Původ slova Arizona není zcela jasný. Nejčastěji se soudí, že název pochází z místního indiánského jazyka a znamená „malé jaro“. Jiná teorie ale říká, že název vznikl zkomolením španělských slov árida zona, což znamené „suchá oblast“. Je šestým největším státem USA (pořadí: 1.Aljaška, 2.Texas, 3.California, 4.Montana, 5.New Mexico, 6.Arizona, 7.Nevada). Arizona sousedí na západě s americkými státy California a Nevada, na severu se státem Utah a na východě s Novým Mexikem. Na severovýchodě se pak hraničí i se státem Colorado (je zde bod, kde se kříží hranice 4 států – Arizony, Nového Mexika, Colorada a Utahu). Na jihu sousedí Arizona s Mexikem (stát Sonora). Arizona má na severu, východě a jihu pravidelné geometrické hranice. Na západě pak tvoří nejdelší část hranice s Kalifornií a Nevadou řeka Colorado. V roce 1912 se Arizona stala 48. státem USA. Zbylé dva státy, Aljaška a Havajské ostrovy, se staly státy až v roce 1959).
Příroda v Arizoně
I když je velmi těžké navzájem porovnávat a hodnotit přírodní krásy, přesto si troufnu říct, že Arizona je pravděpodobně nejkrásnější stát USA po přírodní stránce. Leží v suchém kontinentálním subtropickém pásu na jihozápadě USA. Povrch Arizony pokrývají zejména na jihu pouště a polopouště, směrem na sever se pak její území zvedá do vysoko položené Coloradské plošiny. Teploty v pouštní oblasti Arizony dosahují v létě až 50oC (teplotní rekord se naměřil v roce 1971: +53oC!). V zimě je klima většinou mírné (subtropy), avšak ve vysokých horách na severu státu v zimě mrzne až praští (rekord je kupodivu také z roku 1971: -40oC).
Nejvyšší bodem státu Arizona je Humphreys Peak (3851 m.n.m.), nejnižším bodem je místo hladina řeky Colorado u města Yuma (21 m.n.m.). V jižní části státu se rozkládají pouště – nejvýznamnější je Gilská poušť (Gila Desert – název dostala podle řeky Gila, která je nejvýznamnějším přítokem Colorada na území Arizony), další pouští je například Yuma Desert (ležící u stejnojmenného města na krajním jihozápadě Arizony). Arizonské pouště jsou vlastně výběžky mnohem větší Sonorské pouště, jejíž větší část se rozkládá v Mexiku na území státu Sonora.
Národní parky v Arizoně
V Arizoně je mimořádně velký počet národních parků a přírodních rezervací, z nichž některé jsou symbolem nejen Arizony, ale i celých Spojených států a Severní Ameriky vůbec. Asi největší přírodní atrakcí celého severoamerického kontinentu je Grand Canyon na řece Colorado, který se nachází v severní Arizoně. Grand Canyon je jedním z nejmohutnějších kaňonů na světě. Grand Canyon je dlouhý 350 kilometrů, 29 kilometrů široký a až 1,800 metrů hluboký a horniny na jeho dně jsou staré neuvěřitelných 1,7 miliardy let! Na severu Arizony, na hranici s Utahem, leží další symbol celé Ameriky – Monument Valley, jehož nádherné skalní útvary jsou známé především z reklamy na cigarety Marlboro.
V rezervaci Saguaro Monument (u města Tucson) si můžete prohlédnout „státní květinu“ Arizony – je jí známý rozvětvený kaktus saguaro, který dosahuje výšky až 12 metrů. Světoznámý je také Meteor Crater (též zvaný Barringerův kráter), nejslavnější meteoritický kráter na světě, který má v průměru asi 1,200 metrů. Petrified Forest skrývá zbytky zkamenělého lesa. Další známou přírodní lokalitou v Arizoně je Painted Desert (na severu státu v oblasti soutoku řek Colorado a Little Colorado).
Základní informace o Arizoně
Arizona má necelých 7,3 milionů obyvatel, ale počet lidí zde poměrně rychle roste. Žije zde početná hispánská komunita – přes 20% obyvatelstva státu používá jako svůj rodný jazyk španělštinu. Nejvíce Latinoameričanů žije u hranic s Mexikem. V Arizoně dále žije i poměrně hodně Indiánů, kteří žijí hlavně na severovýchodě státu. Hlavním a daleko největším městem Arizony je Phoenix, který má více než 1,6 milionu obyvatel, v aglomeraci však až 4,8 miliony obyvatel! Ve Phoenixu a okolí žije tedy asi polovina obyvatelstva státu. Další velká města v Arizoně jsou Mesa, Tempe a Tucson (druhé největší město Arizony, něco málo přes 0,5 milionu obyvatel). V Arizoně se nachází naleziště mědi. Významný je letecký průmysl a elektronika.
Historie Arizony
Území Arizony bylo původně osídleno především indiánskými kmeny Apačů a Navahů (Navajo). V 16. století sem pronikli Španělé. Běloši však oblast zpočátku kvůli jejímu drsnému klimatu příliš hojně neosídlovali. V roce 1821 získalo Mexiko nezávislost na Španělsku a součástí Mexika se stala i Arizona. Po americko-mexické válce (1846-1848) ztratilo Mexiko ve prospěch USA přibližně polovinu svého území, včetně většiny Arizony. Oblast kolem města Tucson však získaly USA od Mexika až v roce 1853, tentokrát koupí.
V roce 1848 začala v Kalifornii zlatá horečka a menší zástupy hledačů zlata zkoušely své štěstí i v Arizoně, Coloradu a dalších státech (v Arizoně se rovněž našlo nějaké zlato, významnější se ale nakonec ukázala být naleziště mědi). Díky tomu se zvýšil počet bílých přistěhovalců, kteří však narazili na odpor místních Indiánů. I přes občasné úspěchy nakonec Indiáni v indiánských válkách prohráli a museli se přesídlit do rezervací v mimořádně nehostinných oblastech. Mnoho Indiánů bylo zavražděno, řada z nich podlehla nemocem a dnes v několika rezervacích živoří zbytky původních indiánských kmenů. Jedním z nejslavnějších indiánských bojovníků byl náčelník čirikahuaských Apačů Geronimo, který vedl svůj odboj proti bělochům právě na území Arizony. Geronima nakonec v roce 1886 po 15 letech odboje zajali. Zemřel v roce 1909.
Poměry v Arizoně byly vůbec drsné ve všech ohledech a událo se tu mnoho slavných událostí z dějin „Divokého západu“. Slavnou postavou se stal například drsný šerif Wyatt Earp. Legendární událostí, v níž šerif figuroval, se stala hlavně přestřelka v O.K. Corral („corral“ obecně byla ohrada pro dobytek) ve městě Tombstone v roce 1881 (Gunfight at the O.K. Corral). Přestože v přestřelce nakonec zahynuli „pouze“ tři lidé, stala se nejslavnějším pistolnickým soubojem v dějinách Divokého západu a byla mnohokrát zfilmována.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.