České památky zapsané na seznamu UNESCO

Od | 17 prosince, 2021

Obsah

Kdo hledá ty nejzajímavější památky, může se držet jednoho doporučovaného klíče. A tím je seznam UNESCO, který garantuje určitou kvalitu. Znáte všechny české památky zapsané na seznamu UNESCO?

Český Krumlov – Historické centrum

Památka zapsaná na tento seznam v roce 1992. Lákadlem je především hradní a také zámecký komplex s divadlem, ale přírodní krásy spojené s meandry Vltavy. Hlavně v létě Český Krumlov doslova žije turismem.

Praha – Historické centrum

Hlavní město patří na seznam UNESCO od roku 1992. Mezi nejznámější lokality rozhodně patří Malá strana, Hradčany, stejně jako Nové i Staré město. Nutno však dodat, že v posledních týdnech dostala Praha výtku, že se o oblasti dokonale nestará.

Telč – Historické centrum

Pro mnohé méně známé město, které však umí nabídnout mnoho krás. Unikátem je také to, že po požáru ve 14. století bylo postaveno nové. A to po významném požáru, který město doslova celé zničil. Na seznamu je od roku 1992.

Žďár nad Sázavou – Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Jasná dominanta tohoto města. Kostel byl postaven ve 20. letech 18. století. Na seznam byl uveden v roce 1994. Jeho lákadlem je celková originalita barokního stylu, ve kterém je postaven. Známý e hlavně pro jedinečné fotografie z ptačí perspektivy. V nich dokonale vynikne jejich krása.

Kutná Hora

Na seznam UNESCO bylo v roce 1995 zapsáno hned několik turistických lákadel. Kromě toho, že se zde nachází historické centrum, je to také Chrám sv. Barbory a dále Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Obojí jsou skutečné unikáty.

Lednicko-valtický areál

Jedno z velmi populárních tuzemských míst. Na seznam se areál zapsal v roce 1996. Láká nejenom velikost celého parku, ale i fakt, že se zde setkává krásná barokní a také novogotická architektura. Významná památka jak pro milovníky historie, tak samozřejmě i přírody.

Holašovice – Vesnická rezervace

Velmi malá obec, na kterou se často zapomínalo. Od roku 1998 tomu tak není. Jedná se o jeden z unikátních příkladů typické středoevropské vesnice se stavbami, které pocházejí z 18. a také z 19. století. Ty jsou samozřejmě dokonale udržovány, aby si svůj unikát zachovaly.

Kroměříž – zahrady a zámek

Jeho unikátem je především fakt, že byl postavený na základech, které pocházejí ze 17. století. Jde o unikátní příklad barokního sídla pro středoevropskou šlechtu. UNESO ho zapsalo v roce 1998.

Litomyšl – Zámek a zámecký areál

Od roku 1999 na tomto významném seznamu také figuruje. Památkou je renesanční zámek, který pochází z 16. století a je jednou z významných památek takzvaného arkádového stylu. ten byl populární hlavně v Itálii.

Olomouc – Sloup Nejsvětější Trojice

Významná dominanta olomouckého náměstí se na seznam, dostala v roce 2000. Vztyčený byl již v 18. století. J povedený nejenom z technického a historického hlediska, ale zaujme také svou velikostí. Dosahuje výšky až 35 metrů. Patří mezi nejnavštěvovanější místa celé Olomouce.

Brno – Vila Tugendhat

Rok 2002 byl zlomový v tom, že zde byla zapsána památka spíše mladší, která pochází z let 1929-1930, kdy se vila stavěla. Je jasným příkladem dokonalosti funkcionalistické architektury od velmi známého Ludwiga Miese van der Rohe. Pro Českou republiku má i historický význam.

Třebíč – Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa

Především tato dvě místa jsou z historického pohledu unikátní jak pro své krásy, tak i proto, že se jedná o sousedící lokality dvou náboženství a dvou kultur. Což se považuje za hlavní důvod, proč se zapsala na seznam UNESCO v roce 2003.

Jaké české památky zapsané na seznamu UNESCO máte nejraději vy? Podělte se s námi do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.