Povodí Střely

Od | 17 prosince, 2021

Povodí Střely

Povodí Střely se nachází v západních Čechách, na pomezí Plzeňského a Karlovarského kraje. Řeka Střela pramení v Tepelské vrchovině nedaleko Toužimi, ve výšce 683 m.n.m. Je dlouhá 102 kilometrů a vlévá se do Berounky u Liblína, v nadmořské výšce 269 m.n.m. Na Střele leží významná vodárenská nádrž Žlutice, která ovšem není přístupná veřejnosti. Kolem Rabštejna nad Střelou má údolí Střely kaňonovitý charakter.

Balvan Viklan u Žihle, odporující evidentně platným fyzikálním zákonům.Jak vypadá místní oblast?

Celá oblast je téměř nedotčena průmyslem, a tudíž zde byl zachován původní přírodní ráz krajiny. Střídají se tu lesy, pole, pastviny a kopce, mezi nimiž jsou roztroušena malebná městečka a vesničky. Působení člověka v minulosti tu mělo veskrze blahodárný charakter a málokde najdeme tolik božích muk, křížů, vyhlídek a dalších roztomilých drobností, které krajinu oživují. Ne náhodou si krajinu kolem Rabštejna nad Střelou vybral režisér Tomáš Vorel pro svůj film „Cesta z města“, když hledal venkov co nejméně zasažený moderní civilizací.

 

Během svého třídenního čundru (14.6.-16.6.2013) Petr Daubner ušel trasu dlouhou 83 kilometrů. Navštívil jsem 3 města (Plasy, Žlutice, Bochov + Rabštejn nad Střelou, což je ovšem pouze místní část města Manětín) a několik vesniček (mj. Žebnice, Potvorov, Žihle, Údrč). Nejvíc se mi líbila idylická krajina mezi Žebnicemi a Potvorove (ve kterém je navíc zajímavý románský kostel), impozantní žulové balvany Dědek, Bába a Viklan u Žihle a především čedičová stolová hora Vladař (693 m.n.m.) u Žlutic, na jejímž plochém temeni stávalo kdysi keltské hradiště. Přírodně zajímavé je také Odlezelské jezero, které vzniklo v roce 1872 při sesuvu půdy. Krajina v této oblasti je opravdu nádherná a přitom skoro liduprázdná, turistů tu ani v létě moc nepotkáte.

Jedinou věcí, která mi výlet malinko znepříjemnila, je mizerné turistické značení, a to především kolem Žlutic, kde lze kolikrát těžko najít nejen červenou značku, nýbrž i samotnou cestu, ztrácející se občas v hustém porostu. GPS navigace se tu hodí velice.

2 thoughts on “Povodí Střely

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.