Pokud patříte mezi milovníky starověké historie, určitě ji znáte. Prapodivná stavba egyptské nekropole, kterou jakoby někdo přerazil v půli. Lomená pyramida faraona Snofrua, jež měla být nejspíš jakýmsi předstupněm oněch dobře známých gízských jehlanů, tyčících se uprostřed pouště.
Až dosud bylo možné ji obdivovat jen zvenčí, ale ti, kteří do oblasti Dáhšúr zamířili letos v červnu, si ji mohli poprvé prohlédnout v celé její kráse i zevnitř. Stala se totiž součástí programu zpřístupňování egyptských památek, kterým se vláda snažím do země nalákat více turistů.
Na co se můžete těšit? Především na klidnou prohlídku
Náhorní plošina Gíza leží od Káhiry coby kamenem dohodil. Nenechte se ukolébat její zdánlivou osamělostí, ve skutečnosti jde jen o dobrý fotografický úhel, který jaksi opomíná přiznat do záběru i stále se rozšířující chudinské káhirské předměstí.
Už od východu slunce tu proto bývá zejména v turistické sezóně doslova přeplněno. A nejde jen o zvídavé návštěvníky, hojným koloritem jsou tu i nejrůznější prodejci suvenýrů a majitelé velbloudů Dáhšúr je odtud vzdálen sotva pár kilometrů. Patří totiž do memphiské nekropole, stejně jako Gíza. Přesto sem autobusy s návštěvníky zajíždějí o poznání méně často.
Jedním z hlavních lákadel je právě Lomená pyramida. Dlouho se vlivem nestabilního jílového podloží sesouvala, ale dnes je kompletně zpevněná a v rámci možností i zrekonstruovaná. Do svých útrob vás pozve 79 metrů dlouhou chodbou. Projdete díky ní skrze jednotlivé vrstvy kamene a uděláte si docela dobrou představu o tom, proč získala svůj nevšední tvar. Na konci vás pak budou čekat dvě pohřební místnosti. Pro milovníky starého Egypta jde rozhodně o splněný sen.
Nedá se říct, že by tu bylo úplně liduprázdno, ale stát v dlouhé frontě také nebudete muset. A vlezlí průvodci, kteří vám vnutí svítilnu, kterou ani nepotřebujete – samozřejmě za tučný poplatek? Tak ti sem zatím také nedorazili, Údolí králů je pro ně stále ještě lukrativnější záležitostí.
Dáhšúr a jeho pět pyramid
Ale mířit sem jen za legendární Lomenou pyramidou by byla škoda. Dáhšúr jich totiž nabízí hned pět (dvě z období Staré říše a tři ze Střední říše). Červená pyramida, která vás zaujme svou barvou, patří také Snofruovi.
Poznáte je na první pohled. Kvalitní kamenické práce i použitý materiál jim dovolily odolat zubu času dodnes v perfektní formě. To pyramidy Amenemheta II., Senusreta III. a Amenemheta III., byť jsou o něco mladší, na tom zdaleka nejsou tak dobře. Jejich jádro totiž tvořily cihly a nikoli tvrdý kámen. Leží asi jeden kilometr od těch Snofruových.
Dovnitř se zatím nepodíváte, ale to vlastně vůbec nevadí. Procházka po okolí stojí za to i sama o sobě. Pokud tedy nepřijdete v době té největší letní výhně.
Zaujal vás tento článek? Vyrazte na výlet do Egypta!