Povodí Střely

Od | 17 prosince, 2021

Povodí Střely

Povodí Střely se nachází v západních Čechách, na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje. Řeka Střela pramení v Tepelské vrchovině nedaleko Toužimi, ve výšce 683 m.n.m. Je dlouhá 102 kilometrů a vlévá se do Berounky u Liblína, v nadmořské výšce 269 m.n.m. Na Střele leží významná vodárenská nádrž Žlutice, která ovšem není přístupná veřejnosti. Kolem Rabštejna nad Střelou má údolí Střely kaňonovitý charakter.

Balvan Viklan u Žihle, odporující evidentně platným fyzikálním zákonům.Jak vypadá místní oblast?

Celá oblast je téměř nedotčena průmyslem, a tudíž zde byl zachován původní přírodní ráz krajiny. Střídají se tu lesy, pole, pastviny a kopce, mezi nimiž jsou roztroušena malebná městečka a vesničky. Působení člověka v minulosti tu mělo veskrze blahodárný charakter a málokde najdeme tolik božích muk, křížů, vyhlídek a dalších roztomilých drobností, které krajinu oživují. Ne náhodou si krajinu kolem Rabštejna nad Střelou vybral režisér Tomáš Vorel pro svůj film „Cesta z města“, když hledal venkov co nejméně zasažený moderní civilizací.

 

Během svého třídenního čundru (14.6.-16.6.2013) Petr Daubner ušel trasu dlouhou 83 kilometrů. Navštívil jsem 3 města (Plasy, Žlutice, Bochov + Rabštejn nad Střelou, což je ovšem pouze místní část města Manětín) a několik vesniček (mj. Žebnice, Potvorov, Žihle, Údrč). Nejvíc se mi líbila idylická krajina mezi Žebnicemi a Potvorove (ve kterém je navíc zajímavý románský kostel), impozantní žulové balvany Dědek, Bába a Viklan u Žihle a především čedičová stolová hora Vladař (693 m.n.m.) u Žlutic, na jejímž plochém temeni stávalo kdysi keltské hradiště. Přírodně zajímavé je také Odlezelské jezero, které vzniklo v roce 1872 při sesuvu půdy. Krajina v této oblasti je opravdu nádherná a přitom skoro liduprázdná, turistů tu ani v létě moc nepotkáte.

Jedinou věcí, která mi výlet malinko znepříjemnila, je mizerné turistické značení, a to především kolem Žlutic, kde lze kolikrát těžko najít nejen červenou značku, nýbrž i samotnou cestu, ztrácející se občas v hustém porostu. GPS navigace se tu hodí velice.

Rate this post

One thought on “Povodí Střely

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..