, nebo třeba Malty. Je to i proto, že přesně tolik zemí mohou bez víza navštívit obyvatelé České republiky. A to je zpráva celkem dobrá. Díky tmu máme jako obyvatelé celkem zajímavé možnosti cestování doslova po celém světě.

Kdo je na chvostu žebříčku?

Jsou i země, kde to tak ideální není. O jaké se jedná? Příkladem může být třeba Rusko, kde je to 118 zemí. Nijak dobře na tom není ani Čína, odkud se místní dostanou jenom do 70 zemí bez víza. Je vidět, že daný režim si e světě nijak dobře nestojí, ale mohlo by být lépe.  Špatně na tom jsou ale i občané Severní Koreje. I když číslo vypadá lákavě, nelze zapomínat na nutnost získat nejprve povolení vlády. Pokud ho obyvatel dostane, tak může bez víza do celkem 43 zemí světa.

Podívat se musíme třeba i do válečných zón, jako j Afghánistán a také Irák. I tady je nutné říci, že země nejsou příliš dobré v rámci vyjednávání bezvízové povinnost. Jejich občané se dostanou bez povolen jenom do 30 dalších zemí. Vzhledem k válkám v této oblasti je to však celkem pochopitelná a zcela logická informace.

One thought on “Jaké jsou nejlepší cestovní pasy? Patří sem i ten český

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.