Alabama

Od | 17 května, 2022

Obsah

Alabama je první americký stát podle abecedy. Má rozlohu 136 000 km2 (asi jako bývalé Československo) a přibližně 4,9 milionu obyvatel. Hlavním městem Alabamy je Montgomery (cca 200 000 obyvatel), největší město je Birmingham, jež má 210 000 obyvatel. Alabama je známá pod přezdívkou Cotton State – stát bavlny, též Yellowhammer State („stát strnada obecného“ – yellowhammer, strnad obecný,  je státním ptákem Alabamy) či Heart of Dixie.

Obrazek

Základní informace

Alabama sousedí se čtyřmi státy Unie – Floridou na jihu, Mississippi na západě, Tennessee na severu a Georgií na východě. Je to země spíše rovinatá, velké plochy státu pokrývají lesy, ale i orná půda, která je úrodná a intenzivně obdělávaná – pěstuje se například bavlna, sója, podzemnice olejná.  Nejvýznamnější řekou je Alabama, vlévající se do Mexického zálivu. Název dali řece evropští osadníci podle indiánského kmene, který obýval toto území, a podle řeky byl nakonec pojmenován celý stát. Nejnižším bodem Alabamy je pobřeží Mexického zálivu (0 m.n.m.), nejvyšším bodem je Cheaha Mountain (734 m.n.m.) v pohoří Blue Ridge.

Historie Alabamy

Alabama má velmi bohatou historii. První průzkum území provedli Španělé pod velením Hernanda de Soto na počátku 16. století. O území pak spolu soupeřili Španělé, Francouzi a Britové. Nakonec se Alabama stala nejdříve v roce 1817 americkým teritoriem a v roce 1819 22. státem USA. Původní indiánské obyvatelstvo bylo vyvražděno osadníky, zbytek byl násilně vystěhován do Oklahomy. Naopak byli masivně dováženi černí otroci z Afriky. Do roku 1860 tvořili černí otroci polovinu obyvatelstva státu, dnes jich je 27 % z celkového počtu obyvatel.

V lednu 1861 Alabama z USA vystoupila a stala se členem Konfederace. Poté, co Jih občanskou válku prohrál, byla Alabama do Unie opět přijata v roce 1868. Černoši však v žádném případě nezískali okamžitou rovnoprávnost a rasová segregace v Alabamě trvala až do 60. let 20. století.

Martin Luther King

Z Alabamy pocházel i nejslavnější bojovník za práva černochů v USA, Martin Luther King, který za svůj nenásilný boj získal v roce 1964 Nobelovu cenu míru (a byl zavražděn v roce 1968 bílým fanatikem v Memphisu ve státě Tennessee). Přímo v Alabamě vedl King slavný pochod za práva černochů v roce 1965 ze Selmy do hlavního města Montgomery. Cílem pochodu byla kampaň za registraci tří milionů amerických černochů na Jihu za oprávněné voliče. Jižanské státy totiž pod různými záminkami zbavovaly černochy volebního práva. Alabamské úřady chtěly původně pochod rozehnat, ale prezident USA Lyndon Johnson mu poskytl federální ochranu. Kingovi a dalším aktivistům se nakonec podařilo vybojovat volební právo pro své černé spoluobčany.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další slavné osobnosti, narozené v Alabamě: Charles Barkley (basketbalista), Courteney Cox (herečka, u nás známá především jako Monika ze seriálu Přátelé), Evander Holyfield (boxer), Carl Lewis (atlet – sprinty, skok do dálky), Condoleezza Rice (současná ministryně zahraničí USA), Lionel Richie (hudebník).

3 thoughts on “Alabama

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. Chill

    Je to super, že člověk aspoň někde najde něco, co potřebuje….DÍKY moc!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.