„Raději smrt, než vyhnanství na takovém místě!“, zvolal prý švédský přírodovědec Charles John Andersson, když v roce 1859 spatřil poprvé Pobřeží koster (v angličtině skeleton coast). Zmocnil se jej prý strach, hraničící s panickou hrůzou. A toho ho sem do vyhnanství rozhodně nikdo neposílal.
Místo s mrazivě romantickým názvem „Pobřeží koster“ leží na severozápadním pobřeží Namibie. Táhne se v úzkém pruhu v délce zhruba 500 kilometrů a při pohledu z letadla vypadá velmi malebně. Nesmíte zde ovšem ztroskotat. Toto Bohem zapomenuté území je pokryto písečnými dunami, které jsou součástí pobřežní pouště Namib, podle níž dostala celá tato africká země své jméno. Písečné duny se pohybují a přesýpají rychlostí až 15 metrů za rok. Poušť Namib je typickou pobřežní pouští a leží přibližně mezi 20. a 30. stupněm jižní šířky.
K jejímu vzniku přispívá výrazně studený Benguelský proud, který teče podél pobřeží Namibie směrem k severu. Ten zabraňuje přístupu vlhčího vzduchu směrem od oceánu. V poušti Namib tak spadne asi 15-100 mm srážek ročně (pouště se nacházejí přibližně v oblastech, kde průměrné roční srážky nepřesáhnou 200 mm). Poušť Namib má rozlohu asi 124,000 km2, čili asi jako bývalé Československo. V poušti Namib se, podobně jako v jiné pobřežní poušti Atacama, vyskytuje v určité nadmořské výšce mlžná vrstva, která poskytuje životodárnou vláhu některým rostlinám (např. různým druhům lišejníků) i živočichům. V poušti dokonce přežívají i tak veliká zvířata jako antilopa přímorožec či slon africký.
Zrádné proudy u Pobřeží koster
Lodě, plující podél Pobřeží koster, musí často čelit zrádným proudům, větrům a mlze. Navíc se zde vyskytují zrádné mělčiny. Není tedy divu, že již nejedna loď skončila na nehostinném pobřeží svou pouť. Námořníci, kteří přežili ztroskotání, většinou záviděli svým mrtvým druhům. Většina trosečníků totiž dlouho umírala bez vody a bez naděje na jakoukoliv pomoc. Podobný osud potkal i některé piloty. Jeden z nich, Švýcar Carl Neuer, tu beze stopy zmizel v roce 1933. Novinář, komentující jeho zmizení, nazval toto místo Pobřežím koster a název se ujal, takže dnes se používá oficiálně.
V roce 1942 zde najela na podmořskou mělčinu britská nákladní loď Dunedin Star se 106 lidmi na palubě. Na její záchranu byla zorganizována obrovská záchranná akce, do níž byly nasazeny pozemní expedice, lodě i letadla. Všichni trosečníci byli zachráněni, o život však přišli tři členové posádky záchranné lodi, která sama najela na mělčinu a potopila se. Při této záchranné operaci bylo objeveno mnoho dalších vraků, které takové štěstí neměly a jejichž posádku nikdy nikdo nezachránil. Roku 1943 bylo na pobřeží navíc objeveno 12 koster bez hlavy a jedna kostra dítěte. Dodnes nikdo neví, kdo byly ty záhadné oběti a proč neměly hlavy.
Dnes je v těchto místech vyhlášen NP „Skeleton Coast Park“. Byl vyhlášen roku 1973 amá rozlohu 16,400 km2. Turisté tu můžou shlédnout například právě vrak již zmíněné lodi Dunedin Star (ztroskotala 1942), dále lodí Eduard Bohlen (1909), Otavi (1945) a další. Oblast můžete poznávat při leteckém safari či při vyjížďkách v terénních džípech. Jen výlety lodí zde cestovní kanceláře ani dnes pro jistotu nenabízejí…
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.