Hluboká nad Vltavou – jihočeské městečko, které si zamiluje každý turista

Od | 18 února, 2019

Obsah

Hluboká nad Vltavou leží v Jihočeském kraji v okrese České Budějovice, zhruba 9 km severně od krajského města. Je to kouzelné místo propojené s přírodou, kde kolem sebe naleznete mnoho řek, rybníků, lesů a luk, jak je také pro jižní Čechy typické. Zároveň nabízí mnoho turistických zajímavostí, jež osloví děti i dospělé.

Město, kde si každý najde to své

Hluboká nad Vltavou není příliš velkým městem z pohledu počtu obyvatel – žije jich zde přibližně 5 300. Naproti tomu však katastrální výměra činní 9112 ha, což dělá z Hluboké druhou nejrozlehlejší obec Českobudějovicka (první místo drží Lišov). Celé město i jeho okolí je jako stvořené k tomu, abyste přijeli a užili si zde příjemné chvilky. Najdete tu nedotčenou a přesto dobře přístupnou krajinu jižních Čech a zároveň bohaté turistické zázemí, ať už je vaším cílem cokoliv:

  • Historie
  • Sport
  • Relaxace
  • Zážitky

Při návštěvě se můžete zaměřit jen na jednu oblast z nabídky nebo můžete prožít a na vlastní kůži vyzkoušet vše, co lokalita nabízí. Díky turistickým zajímavostem není v této oblasti rozhodně nouze o ubytování jak v podobě stanových kempů, tak soukromých chatek k pronájmu nebo luxusních hotelů a jejich areálů.

Zámky a další historické památky

Mezi nejznámější kulturní památky Hluboké patří bezesporu zámky. Konkrétně barokní zámek Ohrada s rozsáhlým parkovým areálem, který se nachází na jižním břehu Munického rybníka, a romanticko-gotický zámek Hluboká nad Vltavou, jež je téže obklopený zahradami, které jsou v anglickém stylu. Jedná se o jeden z nejkrásnějších a často vyhledávaných zámků v České republice. Mezi další historické památky, které stojí za návštěvu, patří například klenutá barokní kaplička U Rocha umístěná na rozcestí u zámku Ohrada, pískovcová socha svatého Jana Nepomuckého z poloviny 18. století, židovský hřbitov na východním okraji Munického rybníka nebo pseudogotický kostel svatého Jana Nepomuckého postavený knížetem ze Schwarzenbergu v letech 1844 až 1846.

Sporty a aktivity

Okolo Hluboké je mnoho velice dobře udržovaných, přehledně značených a systematicky propojených stezek, na kterých můžete pořádat pěší i cyklistické výlety. Kola je možné zapůjčit na místě. Díky velkému množství řek a rybníků je toto místo jako ideální pro koupání. Plavat tu lze zejména díky udržovaným plážím v rámci kempů. Pro hlubokou je typický klasický golf i minigolf, který je nabízen na přepychovém hřišti, a jachting, který zde má díky vodním plochám ideální podmínky. Nechybí ale ani adrenalinový park, plážový volejbal, venkovní posilovna nebo nafukovací trampolína.

Zoologická zahrada

Zoo Hluboká – celým jménem Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou a dříve Zoo Ohrada – je další z nevšedních atrakcí, kterou toto město nabízí. Najdeme v ní mnoho zajímavých zvířat žijících v České republice, ale nechybí ani exotické druhy. Mezi divácky nejoblíbenější a pro zoo i symbolicky nejznámější zvířata patří:

  • Vydra říční
  • Medvěd plavý
  • Tygr ussurijský

K vidění jsou i klokani, surikaty, syslové, různé druhy ptáků, sov, opic, sladkovodních ryb a psovitých šelem. Zoo také nabízí volné otevřené prostory, kde mohou návštěvníci procházet voliérou nebo si pohladit a nakrmit přátelské miniaturní kozičky – tuto zábavu oceňují zejména děti. Na své si přijdou i milovníci botaniky. Areál je příjemně zařízený, nabízí množství posezení, občerstvení a také zakoupení hezkého suvenýru. Zoologická zahrada se nachází v parku u loveckého zámku Ohrada. Byla založena roku 1939 ze soukromé iniciativy Adolfa Schwarzenberga a jeho manželky.

Další turistická místa

Mezi zajímavost, kterou by měl navštívit každý milovník umění, patří rozhodně Alšova jihočeská galerie, jež je jednou z nejvýznamnějších výtvarných galerií v Česku. V zámku Ohrada se nachází expozice Národního zemědělského muzea a za vyzkoušení rozhodně stojí vyhlídková plavba po Vltavě, kterou se můžete dostat až do Českých Budějovic. V současných prostorách golfového hřiště se dříve pořádaly koňské dostihy.

One thought on “Hluboká nad Vltavou – jihočeské městečko, které si zamiluje každý turista

  1. Marie Nová

    Článek není špatný po věcné stránce, ale trochu mi v něm schází čtivost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.