Rabštejn nad Střelou – nejmenší historické město v ČR žije z nadšení místních obyvatel

Od | 4 září, 2019

Obsah

I když se počet místních jen stěží blíží pětadvaceti, na zajímavosti to tomuhle místu rozhodně neubírá. Vždyť kouzelné lesy a pstruhovou řeku Rabštejna nad Střelou obdivoval už Karel IV. Najdete tu zříceniny hned dvou středověkých hradů, gotický most, přístupnou kapli a mnoho dalších zajímavostí.

Tento unikát patří do regionu Plzeňsko a Český les. Původně šlo opravdu o samostatné město, vyrůstající díky obchodu i břidlicovým lomům, dnes jde „jen“ o městkou část blízkého Manětína. Do jeho slavné historie se zapsala řada významných osobností a o to, aby dnes nebyly zapomenuty, se čile stará místní komunita. Můžete si tak zapůjčit klíč od nádherné loretánské kaple a kochat se její krásou jinak než skrze mříže nebo se pokochat historickými i přírodními památkami Rabštejna ve skvěle udržovaném muzeu.

Rabštejn nad Střelou – město jako z pohádky

Snad jen jeho horší přístupnost způsobuje, že na nás dnes věž kostela Panny Marie Sedmibolestné nebo romantické zříceniny hradů Sychrov a Rabštejn nad Střelou nehledí z každé druhé pohádky. Vždyť pohled na město, pevně usazené ve strmém údolí řeky Střely, obklopené lesy a pozůstatky dávné slávy, je zkrátka nezapomenutelný. Stačí vstoupit do údolí a pokochat se tím výhledem . Což koneckonců řada návštěvníků v němém úžasu spontánně dělá.

A rozhodně nejde o jediný cíl, za kterým se sem stojí za to vypravit. Barokní zámek s klášterem servitů a kostelem Panny Marie Sedmibolestné, židovský hřbitov ve svahu (z 18. století), zděné, hrázděné i roubené domy, loretánská kaple, obnovená mariánská pouť, zbytky městského opevnění, muzeum… A mnoho a mnoho dalšího tu na vás čeká.

Muzeum, které vás chytí za srdce

Karel IV., Vladislav II, humanista Jan z Rabštejna – to je jen malý výčet osobností, které měly se zdejším panství co dočinění. Nepřekvapí tedy, že historie tohoto místa je bohatá a jen těžko by ji mohla zmapovat jedna jediná expozice v nedalekém Manětíně. Právě proto je v Rabštejně k vidění muzeum, zabývající se právě jen tímto městem a jeho okolím. A to včetně zajímavých přírodopisných sbírek. Muzeum je neustále obměňováno a doplňováno – vytvářejí ho totiž místní obyvatelé na základech, které postavil rabštejnský badatel a nadšenec Josef Vorel. Muzeum tady zkrátka žije. A to samé se dá říct i o dalších památkách.

Například loretánská kaple (mimochodem jedna z nejmenších v ČR). Chcete se podívat dovnitř? Není probléme,. Stavte se od středy do neděle do místního InfoCafé Četnická stanice v čase mezi 10:00 a 17:00 a vypůjčte si klíč.

Kostel Panny Marie Sedmibolestné, jehož vysoká věž je dominantou celého okolí, je oproti tomu přístupný jen v době bohoslužeb. Při větších prohlídkách však lze domluvit dopředu rovněž zapůjčení klíče v InfoCafé. A pohled na starobylé varhany z roku 1793 a další vybavení rozhodně stojí za to.

Po stopách dvou hradů Rabštejna nad Střelou

Ještě donedávna byste oba hledali skoro marně. Zřícenina hradu Rabštejna nad Střelou ze 14. století byla totiž přestavěna na barokní zámek a klášter. Pozůstatky hradu jsou ovšem dodnes jasně viditelné – odlišují se zdivem a tvoří celé jedno křídlo a základy novějšího zámku.

Ke hradu Sychrov si musíte trochu pošplhat na blízký kopec. Není to tak dlouho, co přestal být považován za zbytky někdejšího městského opevnění (příp. součást druhého hradu) a získal samostatný status i historii. Výhled odtud je opravdu nádherný – celý Rabštejn nad Střelou před sebou budete mít jako na dlani.

A pokud byste chtěli poznat se vším všudy opravdu vše, co vám zdejší lokalita nabízí, pak vám určitě učaruje okružní naučná stezka Rabštejn v délce sedmi kilometrů a se čtrnácti zastaveními. Jde o výlet na celý den, tak si ho vychutnejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.