Rumunsko pro začátečníky – co si zapsat do itineráře?

Od | 17 května, 2022

Obsah

Rumunsko je opravdu jedinečná země, kterou si spojujeme především s tajemnými hrady a upíry. Ovšem opomenout bychom v tomto jihovýchodním rohu Evropy neměli ani sakrální nebo přírodní památky, z nichž mnohé z nich jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Uchvátí nás také rozmanitost krajiny, které dominují vysoké hory a kopce a samozřejmě i delta Dunaje. A cestovatelští začátečníci by měli vědět ještě jednu věc – Rumunsko je také země přátelská k turistům, místní lidé jsou nadmíru pohostinní a sdílní. Aby ne, když i hlavní město – Bukurešť (rumunsky Bucuresti) – získalo svůj název od slova „bucura“, což znamená „radost“. A kam se při svých výletech určitě vydat?

Bukurešť a její světové NEJ

Bukurešť se stane vaším skvělým výchozím bodem pro výlety po celé zemi. Ale za návštěvu rozhodně stojí i jeho historické centrum s podmanivým labyrintem křivolakých úzkých uliček, kde najdete tradiční restaurace, obchody a hospody, jež Bukurešti vynesly známý pseudonym „Malá Paříž nebo Paříž Východu“ .

Hrad Peles

Nejvýznamnější stavbou je Palác parlamentu – největší vládní budova na světě. V Bukurešti však najdete i památky s mnohem delší historií – např. Královský palác hostící Národní muzeum umění. Nádherný je také palác Sutu, vystavěný v novogotickém stylu, jež byl v 19. století vyhlášený svými honosnými plesy.

Delta Dunaje a její rozmanitá krása

Unikátní lokalitou, která láká botaniky, přírodovědce a milovníky divoké krásy z celé Evropy, je delta Dunaje. Je uznávaná jako biosférická rezervace a patří pod patronát UNESCO.

Zákruty řeky se prolínají se sítí kanálů a jezer, chráněných věkovitými dunami, hojně zarostlými starými duby a dalšími zajímavými rostlinami. A můžete tu zahlédnout i množství zvířat, zejména ptáků. Mezi ty nejzajímavější patří:

  • kormorán velký eurasijský
  • pelikán bílý
  • kvakoš noční starosvětský
  • volavka bílá
  • volavka červená

Po kanálech se můžete svézt i ve vyhlídkovém člunu, což rozhodně patří k tomu typu zážitků, který si nemůžete nechat ujít. Najdete tu také množství ryb a to nejenom ve vodě, ale také na talíři. Pokud si někde chcete dopřát vyhlášené rumunské rybí speciality, určitě to udělejte tady.

Hrady a zámky aneb tajemné a malebné Rumunsko

Čím začít? Docela určitě zříceninou hradu Poenari, známou především díky Vladu III. alias Draculovi. Nenechte se zmást, pokud vás budou vaši průvodci lákat na nedaleký hrad Bran, to je jen vějička na turisty.

Hrad Bran

Na hradě Poenari Dracula skutečně žil. Někteří říkají, že to bylo kvůli démonovi, který je dodnes uvězněný v útrobách kopce, na němž hrad stojí. Ale není tomu tak, kníže ho jednoduše považoval za nedobytný. Jeho manželka Elisabetta (jejíž celé jméno je dodnes záhadou) však jeho vizi nesdílela. Když se v roce 1462 Vlad Dracula do hradu stáhl před blížícími se tureckými vojsky, nevydržely to její křehké nervy a vrhla se raději do propasti pod cimbuřím. Dnes zde tak prý obchází její duch. Zajímavé je, že tento příběh prozatím nemůžeme ani potvrdit ani vyvrátit…

Své putování přes Sedmihradsko pak můžete zakončit třeba na nádherném novorenesančním hradě Peles, který je bez nadsázky považován za miniaturu Versailles. Nádherně zdobená budova ukrývá přes 160 místností, ale také vskutku velkolepou zbrojnici s více než 4 000 kusy zbraní.

A pokud hledáte skutečnou cestovatelskou chuťovku, vsaďte na hrad Hunedoara, známý též jako Korvínův hrad. Je jednou z největších staveb svého druhu v Evropě a pyšní se i mnoha zajímavými architektonickými prvky, přesto tento hrad zůstal ve stínu svých slavných rumunských příbuzných a turistů tu bývá většinou poskrovnu.

Karpaty – nejdivočejší hory v Rumunsku

Geologická mozaika Karpat je efektně vyjádřena zejména velkolepými soutěskami, hlubokými jeskyněmi, zurčícími vodopády a leckdy téměř nedobytnými vrcholky hor. Národní a přírodní parky na jejich území pak chrání jedinečné nebo ohrožené druhy rostlin a živočichů. Máte rádi horolezectví, turistiku a další horské sporty? Pro milovníky aktivní dovolené je v Rumunsku mnoho krásných turistických tras a rumunské Karpaty jsou v tomto ohledu obzvláště atraktivní. Vydejte se za malebnou soutěska Dunaje či slavnou Železnou bránou!

Na co si dát pozor: Zaskočit vás může zejména na dostatek přístřešků ve vyšších polohách (doporučujeme sbalit s sebou stan) a špatně značené vedlejší cesty a trasy.

A které součásti Karpat jsou nejzajímavější?

  • Pohoří Bucegi tvoří mnohdy bizarní hory s náhorními plošinami a nadmořskou výškou přes dva tisíce metrů.
  • Piatra Craiului je několik kilometrů dlouhý skalnatý hřeben s výškou přesahující dva tisíce metrů. Najdete tu nejnáročnější treky v Jižních Karpatech vůbec.
  • Delta Dunaje

Tipy pro cestování po Rumunsku

Hlavní silnice Rumunska jsou v poměrně slušném stavu. Ale dejte pozor na cestování v noci, můžete se totiž setkat s neosvětlenými vozy nebo s pasoucím se dobytkem. Pečlivě sledujte dopravní značky a rychlostní limity. Rumunská policie je opravdu nekompromisní (ukládá vysoké pokuty a může vám dokonce dočasně zabavit řidičský průkaz).

Rumunsko se nachází v mírném kontinentálním klimatickém pásmu (průměrná roční teplota je na severu 8°C a na jihu 11 °C) a jsou pro něj tedy charakteristická poměrně horká léta a chladné zimy. Nejlepšími měsíci pro nezapomenutelnou dovolenou jsou květen a červen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.