Cavtat – krásné pobřežní městečko poblíž Dubrovníku

Od | 6 prosince, 2022

Obsah

Malé městečko Cavtat v Chorvatsku je skutečnou perlou u Jaderského moře a pro mnohé je dokonce jedním z nejkrásnějších míst pro dovolenou na pláži v oblasti Dubrovníku.

Toto pobřežní město okouzluje krásným starým městem, kde se nacházejí opravdu velmi krásná místa, jako jsou historické městské paláce, kostely a muzea. Skutečným vrcholem městečka Cavtat jsou však nádherné pláže a idylické zátoky, které opravdu nejsou daleko od centra. Unikátní je také romantický přístav s živou pobřežní promenádou.

Promenáda spojuje centrum města s mnoha restauracemi, kavárnami a obchody s malebnými zátokami. Okolí Cavtatu je také nádherné a nabízí spoustu zajímavostí, které stojí za vidění.

V tomto malém průvodci vám poskytneme všechny důležité informace a tipy o Cavtatu v Chorvatsku. Kromě toho ukážeme i nádherné obrázky, zmíníme nejzajímavější věci, které je možné v Cavtatu dělat, zmíníme i pláže nedaleko tohoto městečka.

Dobré vědět!
Během dovolené v Cavtatu máte možnost navštívit Dubrovník, který je vzdálen pouhých 20 kilometrů. Veřejným autobusem nebo taxíkem budete za chvíli až v centru tohoto historického starého města. Díky svým krásným zátokám je toto letovisko ideálním místem pro dovolenou v Chorvatsku. Určitě si nenechte město Dubrovník proklouznout mezi prsty.

Shrňme si to tedy: Cavtat je malá vesnice u moře, busem nebo autem 30 minut (cca 20 km) od Dubrovníku v Chorvatsku. Cavtat je často doporučován pro strávení dovolené blízko Dubrovníku, a to ze dvou hlavních a jasných důvodů:

  1. Je velmi blízko Dubrovníku (30 minut autobusem) a ještě blíže dubrovnickému letišti
  2. Má spoustu krásných zátok a pláží ve svém okolí a je mnohem klidnější, než Dubrovník

Co se dá dělat v chorvatské vesničce Cavtat

Vesnice je to sice malá, ale má několik docela atraktivních a zajímavých možností, jak tam strávit čas. Samozřejmě kromě toho, že se tam „rozložíte“ na pláž. Ale i to je fajn trávení dovolené, to bezesporu ano.

Poznámka: Ceny za nápoje, kávu, nanuky a nebo jídlo jsou zde o dost lepší než v Dubrovníku.

Cavtat není místo pro ty, kteří hledají kluby a divoké noci. Je to místo, kde můžete relaxovat a načerpat nové síly a zároveň si užívat nádherné scenérie, jídla a vína. Život v této části světa plyne pomalu, což je kvalita, která z tohoto místa udělala žádanou destinaci pro pořádnou pohodovou dovolenou.

Pokud však hledáte rušnější noční život v okolí, Dubrovník je naštěstí snadno dosažitelný autobusem nebo vodním taxi z Cavtatu.

Takže, co se dá v Cavtatu dělat?

Navštivte dům Vlaha Bukovace (Kuca Bukovac)

Zde opravdu najdete skutečný dům malíře Vlaha Bukovace. Je to třípatrová budova s půvabnou předzahrádkou, na samotě s vysokými kamennými zdmi.

Dům malíře Vlaha Bukovace

Dům malíře Vlaha Bukovace

Je na adrese Bukovceva 5, Cavtat. Nezapomeňte si předem zkontrolovat otevírací dobu. Je to vlastně takové muzeum. Muzeum nabízí aplikaci, kterou si můžete stáhnout a použít jako zvukového průvodce, když procházíte různými místnostmi.

Najdete zde spoustu informací o jeho životě a díle.

Najdete zde spoustu informací o jeho životě a díle.

Tento dům byl domovem jednoho z nejslavnějších chorvatských malířů a dokonce můžete vidět nástroje, které používal. Pro chorvatské umění je Bukovac naprosto klíčovou postavou. Narodil se roku 1855 právě v Cavtatu. Vlaho Bukovac zemřel v Praze. Jeho ostatky byly s vysokými poctami převezeny zpět do Chorvatska. Najdete zde spoustu informací o jeho životě a díle.

Racicovo mauzoleum v Cavtatu

Mauzoleum najdete na cavtatském hřbitově. Je v gotickém stylu. Pokud máte rádi tento styl, nepropásněte ho. Pro cestovatele, kteří na svých cestách rádi prozkoumávají hřbitovy, bude toto místo hodně vzrušující. Má nádhernou atmosféru.

Jde o mistrovské dílo slavného chorvatského sochaře Ivana Mestroviče.

Jde o mistrovské dílo slavného chorvatského sochaře Ivana Mestroviče.

Budova má osmiboký tvar s elegantní kupolí a krásnými basreliéfy. Jde o mistrovské dílo slavného chorvatského sochaře Ivana Mestroviče. I okolí je nádherné.

Cavtat se nachází v regionu Konavle – tzv. chorvatském Toskánsku.

Přímořská promenáda

Pokud vás zajímá, co dělat v Cavtatu a máte omezený čas, tato procházka je prostě nutností. To je prostě procházka, kterou v Cavtatu musíte podniknout.

Přímořská promenáda v městečku Cavtat

Přímořská promenáda v městečku Cavtat

Trasa začíná v přístavu. Jde se okružní cestou po okolních kopečcích, ale vždy je to u moře. Jsou zde nádherné výhledy.

Promenáda i s palmami

Promenáda i s palmami

Podél promenády uvidíte mnoho malých pláží, kde lidé rádi relaxují a plavou v moři.

Malých pláží je kolem promenády mnoho.

Malých pláží je kolem promenády mnoho.

No a konečně kolem promenády je samozřejmě mnoho malých restaurací a barů – zde se můžete se občerstvit nebo naobědvat.

Půjčte si v Cavtatu kajak

Vodní sporty jsou oblíbeným způsobem, jak strávit dovolenou v Dubrovníku, a totéž platí i pro Cavtat, jehož králem je mořský kajak.

Jsou zde takové minipřístavy s mořskými kajaky, kde si jeden můžete pronajmout a začít pádlovat a prozkoumávat pobřeží. Opravdová pohodka a krása. To si také nenechte ujít.

Cavtat je ideální pro cyklotoulky

Pokud jste spíše na aktivní dovolenou, nebojte se – Cavtat a region Konavle jsou vynikající pro cykloturistiku, pěší turistiku, jízdu na koni, safari na čtyřkolkách, aktivity v zážitkovém parku, potápění a v podstatě cokoli, co souvisí s přírodou.

Ať už hledáte klidnou jízdu nebo nějakou akci, v Cavtatu najdete vše. Nadechněte se čerstvého čistého vzduchu při relaxaci v tichých úkrytech nebo se pořádně nadechněte a užijte si mnoho vzrušujících aktivit.

Cavtat a gastroturistika

Údolí Konavle je často přirovnáváno k Toskánsku: pro milovníky přírody a gurmány je zde ráj. Nabízí klidné prostředí, dech beroucí scenérie a vynikající restaurace, které nabízejí mimořádná místní vína.

Restaurace a Konoby (místní slovo pro tavernu – možná si ho budete chtít zapamatovat, budete to potřebovat!) v regionu jsou založeny na středomořském gastronomickém dědictví: ryby, zelenina a olivový olej. A v noci se můžete bavit tím, že se budete dívat na nejjasnější hvězdy, jaké jste kdy viděli.

Jak se dostat do Cavtatu?

Autobusem do Cavtatu

Jeďte místním autobusem číslo 10 z Dubrovníku (odjíždí každých cca 30 minut).

Po 30 minutách vás vysadí na autobusovém nádraží. Po 1 minutě chůze se ocitnete v přístavu se všemi obchody, restauracemi a dalšími památkami, které v Cavtatu jsou.

Jízdné je 30 kun za osobu. To se rovná asi 3 eurům. Pokud jste získali kartu Dubrovnik 7 days card, možná již máte jízdné zdarma.

Do Cavtatu se dostanete i trajektem

Můžete jet itrajektem z Dubrovníku do Cavtatu, pokud nechcete sedět v autobuse. Cena je 50 kun (jednosměrná) nebo 80 kun (zpáteční).

Lodě a trajekty vyplouvají z přístavu ve Starém Městě a je jich spousta. Stačí si koupit lístek v kioscích před loděmi.

Kiosky prodávají lístek na trajekty a lodě

Kiosky prodávají lístek na trajekty a lodě

Jak se dostat z Cavtatu do Dubrovníku

Do Dubrovníku jezdí každých 30 minut autobus. Stačí být na autobusovém terminálu, zaplatit poplatek za jízdenku a to je vše. Za 30 minut budete v Dubrovníku, blízko starého města.

Můžete vystoupit i na stanici poblíž lanovky v Dubrovníku a obě aktivity spojit. Před lanovkou však není žádná zastávka a k pokladně budete muset jít pěšky (5-7 minut).

Počasí v Cavtatu

Je zde příjemné středomořské klima s horkými léty a mírným podzimem a jarem. Ideální i pro dlouhodobé dovolené.

Shrňme si informace o Cavtatu

Malebné půvabné městečko Cavtat je možná nejznámějším místem v regionu Konavle a nachází se pouhých 18 km od Dubrovníku. Jeho nejlépe střeženým tajemstvím je staré centrum města, které ukrývá mnoho krásných kaváren a restaurací. Má ohromující pobřeží lemované palmami a Cavtat je často přirovnáván k francouzskému Saint Tropez.

Cavtat byl v roce 2019 zvolen jednou z 10 nejlepších evropských destinací těmi, kteří hledají… místo, kde je život jednoduše potěšením!

Cavtat je perfektní základnou pro objevování Dubrovníku, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Daleko od shonu Dubrovníku má toto tiché městečko magický klid. Stručně řečeno, Cavtat je dostatečně zajímavý, aby vás pobavil, ale zároveň dostatečně tichý, aby nabídl trochu soukromí.

I ten nejnáročnější turista najde to, co vyhovuje jeho přáním: nádherná příroda, bohaté kulturní a historické dědictví v kombinaci s širokou nabídkou služeb činí z tohoto města velmi atraktivní destinaci na pobřeží Jaderského moře.

One thought on “Cavtat – krásné pobřežní městečko poblíž Dubrovníku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.