Crater Lake, Oregon

Crater Lake, Oregon
5 (100%) 1 vote

Crater Lake, Oregon

   V USA, a to zejména v jejich západní části, je spoustu nádherných přírodních scenérií. Jednou z nejznámějších je i jezero Crater Lake ve státě Oregon. Jak už název napovídá, toto jezero je sopečného původu a je velmi, velmi hluboké.

   Obrazek

Crater Lake (Kráterové jezero) v Oregonu leží na dně vyhaslé sopky Mazama, v jižní části Kaskádového pohoří. Je to typické kráterové jezero, kde voda zaplnila propadlou kalderu. Tato kaldera je mimořádně malebná, protože má téměř dokonale kruhový tvar. Největší nepravidelnost v této symetrii způsobuje malý ostrov Wizard Island (Ostrov čarodějů), který je vlastně vrcholkem nového sopečného kužele, který se zvedá ze dna starého kráteru. Dále pak na jezeře najdeme malinký ostrůvek Phantom Ship (Přízračná loď). Jezero má rozlohu 52 km2, především je však mimořádně hluboké. Se svou hloubkou 592 metrů je nejhlubším jezerem USA, druhým nejhlubším jezerem Severní Ameriky (hlubší je pouze Great Slave Lake – Velké Otročí jezero – 614 metrů) a sedmým až devátým nejhlubším jezerem světa. Crater Lake je nejhlubším sopečným jezerem na světě! Hladina jezera leží v nadmořské výšce 1,883 m.n.m. Okolo jezera se zvedají strmé svahy, vysoké přibližně 200 metrů (v některých místech však až 650 metrů!).

   Obrazek

Sopka Mazama byla původně asi 4,000 metrů vysoká a v geologicky nedávné minulosti mnohokrát vybuchla. K největší explozi došlo kolem roku 5,700 př.n.l. a byla to jedna z největších sopečných explozí v holocénu. Proudy pyroklastického materiálu dotekly až 65 kilometrů od sopky a žhavá oblaka sopečného popela zničila vše živé v okruhu 50 kilometrů. Po této explozi se sopka Mazama propadla a vznikla obrovská kaldera, která se zaplnila vodou.

   Jezero je bezodtoké a je zásobováno pouze dešťovými a sněhovými srážkami. Netečou do něj žádné přítoky. Jeho hladina tedy v průběhu let kolísá a tím se nepatrně mění hloubka i rozloha jezera. Každý rok zavalí jezero obrovská kvanta sněhu, který se zde drží až do května. Voda v jezeře je neuvěřitelně čistá. V okolí jezera jsou četné horké prameny a fumaroly, které jsou jasnou známkou dohasínající sopečné činnosti.

   Crater Lake objevil 12. června 1853 americký zlatokop John Wesley Hilmann se svou družinou, když ve zdejší krajině hledal zlato. V době objevu bylo Hilmannovi 21 let. Teprve v roce 1938 však byl proveden důkladný geologický průzkum jezera, který prokázal, že pověsti místních Indiánů kmene Klamath, které tvrdily, že jezero kdysi bývalo sopkou, se zakládají na pravdě. Předkové těchto Indiánů byli pravděpodobně svědky někdejší gigantické exploze a v jejich legendách se tak zachovala událost, která se stala před mnoha tisíciletími! Dnes je jezero součásti národního parku Crater Lake National Park. V okolí jezera žijí například medvědi baribalové, jelenci či losi.

petr.daubner

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní. Na těchto stránkách se tedy snažím skloubit zejména zeměpis a cestování. Další informace o mně naleznete zde

    Petr Daubner napsal 871 příspěvků Zobrazit všechny příspěvky člena

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *