Procházka po Litvínově – co všechno si pro vás tohle malé město nachystalo?

Od | 30 května, 2021

Zámek plný hraček, s jehož návštěvou si ale musíte pospíšit. Nádherný kostel i svatyně všech hokejových fanoušků – to všechno a ještě mnohem víc je Litvínov. Nechte se pozvat na návštěvu!

Když se řekne Litvínov, většina z nás si pravděpodobně vybaví hokej. Není divu, když tu na všechny návštěvníky čeká Zimní stadion Ivana Hlinky (toto jméno dostal v roce 2004). Ovšem nabídnout toho může mnohem víc.

Zámek s anglickým parkem z pera Valdštejnů

Tohle město pod Krušnými horami bylo kdysi opravdu oblíbeným místem k životu. Svědčí o tom i druhá nejstarší památka tohoto města – barokní zámek s opravdu půvabnou zahradou v barokním stylu. Bohužel dnes už svému účelu neslouží. Zvenčí stále vypadá úchvatně, ovšem už na konci 19. století se jeho útroby proměnily v kanceláře a jednoduše zařízené byty. Až do roku 1960 tu sídlila hospodářská správa. Ta však naštěstí poté prostor vyklidila a k užívání si ho opět převzalo město.

A v zámku se rozhodlo vybudovat muzejní expozice. Ty se neustále mění. A co je k mání teď? Ta aktuální, nazvaná Interaktivní výstava loutek, maňásků, hybohledů apod., tu na vás počká už jen do 11. ledna roku 2020. Tady si můžete všechno bez potíží osahat, což bezpochyby ocení zejména děti.

Litvínov

Procházka po Litvínově

Stálou expozici je pak výstava soch Vladislava Hanzlíka, zobrazujících mimo jiné i řadu známých herců – např. Vlastimila Brodského nebo Josefa Kemra. Některé z nich jste mohli zahlédnout i ve filmu Pupendo, patříte-li mezi pozorné diváky.

Další expozice se zabývá stavebnictvím a to např. firmou Husch, která okolo roku 1938 patřila k nejvýznamnějším a největším producentům mechanických hraček u nás. Seznámíte se také s hračkami, s nimiž si hrály děti ze šlechtických rodin apod.

Na období adventu je tu pak připravena rovněž speciální výstava, nazvaná Vánoce po celý rok. Seznámíte se s celou řadou specifických lidových ozdob. A chybět nebudou ani vánoční trhy na litvínovském náměstí.

Věděli jste, že: tato plocha vznikla docela nedávno? Hlavní litvínovský rynek totiž stojí na místě zasypaného továrního rybníka, a to teprve od 19. století. Během své existence vystřídal různá jména. Ovšem od roku 1951 se pro něj vžilo označení Náměstí Míru, které mu zůstalo dodnes. Dominuje mu zajímavá budova funkcionalistické radnice.

Nejstarší památka Litvínova

Až si dostatečně prohlédnete zámek, o kterém jsme zmínili, že je druhou nejstarší stavbou ve městě, zamiřte k té úplně nejstarší. Jde o raně barokní kostel sv. Michaela archanděla. Dovnitř se dostanete obvykle jen v době mší, ovšem na zadní trakt této nádherné bělostné stavby se světle modrými věžemi navazují půvabné Vightovy sady. Procházkou jimi nepohrdejte, ani pokud jste se do Litvínova dostali během podzimu nebo zimy. Pestré květy vás tu sice neuvítají, ovšem dvě cenné barokní plastiky zaručeně ano.

Kde se svézt na horské dráze? Ta litvínovská bude nejspíš jiná, než jste čekali

A máme tu poslední lákadlo města Litvínova. Nechceme vás pozvat na pravidelně pořádanou pouť, nýbrž na Teplický Semmering. To je vlastně Moldavská horská železniční dráha, jejíž základy byly položeny už za dob Rakouska-Uherska.

Ovšem přístupná je pouze o víkendu. Tehdy na koleje vyráží speciální vlaková souprava, která vás ze zastávky Litvínov město doveze až do Moldavy, ležící v Krušných horách. Cestou překonáte několik tunelů a viaduktů. A projížďku si určitě užijete i navzdory faktu, že dnes tu vlaky jezdí mnohem pomaleji, než v dobách své největší slávy. Ani za hranice se dnes už nedostanete, byť o obnovu tohoto dávného provozu dnes usiluje hned několik místních spolků. A kdo ví, možná se i téhle atrakce v Litvínově jednou dočkáme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..