Edinburgh alias hlavní město Skotska – jaká lákadla vám nabídne?

Od | 6 listopadu, 2019

Poslední aktualizace:

Pokud bychom to brali podle velikosti, muselo by být metropolí Skotska Glasgow. Edinburgh je totiž „jen“ druhý největší., to mu však na kráse rozhodně neubírá, ba právě naopak. Prozatím nejde o příliš známou turistickou destinaci, takže si tu na své přijdou všichni, kdo rádi cestují tak nějak na vlastní pěst a hledají doposud nenarušenou historickou atmosféru středověkých míst.

Právě tak totiž Edinburgh vypadá – z kamenných budov dýchá báječná atmosféra na každém kroku a korunu tomu dodává ještě hrad, který shlíží na město. A to zdaleka není všechno.

Čínské pandy i unikátní hradní hodiny

Víte, podle čeho místní určují čas? Přece podle výstřelu z děla na místním hradě. V jednu hodinu odpoledne se vznese s hlasitým rachotem k nebi jedna dělová koule. Můžeme teď nahodit nějaké vtipy o Skotech a podivovat se, proč nestřílejí třeba v pravé poledne (což by bylo efektivnější, ale určitě i dražší). Nicméně faktem zůstává, že s podobnou atrakcí se dnes ve světě už jen tak nesetkáte.

Edinburgh alias hlavní město Skotska – jaká lákadla vám nabídne

A místní opravdu této nezvyklé časomíry využívají. Mimochodem hrad jako takový také rozhodně stojí za návštěvu, jen se nesmíte bát spousty schodů. A kam se vydat dál? Rozhodně do edinburghské zoo. Vzhledem ke své bohaté chovatelské historii a mnoha druhům místních zvířat ji rozhodně nesmíte minout. Největším lákadlem je ovšem čínská panda. Právě zoo Edinburgh ji jako jedna z mála na světě může chovat a pokoušet se i o její rozmnožení. Jakákoliv zoo v ČR zatím na tuto příležitost marně čeká.

Nezapomenutelná atmosféra křivolakých uliček

Pokud se rozhodnete Edinburgh prozkoumat, budete se tu cítit nejspíš jako někde ve středověkém městě. Navíc se všude potulují hudebníci a další pouliční umělci. A nad vším se rozprostírá nezapomenutelný zvuk skotských dud. Většina návštěvníků není schopná se rozhodnout, zda se jim líbí či ne, ale všichni se po pár dnech shodnou, že tenhle doprovod k městu zkrátka patří.

Edinburgh je pověstný také množstvím nejrůznějších festivalů, které se zde konají. V těch dnech město ožívá množstvím návštěvníkům zblízka i zdaleka a již tak hojné řady pouličních stánků s jídlem ještě zesílí. Vždycky tu tak dostanete něco dobrého na zub.

Edinburgh alias hlavní město Skotska – jaká lákadla vám nabídne

Vzhůru na Calton Hill a Arthurs Seat

Nebylo by to Skotsko, kdybychom vás nepozvali na nějaký pěkný výšlap. Jeden z nich najdete přímo v centru Edinburghu a to v podobě kopce Calton Hill. Nahoru vede pěkná řádka schodů a jeho vršek rozhodně není holý. Naopak, pokochat se tu můžete několika zajímavými architektonickými památkami. V době festivalů jde pak o oblíbenou večerní vyhlídku, z níž si můžete kromě jedinečného pohledu na město vychutnat také pohled na velké a pestrobarevné ohňostroje, které k místnímu životu prostě patří.

Na mnohem vyšší a náročnější výšlap budete muset vyrazit za město. Arthurs Seat se tyčí na samé hranici městského obvodu a vede k němu turistická stezka. Na její počátek se klidně můžete nechat dovézt MHD, ale dál už budete muset po svých. Jde o poměrně náročný výstup, ale o to krásnější. Vaše kroky povedou vřesovištěm a společnost vám bude dělat jen jeden jediný vzrostlý strom. Pro daleké výhledy je Arthurs Seat jako stvořený. Uvidíte odtud až na vzdálené moře, které brázdí parníky a další lodě. Ovšem počítejte minimálně s výletem na půl dne.

Edinburgh alias hlavní město Skotska – jaká lákadla vám nabídne

A pokud už byste měli výletování dost, pamatujte také na to, že Edinburgh je městem levných butiků s oblečením a skvělého jídla. Tady se proto rozhodně nudit nebudete. Edinburgh vás zkrátka v žádném ohledu nezklame. Tak vyrazte a výlet si užijte. Šťastnou cestu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.