Tuvalu – čtvrtý nejmenší stát světa

Tuvalu – čtvrtý nejmenší stát světa
Libí se vám článek?

Tuvalu je s rozlohou 25 km2 čtvrtým nejmenším státem světa. Má asi 11 000 obyvatel a skládá se z 9 ostrovů, což symbolizuje i devět hvězd na státní vlajce. Mořská rozloha státu je ovšem podstatně větší – 1,3 milionu km2!

Největší ostrov, Funafuti, má „celých“ 4,9 km2. Leží na něm hlavní „město“ ostrova Vaiaku (dříve Funafuti), které má asi 4000 obyvatel. Pět ostrovů jsou atoly, s typickou lagunou (proto se v minulosti ostrovy nazývaly Lagunové), čtyři další jsou skalnaté. Nadmořská  výška je většinou jen několik metrů a ostrovy pravděpodobně v blízké budoucnosti zmizí ze světa v souvislosti s globálním oteplováním. Nejvyšší bod ostrova leží pouze 5 metrů nad mořem!

Obrazek   Obrazek

Příjmy Tuvalu plynou z internetových domén

Až donedávna bylo hlavním zdrojem příjmů vydávání poštovních známek. Aby byly zisky co nejvyšší, vydává vláda známky nejen s názvem Tuvalu, ale i pro každý ostrůvek zvlášť.

V posledních letech se však nebývale zvýšily příjmy státu díky internetu. Vláda se rozhodla využít šťastné shody okolností, že Tuvalu byla přidělena internetová doména .tv. Tuto doménu si pak za nemalé poplatky pronajímají zahraniční televizní společnosti, jimž zní koncovka .tv lépe než banální .com.

petr.daubner

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

    Petr Daubner napsal 871 příspěvků Zobrazit všechny příspěvky člena

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.