Marche – italský region, který turisté zatím ještě neobjevili

Od | 17 května, 2022

Obsah

Máte rádi moře i hory, města i venkov, historii i moderní architekturu, lesy i rozkvetlé louky? Pak je pro vás malebná oblast, Marche, nacházející se na východním pobřeží střední Itálie tím pravým. Jen pro úplnost dodejme, že jste o ní možná přeci jen slyšeli, říká se jí Palmová riviéra. Proč? Na místním pobřeží se totiž vyskytuje největší množství palem v celé Evropě.

Neuvěřitelná koncentrace památek

Oblast Marche byla osídlena již hluboko ve starověku. Sídlili zde Řekové i Římané, po nichž tu dodnes zůstaly mnohé památky. Region se tak pyšní největší hustotou muzeí a obrazáren na světě, ve 246 obcích jich najdete 242. Název Marche se začal používat již v 10. století. Označoval hraniční oblast, neboť právě zde končil vliv římsko-německého císaře. Od začátku sedmnáctého až do poloviny devatenáctého století bylo celé území součástí takzvaného Papežského státu. Přibližme si alespoň některé z mnoha zajímavých míst, která tu můžeme navštívit. Na své si přijdou nejen milovníci historie, ale i přírody a moře.

Ascoli Piceno

Kouzelné městečko, kterému se již od středověku přezdívá „město věží“, dříve jich tu bylo až dvě stě, do současnosti se jich dochovalo úctyhodných padesát.  Nejnavštěvovanějším místem je historické náměstí Piazza del Popolo, které je právem považováno za jedno z nejkrásnějších náměstí v celé Itálii. Součástí náměstí je gotický kostel svatého Francesca i renesanční palác Palazzo dei Capitani del Popolo. Pokud si návštěvu Ascoli Piceno naplánujete na první srpnovou neděli, budete moci obdivovat i místní průvod oblečený do historických kostýmů z doby renesance. Jde o součást oslav svátku svatého Emidia, patrona města.

Loreto

Loreto je překrásné historické městečko a zároveň jedno z nejvýznamnějších katolických poutních míst. Poutníci z celého světa míří do goticky-renesanční baziliky neboli Chiesa della Santa Casa, v jejímž středu se ukrývá Loretánská chýše. Tato chýše je údajně domem, kde žila Panna Marie. S chrámem je spojena pověst, že se sám zvedl z Nazareta a andělé ho poté přenesli na toto místo nedaleko Ancony. Uvnitř se nalézá socha Černé Panny Marie Loretánské, k níž se modlí především nemocní a ženy, které touží po dětech.

Fermo

Posledním historicky zajímavým místem, o kterém se zmíníme, je Fermo, s velmi pěkným a zachovalým středověkým centrem. Město však bylo osídleno již ve starověku, kdy se o jeho velký rozvoj postarali Římané, kteří pod ním vybudovali podzemní cisterny na vodu. Tento důmyslný systém podzemních nádrží na zadržení dešťové vody má podobu třiceti navzájem propojených místností, které jsou částečně vytesané do skály. Nádrže poskytovaly vodu například pro místní fontány. Dominantou města je kostel Duomo di Fermo, gotický chrám, který se nachází na nejvyšším místě ve městě, a je tak dobře viditelný ze širokého okolí. Za návštěvu stojí také římské divadlo či městské muzeum s historickou knihovnou.

Grotto di Frassasi

Pokud máte rádi jeskyně, neměli byste si nechat ujít návštěvu Frasassi, nádherného krasového komplex s monumentálními jeskyněmi a krápníky – stalaktity, stalagmity i stalagnáty všech tvarů, barev a velikostí. Největší mají až kolem 20 metrů. Zpřístupněný je přibližně jeden kilometr jeskyní se stálou teplotou 14 °C a vlhkostí téměř 100 %. Jeskyně je otevřena celoročně a hodinová prohlídka prospěje nejen lidem s respiračními obtížemi.

Portonovo

Naši pouť ukončíme v malebném letovisku Portonovo, které se nachází v přírodní rezervaci Conero, jen několik kilometrů od Ancony. Portonovo nabízí křišťálově čistou vodu a nádhernou pláž s jemnými oblázky. Celá oblast je v podstatě zálivem pod horou Monte Conero, jejíž monumentálnost můžete z moře obdivovat. Jen dodejme, že podél pobřeží celého regionu Marche se nacházejí stovky kilometrů krásných, převážně písčitých, pláží, které nabízejí skvělé možnosti ke koupání.

Pokud tedy ještě letos nevíte, kam na dovolenou, zkuste oblast Marche a budete zcela jistě okouzleni tím, co vše vám tak malé území může nabídnout.

5 thoughts on “Marche – italský region, který turisté zatím ještě neobjevili

 1. online Glimepiride dealer

  Buy Glimepiride online without prescription for diabetes Insulin delivery straight to your doorstep.
  Because leaving the house is overrated
  Affordable non-prescription generic drugs online I need some
  diabetes medication ASAP, but I don’t want to pay a fortune or jump through any hoops

 2. Cheap diabetes medication

  Can I buy Glipizide without a prescription online and get
  it shipped to my address? Cheap insulin delivery
  Metformin for sale without a prescription Buy affordable online generic
  Actoplus without prescription

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.