Svatý Tomáš a Princův ostrov – ostrovní stát

Stát Svatý Tomáš a Princův ostrov (portugalsky São Tomé e Principe) se skládá ze dvou větších a několika malých ostrovů v Guinejském zálivu, které leží asi 250 kilometrů západně od pobřeží Gabonu. Oba hlavní ostrovy jsou sopečného původu.

Nejvyšší hora státu se jmenuje Pico de São Tome (2,024 m.n.m.) a leží samozřejmě na ostrově Svatý Tomáš. Ten má rozlohu 836 km2, zatímco Princův ostrov (Principe) má rozlohu 128 km2 a nejvyšší bod ostrova měří pouze 948 m.n.m. Celé souostroví doplňuje několik malinkých ostrůvků, z nichž Ilha das Rôlas má velice zajímavou polohu – leží úplně přesně na rovníku! Všechny ostatní ostrovy pak leží mírně na sever od rovníku. Ostrovy pokrývají deštné pralesy, na pobřeží rostou mangrovové porosty. Průměrná roční teplota v hlavním městě São Tomé je 25oC a spadne zde kolem 1,100 mm srážek ročně. Období dešťů trvá přibližně od října do května.

Obrazek

Historie ostrovů státu Tomáš a Princův ostrov

   Ostrovy objevili a pojmenovali v 15. století Portugalci. Roku 1470 spatřili jako první tehdy neobydlený ostrov mořeplavci Pero d’Escobar a João de Santarem, a protože byl v kalendáři zrovna den svatého Tomáše, pojmenovali tento ostrov po něm. První osadu, São Tomé, zde Portugalci založili v roce 1493, kdy sem přivezli mnoho odsouzenců a mladých Židů, aby zde s pomocí otroků založili plantáže cukrové třtiny. Ostrov se zároveň stal důležitým překladištěm otroků, které chytali  černí a arabští lovci otroků na tzv. Pobřeží otroků (dnešní státy Togo, Benin a Nigérie) a pak je prodávali Portugalcům. Zdejší plantáže prosperovaly až do 1876, kdy bylo otroctví zakázáno a nastal ekonomický úpadek. Ostrovy patřily Portugalcům až do roku 1975, kdy získaly nezávislost. Krátce na to je opustili téměř všichni Portugalci, kteří byli částečně nahrazeni uprchlíky z Angoly. Svatý Tomáš a Princův ostrov vedl  teritoriální spory s Gabonem a Nigérií o mořských hranicích, které se však v roce 2001 podařilo urovnat. Jednalo se o sporný region v Guinejském zálivu, kde se předpokládaly naleziště ropy.

Obrazek

    Většina obyvatelstva jsou mulati, menší část jsou černoši a pouze asi 1% tvoří zbytek bělošského osídlení. Nejrozšířenější náboženství je římskokatolické. Úřední řečí je portugalština. Svatý Tomáš a Princův ostrov je poměrně chudá země. Hlavním ekonomickým odvětvím je pěstování kakaa, které donedávna tvořilo až 90% hodnoty exportu této země, nicméně v poslední době jeho význam značně upadá. Dále se pěstuje káva, banány a vanilka, důležitý pro obživu obyvatelstva je rybolov. Přesto je ostrov závislý na dovozu potravin. V okolí ostrovů byla objevena ložiska ropy a zemního plynu. Obě tyto suroviny se začaly těžit v roce 2004 a budoucnost země vypadá díky tomu celkem nadějně.

Obrazek

 Území státu Svatý Tomáš a Princův ostrov protíná rovník – viz obrázek

Svatý Tomáš a Princův ostrov – ostrovní stát
Libí se vám článek?

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner has 866 posts and counting. See all posts by Petr Daubner

  1 komentář: „Svatý Tomáš a Princův ostrov – ostrovní stát

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.