Najdeme-li si trasu této legendární obchodní spojnice, po níž cestovaly karavany z Asie až do Evropy, uděláme si jen velmi slabou představu o tom, jak krušné podmínky museli cestovatelé, kteří cestovali přes Nebeské hory, překonávat.
Jeden z úseků vedl i přes Nebeské hory alias pohoří Ťan Šan na hranici Číny a Kyrgyzstánu. Středoasijské poušti a stepi tu rázem přecházejí až do nebeských výšin, kde na odvážné cestovatele čeká zima, nevlídné počasí a oslnivě bílé ledovce. Ovšem s jedinečnými přírodními krásami.
Nebeské hory a jejich příroda
Pokud milujete Asii, určitě Nebeské hory velmi dobře znáte z fotografií. Ano, jsou to právě ty ledově bílé horské masivy s půvabnými zelenými úpatími. Tento kontrast je nejvýraznější na jaře, kdy veškerou zeleň zavlažuje voda z tajících horských ledovců.
Pokud se podíváme na celý okolní masiv, jsou Nebeské hory pravděpodobně jeho nejkrásnější částí. Spolu se svými druhy obepínají pouštní Tarímskou pánev. Chlubí se bohatým členěním plným rozmanitých geologických útvarů. Z mezihorských kotlin je pravděpodobně nejkrásnější ta Ferganská, kterou najdeme při jihozápadním úpatí tohoto území. Chlubí se ostrými štíty a propastnými ledovcovými údolími. Nechybí v ní ani ploché náhorní plošiny, na jejichž vrcholcích lze najít izolované kousky pouště nebo stepi.
Ledovcovým řekám kraluje Syrdarja a z dalších vodních krás nelze opomenout ani největší horské jezero světa Issyk-Kul. Najdeme ho ve výšce 1 600 metrů nad mořem a je opravdu obrovské. Pyšní se plochou 2 680 kilometrů čtverečních a hloubkou v některých místech dosahujících až 700 metrů. Nikdy nezamrzá a nepřekvapí proto, že překlad jeho jména neznamená nic jiného než Teplé jezero.
Údolí, kde počítal Tamerlán své ztráty
Že mongolské tažení do Číny nebylo jen tak dokládají mnohé záznamy. Ovšem legenda o průsmyku Santaš je posouvá ještě do trochu jiné roviny. Podle ní nařídil Tamerlán všem svým vojákům, aby zde na cestě do Číny zanechali kámen. A ti, kteří se vrátili zpět si ho zase donesli. Podle počtu těch zbylých pak vojevůdce počítal své ztráty.
Nejvyšší štíty Nebeských hor najdete právě na hranicích s Čínou. Najdete tu celkem čtyři sedmitisícovky, věčně pokryté sněhem a ledem.. Nejvyšší z nich je Pik Pobědy alias Štít vítězství s výškou 7 435 metrů nad mořem. Až neuvěřitelně kontrastuje s úbočími, porostlými svěže zelenými lesy, tvořenými převážně vysokými ťanšanskými smrky, jedlemi a ořešáky. Čas od času se objeví i louka porytá pestrobarevnými květy. Na jaře jim vévodí tulipány, z nichž mnohé nerostou nikde jinde na světě. Směrem k vrcholkům pak začíná převládat patro bylinné.
I když se to nezdá, v tomto krutém horském prostředí rostou například i trsy červených pivoněk nebo žluté hlaváčky, přežívající i vysoko v mrazem vysušené kamenité suti.
Zaujal vás tento článek? Vydejte se na výlet do Kyrgyzstánu!
estate sale Upcoming Estate Sales
drop case cs go dropcase