Evropský parlament ve 3 městech ve 3 státech

Od | 17 května, 2022

Evropský parlament ve 3 městech ve 3 státech.

   Z belgického hlavního města Bruselu do francouzského alsaského města Štrasburku je to 440 km. V přesné polovině cesty na 220.km leží lucemburské hlavní město Lucemburk. Zde všude sídlí Evropský parlament a celoevropské volby do něj se budou konat 22.-25. května 2014. V České republice to bude ve dnech 23.-24. května 2014.

img acb

    Evropská unie má asi 500 milionů obyvatel a jejím jediným přímo voleným orgánem je Evropský parlament. Ve 28 členských státech rozšířené Evropské unie proběhnou letošní květnové volby 2014, které na další 5-leté funkční období určí 751 nových či staronových europoslanců. Volby do Evropského parlamentu se pravidelně ve členských státech EU konají od roku 1979. V Belgii, v Lucembursku, v Řecku a na Maltě jsou povinné.

   Současný europarlament (2009-2014) má 766 poslanců a dojde tedy k jeho nepatrnému zeštíhlení.  V červenci 2013 byl totiž doplněn o 12 poslanců nově přijatého Chorvatska, když byl před tím od prosince 2011 dočasně zvýšen počet europoslanců na 754 kvůli zachování proporcionality. V průběhu posledního funkčního období vstoupila totiž v platnost od 1.12.2009 tzv. Lisabonské smlouva,  která určila maximální počet europoslanců na 751 a maximální počet europoslanců z jednoho členského státu na 96. O křesla tedy přijde například Německo, ale i Česká republika – v současném europarlamentu máme 22 poslanců a v květnových volbách 2014 jich budeme volit 21. Počet křesel v europarlamentu odráží počet obyvatel jednotlivých členských států EU. Nejvíce europoslanců bude tedy reprezentovat Německo (96) a nejméně Estonsko, Kypr, Lucembursko a Maltu (6 každou zemi).

   Evropský parlament, BruselPoslanci europarlamentu jsou rozděleni do politických frakcí, nikoli podle státní příslušnosti. V současnosti (2009-2014) existuje 7 politických frakcí, největšími jsou Skupina Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) s cca 1/3 křesel, Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů s cca 1/4 křesel a Skupina Aliance liberálů a demokratů s cca 1/10 křesel. Evropský parlament volí Evropskou komisi, má právo jí vyjádřit nedůvěru a tak jí odvolat. Předseda Evropského parlamentu schvaluje složení Evropské komise a ratifikuje jejího prezidenta. Evropský parlament má také Generální sekretariát tvořený 5 000 úředníky a je tedy plnohodnotnou součástí přebujelé evropské byrokracie!

   Sídlem Evropského parlamentu je francouzský Štrasburk (původní, od roku 1952), kde se zhruba po měsících konají velká plenární zasedání, dále belgický Brusel, kde se odehrávají zasedání a schůze 22 stálých výborů a politických skupin, a v neposlední řadě lucemburský Lucemburk, kde sídlí Generální sekretariát. Neustálá přejíždění masy euroúředníků a europoslanců jsou stálým terčem oprávněné kritiky, protože roční náklady se odhadují na 200 milionů eur! K tomu je třeba ještě připočíst náklady na celoroční údržbu ohromných budov. Žádná z destinací se však „svého“ sídla nechce vzdát, neb inkasuje příjmy za ubytování, stravování a další služby. Takže eurokolotoč!

   Fotografie zobrazují budovy Evropského parlamentu v Bruselu. Lze ho nalézt na Lucemburském náměstí, vedle Lucemburského nádraží v tzv. Evropské čtvrti. Jde o komplex úředních budov pojmenovaných po významných osobnostech, které stály u zrodu smluv o dnešní Evropské unii, či kladně přispěly k jejímu vývoji: Paul-Henri Spaak (Belgičan), Altiero Spinelli (Ital), Willy Brandt (Němec) a József Antall (Maďar). Součástí je též moderní a multimediální návštěvnické centrum Parlamentarium se vstupem zdarma.

V prosinci 2012, v předvánočním čase, byla budova  Altiero Spinelli ozdobena červeným neonovým srdcem Václava Havla, které bylo původně umístěno na Pražském hradě. Po Václavu Havlovi je též pojmenovaná jedna z budov Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Evropský parlament, BruselEvropský parlament, Brusel

One thought on “Evropský parlament ve 3 městech ve 3 státech

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.