Ostrov Man

Od | 17 května, 2022

Ostrov Man (anglicky Isle of Man, mansky Ellan Vannin) má rozlohu 572 km2, je tedy o něco větší než Praha. V roce 2021 měl 86 381 obyvatel. Hlavním městem je Douglas27 938 obyvateli. Ostrov je dlouhý asi 48 kilometrů, šířka ostrova je 16 kilometrů.

Ostrov man

Pobřeží ostrova je skalnaté. Nejvyšší horou ostrova je Snaefell (621 m.n.m.). Podnebí je typicky oceánské,deštivé (ročně tu spadne kolem 1000 mm srážek), s poměrně malými výkyvy teplot během roku. Man nedisponuje žádnými významnými zdroji nerostných surovin. Orná půda tvoří jen 9 % plochy ostrova. Daří se ovšem živočišné výrobě – tradiční je chov ovcí, skotu a rybolov.

Obyvatelé Manu jsou keltského původu a původně podléhali Irsku. Poté ostrov ovládli Norové, kteří jej v roce 1266 prodali Skotsku, nakonec se však dostal pod nadvládu Anglie. Již od roku 1866 má ostrov Man samosprávu. Britská královna je oficiální hlavou tohoto území, přímo na ostrově ji zastupuje guvernér. Man má ale vlastní vládu a především dvoukomorový parlament (Court of Tynwald). Horní komora, Legislativní rada (Legislative Council) má 11 nevolených (jmenovaných) členů. Dolní sněmovna (House of Keys) má 24 zástupců, kteří jsou voleni na pětileté funkční období. Parlament ostrova Man je chloubou ostrova – vzniknul již v roce 979 a je považován za nejstarší nepřetržitě existující parlament na světě! Man má také vlastní vlajku, vlastní mezinárodní poznávací značku na autech (GBM), vydává vlastní poštovní známky a dokonce i vlastní měnu – vedle britské libry platí na ostrově i manská libra, která je ovšem pevně svázána s britskou v poměru 1:1. Spojené království v zásadě odpovídá pouze za zahraniční politiku a obranu, ostatní věci si obyvatelé Manu spravují sami v rámci místní samosprávy.

Maják v Douglasu.  

Maják v Douglasu.  

Foto: http://www.trekearth.com/gallery/Europe/United_Kingdom/Other/Isle_of_Man/photo678082.htm

Obyvatelé Manu hovoří anglicky. Jsou však hrdí na svůj keltský původ. Na ostrově se až do 19. století běžně mluvilo zdejším keltským jazykem, manštinou (manx). V současné době však dochází k jeho oživení a začíná se opět (vedle angličtiny) oficiálně používat.

Hlavním zdrojem příjmů ostrova je (kromě chovu ovcí) turistický ruch. Mnoho návštěvníků navštíví například slavné motocyklové závody Tourist Trophy. Zvláštností ostrova jsou zdejší bezocasé kočky plemene Manx.

2 thoughts on “Ostrov Man

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.