Svatá Helena – Historie, Informace

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Svatá Helena (Saint Helena) je název jednoho ostrova a zároveň název britského území (Svatá Helena a dependence). Území Svaté Heleny se skládá ze tří větších ostrovů sopečného původu – samotné Svaté Heleny, a dále z ostrovů Ascension a Tristan da Cunha.

Základní informace o Svaté Heleně

Všechny tři ostrovy se nachází v jižní části Atlantiku a geograficky se řadí do Afriky. Navzájem jsou však od sebe značně vzdáleny a spojuje je prakticky pouze podřízenost britské koruně. Vzdálenost mezi Svatou Helenou a Ascensionem je 1300 kilometrů a ze Svaté Heleny na ostrov Tristan da Cunha je to dokonce přes 4200 kilometrů! Zatímco Svatá Helena a Ascension leží v tropickém pásu, Tristan da Cunha s okolními ostrovy je už v pásu mírném. Celé administrativní území Svaté Heleny má rozlohu 314 km2 a v roce 2007 mělo přibližně 7500 obyvatel. Hlavní město Jamestown na ostrově Svatá Helena má asi 1500 obyvatel. Celé území má status britské korunní kolonie s vnitřní autonomií. Místní parlament (zákonodárná rada) má 14 členů. Britská královna je na ostrově zastoupena guvernérem. Hlavními odvětvími místní ekonomiky je rybolov a vydávání poštovních známek. Ostrovy mají i vlastní měnu, svatohelenskou libru, která má k britské libře pevný kurs 1:1.

Rozloha a historie – ostrovy svaté Heleny

Samotný ostrov Svatá Helena má rozlohu 122 km2 a má asi 6000 obyvatel, tedy drtivou většinu celé kolonie. Je vulkanického původu a nejbližší kontinent, Afrika, je od něj vzdálena 1930 kilometrů. Je zde relativní dostatek úrodné půdy, která dokáže uživit místní farmáře, kteří zde chovají dobytek. Ostrov objevil Portugalec Joao da Nova v roce 1502 a pojmenoval ho po svaté Heleně, matce císaře Konstantina Velikého. Později ho obsadili Britové. Svatá Helena byla pro Brity důležitým opěrným bodem při cestě do Indie, strategický význam ostrova však silně poklesl po otevření Suezského průplavu v roce 1869. Nejvyšší bod ostrova je Mount Actaeon (818 m.n.m). Ostrov se proslavil především nedobrovolným pobytem císaře Napoleona I., který zde žil ve vyhnanství od své druhé vynucené abdikace v roce 1815 až do své smrti. Napoleon zde trávil čas hlavně sepisováním svých pamětí. Během internace nesměl dostávat korespondenci ani od své manželky Marie Luisy a svého syna. Zemřel 5. května 1821 ve věku 51 let na rakovinu žaludku a byl pochován v naprosté tichosti.

Vlajka Svaté Heleny

Ascension

Ostrov Ascension má rozlohu 88 km2 a je na rozdíl od Svaté Heleny prakticky bez vegetace. Nejvyšší horou ostrova je Green Mountain (859 m.n.m.). Každoročně sem připlouvají karety obrovské, aby nakladly vejce. Ostrov je ovšem důležitý svou polohou nejenom pro želvy, ale hlavně pro vojáky. V roce 1982 v době války o Falklandy mezi Velkou Británií a Argentinou sloužil Britům jako námořní a letecká základna. Důležitou roli hraje i dnes jako významný telekomunikační uzel, který zprostředkovává spojení pomocí rozhlasových vln i podmořských kabelů mezi Afrikou, Jižní Amerikou a Evropou.  Název ostrova znamená „Nanebevstoupení“ – právě v tento den, Nanebevstoupení Páně roku 1501, ho objevil Portugalec Joao da Nova.

Tristan da Cunha

Ostrov Tristan da Cunha, objevený rovněž Portugalci v roce 1506 je sopečný kužel o rozloze 98 km2. Je to vlastně jedna velká činná sopka, která  naposledy vybuchla v roce 1961. Tehdy se  obyvatelé ostrova uchýlili do Velké Británie, ale v roce 1963 se zase téměř všichni na svůj rodný ostrov vrátili. Sopka má základnu 3700 metrů pod mořskou hladinou. Nejvyšší bodem ostrova je Queen Mary’s Peak (2062 m.n.m.), relativní výška sopky je tedy téměř 6 kilometrů! Na ostrově žije několik set obyvatel. Ostrov Tristan da Cunha se nachází 2429 kilometrů od ostrova Svaté Heleny (nejbližšího obydleného místa) a 2805 kilometrů od Kapského Města (nejbližší obydlené místo na pevnině) a je proto považován za nejosamělejší obydlené místo na světě. Je na něm umístěna britská vojenská základna. V jeho  okolí se nachází neobydlené ostrůvky Inaccessible Island (Nepřístupný ostrov), ostrov Gough (s meteorologickou stanicí, kterou si pronajímá a provozuje Jihoafrická republika) a tři Nightingalské ostrovy – Nightingale, Stoltenhoff a Middle. Ostrůvek Nightingale dělá čest svému ptačímu jménu – hnízdí zde miliony mořských ptáků.

Obrazek

Ostrov Tristan da Cunha

Ekonomicky je Svatá Helena zcela závislá na ekonomické pomoci Velké Británie – v roce 2006 obdržela z  Velké Británie téměř 30 milionů USD, což představuje 70 %  rozpočtu Svaté Heleny! Z domácích ekonomických aktivit jsou kromě rybolovu a farmaření nejvýznamnějším zdrojem příjmů emise poštovních známek. Každý ostrov (Svatá Helena, Ascension, Tristan da Cunha) vydává známky pod svým vlastním názvem, jedná se tedy o tři samostatné známkové země. Kromě mateřské Velké Británie obchodují ostrovy hlavně s Jihoafrickou republikou. Jihoafričtí rybáři využívají ostrov Tristan da Cunha jako svou základnu a platí za to místním obyvatelům poplatky.

5 thoughts on “Svatá Helena – Historie, Informace

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *