Ne, dnes nebudeme mluvit o tom, jakým nebezpečím pro vás může být přepadení, loupež, únos kvůli výkupnému a podobně. Existuje totiž něco mnohem nebezpečnějšího a přitom mnohem nenápadnějšího. Mám na mysli rostlinné zabijáky, kterým padnete do spárů, ani nevíte jak…
V Karibiku existuje mnoho jedovatých rostlin obsahujících toxické látky škodlivé pro zvířata i pro lidi. A nemusíte za nimi někam do hlubin tropické džungle. Často rostou na plážích nebo ve městech, kde byste je rozhodně nečekali.
Nejhorší karibští vrahové z rostlinné říše
Správa ostrova Martinik si nedávno nechala udělat takový malý průzkum flóry, s cílem najít všechny potenciálně nebezpečné druhy, znamenající riziko (nejenom) pro turisty. Tipněte si, kolik takových druhů našli. Více než 200. Z nich jsou pak nejnebezpečnější tři, které se vyskytující víceméně v celé oblasti Karibiku. Jde o :
- Mancinellu obecnou (Hippomane mancinella)
- Skočec obecný (Ricinus communis)
- Soterek obecný (Abrus precatorius)
Nebezpečné nejsou jen při přímém kontaktu, ale také tím, že z nich občas domorodci vyrábějí „autentické karibské suvenýry,“ které svým nositelům (jde-li např. o šperky) mohou způsobit mnoho zdravotních obtíží. Pojďme se teď na tyhle nechvalně proslulé karibské vrahy podívat podrobněji.
Mancinella obecná – nejjedovatější strom světa
Nadsázka? Ale vůbec ne. Mancinella obecná (Hippomane mancinella) dala zabrat už prvním mořeplavcům, kteří do oblasti dopluli. Setkali se totiž s otrávenými šípy domorodců, namáčenými právě v její šťávě. Asi netřeba dodávat, že pro většinu zasažených to nedopadlo vůbec dobře.
Plodům mancinelly se říká smrtící jablka, protože svým vzhledem toto ovoce více než připomínají. Bohužel svou chutí vás paradoxně nevarují. Chutnají trochu jako zralé švestky. Stačí si jen trochu ochutnat a čeká vás peklo. Pálení, bolesti, vředy, otoky… Bez včasné lékařské pomoci tak může jedno malé zelené jablíčko mancinelly představovat smrtelně nebezpečnou svačinu.
Ovšem toxická je každá část stromu – listy, plody i kůra. A když se opět vrátíme k původním obyvatelům, pak musíme zmínit, že stromy mancinelly používali jako rafinovaný druh mučícího nástroje. Svoje oběti k nim přivázali a jen pozorovali, jak se jejich kůže pokrývá puchýři a mokvajícími boláky, nemluvě o silné bolesti. A pokud navíc zapršelo, bylo dílo dokonáno. Takže blíží-li se bouřka, nikdy se neukládejte pod zdánlivě bezpečně vypadajícími jabloněmi s malými nezralými jablíčky. Může jít totiž právě o mancinelly.
Měli bystě vědět: Kromě Karibiku se mancinella vyskytuje také v Jižní Americe a na Floridě. Tam byla však v minulém století díky zásahu úřadů téměř vymýcena.
Příznaky otravy mancinellou
Nejtoxičtější je latex, vyvolávající silné reakce a záněty na kůži. Při kontaktu s očima vyvolává záněty spojivek a další nepříjemnosti. Vysoce toxický je dokonce i její kouř, který může při silném zasažení vyvolat dočasnou slepotu. Řádně vysušené dřevo ovšem nebezpečné není, takže ho dříve domorodci s oblibou používali pro stavbu svých obydlí.
Po konzumaci ovoce se objevuje akutní gastroenteritida a bakteriální infekce s možností akutní obstrukce dýchacích cest. Původně příjemnou sladkost ovoce rychle vystřídá štiplavost a pocit nepříjemných pocitů v krku.
Měly byste vědět: Někdy bývá poblíž místa růstu mancinelly, nebo přímo na její kůře, vyvedena červená značka nebo rovnou zákazová a varovná tabule.
Skočec obecný – jeden z nejzákeřnějších jedů světa
Pokud vás skočec obecný (Ricinus communis) otráví, budete mít nejdříve příznaky podobné chřipce. Později se dostaví bolesti hlavy, zvracení, průjem a nakonec vnitřní krvácení. A přitom olej ze skočce se používá každý den. Ano, jde o ten ricinový, který si nemohou vynachválit zejména lidé, trpící nejrůznějšími kožními obtížemi.
Tato rostlina pochází ze severovýchodní Afriky a Středního východu, ale na Karibských ostrovech se jí daří přímo skvěle. Jde o vysoce jedovatý keř. Ricin obsažený v semenech zabíjí už ve velmi malé dávce. Dětem stačí pouhá tři, dospělým pak 15-20. Ke smrti dojde přibližně za týden, což spolu s nespecifickými příznaky otravy ztěžuje diagnózu, důležitou pro okamžitou pomoc.
Měli byste vědět: Zejména Guadeloupe a Martinik jsou známé svou výrobou ricinového oleje, takže se na nich skočec vyskytuje ve volné přírodě mnohem častěji, než je běžné.
Soterek obecný – zákeřný suvenýr z cest
Nejspíš ho také znáte. Soterek obecný alias soterek růžencový (Abrus precatorius) má nádherné, jasně červené plody, které přímo lákají k výrobě nádherných korálů a náramků. Původně jde o rostlinu ze západní Indie, která však velmi rychle expandovala i do Karibiku.
Bílé, černé a červené lusky soterku se používají k výrobě nejrůznějších ozdob, stejně jako jeho jasně červená semena. Jsou však smrtelně nebezpečné, vzhledem k vysokému obsahu jedovatého glykoproteinu – abrinu. Ten působí nejrychleji v případě kontaktu s otevřenými ranami a očima. Ovšem ublížit dokáže i při dlouhodobém kontaktu s kůží – třeba v podobě tolik oblíbených náramků.
Bylo dokonce pozorováno několik úmrtí lidí, kteří vdechovali prach a výpary při výrobě těchto šperků. Přesto jsou soterkové korálky i nadále oblíbeným suvenýrem. Budete-li je však dlouhodobě nosit, koledujete si o bolesti hlavy, horečku, problémy s oběhovým systémem a další nepříjemné příznaky, jež jen málokdo připíše právě svému šperku z dovolené.
Měli byste vědět: kořeny soterku naopak jedovaté nejsou. Vynikají sladkou chutí a říká se jim také indiánská lékořice.