Skotsko – Zajímavá místa a informace

Od | 17 května, 2022

Obsah

Co se vám vybaví jako první, když se řekne Skotsko? Tradiční pokrm haggis? Kilt? Jezero Loch Ness a záhadná lochnesská příšera? Odpovědí se nabízí hned několik, ale Skotsko v sobě skrývá ještě daleko víc. Především se v něm nachází spousta míst, která stojí za navštívení.

Edinburgh, monument sira Waltera Scotta

Edinburgh

Hlavní město Skotska je nutné zmínit jako první. Edinburgh se těší dlouholeté existenci, což se odráží i v podobě města – od starých budov až po supermoderní. Milovníci umění by si neměli nechat ujít každoroční letní festival umění. Ať už vás baví navštěvovat bary, muzea či divadla, v Edinburghu najdete téměř cokoliv.

Glasgow

Glasgow se pyšní titulem největšího města ve Skotsku. Živé, barevné a přátelské vůči turistům – Glasgow je městem, kde prakticky celoročně zní hudba. Koná se v něm každý rok na tisíce hudebních akcí a vystoupení.

Národní park Cairngorms

Prošli jste si nejvýznamnější města a nyní máte chuť vyrazit do přírody? Součástí národního parku Cairngorms je pět ze šesti největších hor ve Skotsku. Návštěva parku vám tak nabídne nezapomenutelné výhledy na okolní krásnou krajinu. V zimě si navíc na zdejších horách můžete zalyžovat.

Orkneje

Orkneje tvoří celkem sedmdesát ostrovů, z toho dvacet je obydlených. Na Orknejích najdete jedny z nejstarších a nejlépe zachovaných neolitických staveb. Budete si tak připadat, jako kdybyste cestovali tisíce let do minulosti.

Inverness

Nejsevernější město Británie se nachází na severním konci Loch Ness. Nabídne turistické vyžití především těm z vás, kdo se rádi procházíte. Na své potulce městem nezapomeňte navštívit starou čtvrť města s kamennými budovami a místní trh.

Jezero Lomond

Kromě legendárního jezera Loch Ness by vaší pozornosti nemělo ujít jezero Lomond. Jde o největší jezero ve Velké Británii, které obsahuje více než třicítku ostrovů a sedm vodopádů.

Urquhart Castle Loch Ness

Urquhart Castle Loch Ness

Glencoe

Výlet do Skotska by nebyl úplný bez návštěvy údolí Glencoe obklopeného kopci. Obzvlášť populární je Glencoe mezi horolezci a lyžaři, takže jestli holdujete některému z těchto sportů, nezapomeňte do údolí zavítat.

Ve Skotsku je samozřejmě spousta dalších míst, která se vyplatí zhlédnout. Co byste však měli vědět ještě předtím, než se do země jezer a kopců vypravíte?

Cesta tam a zase zpět

Hobiti to vzali převážně pěšky, ale kdybyste je chtěli napodobit, řádně byste se zapotili. Nejrychleji se do Skotska nepřekvapivě dostanete letadlem. Z Prahy odlétají přímé spoje do Glasgow, popřípadě můžete doletět do Londýna a poté přesednout na spoj směřující právě do Skotska. Jako další varianta se nabízí cestování autobusem či autem, ale v tomto případě se připravte na dlouhé hodiny strávené sezením a bolavá záda.

Počasí

O Anglii kolují zvěsti, že tam věčně prší. To není tak úplně pravda, ale ať už se vypravíte do Anglie nebo Skotska, vyplatí se přibalit si s sebou pláštěnku. Obzvlášť v otevřené přírodě skotských kopců, údolí a jezer vás déšť může zastihnout velmi často. Deštník vám v takovém případě příliš nepomůže, protože s deštěm ve Skotsku často ruku v ruce přichází i silný vítr.

Glenmore-Forest-Park

Glenmore Forest Park

Místní lidé

Skotové jsou vesměs velmi přátelští lidé a rádi vám pomohou, když budete potřebovat, či si s vámi popovídají. Jenom si dejte pozor a neoznačte je omylem v rozhovoru za Angličany – Skotové jsou velmi hrdí na svou národní identitu i tradice, a kdybyste zaměnili označení Brit za Angličana, se zlou byste se potázali!

Kromě základních znalostí o Skotsku není rovněž na škodu přijít v rozhovoru s přáteli s perličkou navíc. Věděli jste tak, že Skotsko je země zrzků, vynálezů a jednorožců?

Zrzavé vlasy jsou nejméně častými ze všech možných odstínů. Jestli máte na přírodní zrzky šanci někde natrefit ve velkém množství, je to právě ve Skotsku. Skotové se během historie postarali o řadu důležitých vynálezů. Patří mezi ně například automat na peníze ATM, mikrovlnka nebo splachovací záchod. A oficiálním zvířetem Skotska je jednorožec, proto nebuďte překvapení, když na ně na mnoha místech narazíte (bohužel ne živé, ale pouze jejich vyobrazení).

One thought on “Skotsko – Zajímavá místa a informace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.