Obsah
Pravda – mosty nejsou tím, za čím byste do Vysočiny běžně jezdili. Ale tenhle konkrétní za to opravdu stojí. Ne nadarmo se mu přezdívá malý moravský Karlův most. Vždyť po tomhle nejznámějším má nejkrásnější sochařskou výzdobu vůbec.
Rozhodně však nejde o jedinou památku, která na vás v Náměšti nad Oslavou čeká. Své brány vám po domluvě otevře třeba Muzeum řeznictví a samozřejmě i skvěle dochovaný renesanční zámek. Ale pojďme to vzít pěkně popořádku
Dvacet soch na 62 metrech
Tak bychom mohli definovat most v Náměšti nad Oslavou asi nejlépe. Dříve se myslelo, že má všechny na svědomí známý sochař Josef Winterhalter, ovšem podle posledních průzkumů pochází z jeho rukou pouze osm kousků, ty ostatní vznikli v dílnách lokálních moravských umělců.
Nejvýraznějším dekorativním prvkem mostu jsou plastiky andělů. Najdete tu Gabriela, Michaela i Rafaela a pravděpodobně symbolizují jakousi ochranu nebo stráž mostu, který až donedávna tvořil jediné spojení mezi oběma břehy řeky Oslavy. Teprve v roce 1986 byl blízko něj postaven ještě jeden most, na nějž se prakticky okamžitě přesunula veškerá doprava, takže si dnes procházku po tomto historickém klenotu můžete užít zcela nerušeně.
Nezapomeňte se podívat také na pilíř, který na sobě nese hned čtyři dvojice světců, vždy obrácené tváří k sobě. Jde v zásadě o nejoblíbenější svatá té doby, např. sv. Františka nebo sv. Jana Nepomuckého. Stačí se projít po jeho kamenném vršku a okamžitě zjistíte, že označení „nejkrásnější most Moravy“ rozhodně není nadsázkou.
Až na zámek Náměšť nad Oslavou
Budete-li se po mostě, procházet, pak určitě budovu zdejšího zámku nepřehlédnete. Původně šlo o hrad ze 13. století, který si na své konto připsali pánové ze Žerotína, ovšem o tři století později získal docela jinou podobu – renesanční. A tu si kupodivu v nezměněném stavu zachoval dodnes. I když vás svou velikostí nejspíš nenadchne, uvnitř toho ukrývá opravdu hodně.
Málokdo ví, že byl v rámci Benešových dekretů znárodněn a později ho právě tento prezident (a po něm ještě někteří další) používal jako své letní sídlo na Moravě. Vyhlášení národní kulturní památku se zámek Náměšť nad Oslavou dočkal teprve v roce 2001.
A čím zaujme nejvíce? Vyhlášený je především svou sbírkou gobelínů a tapisérií, vystavených v původních kulisách nábytku a dalšího zámeckého vybavení (hodně se ho našlo v zámeckém depozitáři). Za pozornost stojí i barokně vybavená zámecká kaple nebo bohatě zásobená knihovna. A nenechte si ujít ani okruh Apartmán hraběte Haugwitze, představující život a osobní sídlo někdejšího majitele tohoto panství. Při rekonstrukci bylo postupováno ve shodě s dobovými materiály, takže shoda je maximální a celkový dojem více než autentický.
Z dalších exponátů pak patří mezi ty nejpozoruhodnější kulečníkový stůl původem z Ruska, sportovní trofeje a rodinné fotografie, kuřácké náčiní nebo původní ložní prádlo s hraběcím erbem. A konají se tu také nejrůznější kulturní akce nebo speciální prohlídky, stačí sem dorazit v tom správném termínu.
Překvapí vás i muzeum řeznictví
Stát se mistrem řezníkem za Rakousko-Uherska nebylo vůbec jednoduché. Vedly k tomu v zásadě dvě cesty – být synem onoho mistra nebo se oženit s jeho vdovou. Jinak to zkrátka zařídit nešlo, o čemž svědčí i množství listin a dokumentů ve zdejším Muzeu řeznictví.
Přístupné je pouze po domluvě, takže je lepší předem kontaktovat majitele přes webové stránky. Tím je mimochodem firma Řeznictví a uzenářství Jan Pavlíček. Vstupné je spíše symbolické – 10 Kč bez výkladu a 20 Kč s výkladem. Množství zajímavých exponátů, mapujících úplně začátky tohoto řemesla, ale i doby ještě nedávné, za to však rozhodně stojí.