Znáte všechny české památky zapsané na seznam UNESCO? – 2. část

Od | 8 listopadu, 2018

Zaujala vás první část našeho přehledu o významných památkách UNESCO, které jsou v České republice? Pokud ano, pokračujeme výčtem dalších. Samozřejmě neméně zajímavých.

Holašovice – Vesnická rezervace

Velmi malá obec, na kterou se často zapomínalo. Od roku 1998 tomu tak není. Jedná se o jeden z unikátních příkladů typické středoevropské vesnice se stavbami, které pocházejí z 18. a také z 19. století. Ty jsou samozřejmě dokonale udržovány, aby si svůj unikát zachovaly.

Kroměříž – zahrady a zámek

Jeho unikátem je především fakt, že byl postavený na základech, které pocházejí ze 17. století. Jde o unikátní příklad barokního sídla pro středoevropskou šlechtu. UNESO ho zapsalo v roce 1998.

Litomyšl – Zámek a zámecký areál

Od roku 1999 na tomto významném seznamu také figuruje. Památkou je renesanční zámek, který pochází z 16. století a je jednou z významných památek takzvaného arkádového stylu. ten byl populární hlavně v Itálii.

Olomouc – Sloup Nejsvětější Trojice

Významná dominanta olomouckého náměstí se na seznam, dostala v roce 2000. Vztyčený byl již v 18. století. J povedený nejenom z technického a historického hlediska, ale zaujme také svou velikostí. Dosahuje výšky až 35 metrů. Patří mezi nejnavštěvovanější místa celé Olomouce.

Brno – Vila Tugendhat

Rok 2002 byl zlomový v tom, že zde byla zapsána památka spíše mladší. A to pocházející z let 1929 – 1930, kdy byla tato via postavena. Je jasným příkladem dokonalosti funkcionalistické architektury od velmi známého Ludwiga Miese van der Rohe. Pro Českou republiku má i historický význam

Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa

Především tato dvě místa jsou z historického pohledu unikátní jak pro své krásy, tak i proto, že se jednalo o sousedící lokality dvou náboženství a dvou kultur. I to byl jeden z důvodů, proč se tato dvě místa na seznam UNESCO v roce 2003 zapsala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..