Zajímá vás, kde mají stále ještě svůj domov tygři bengálští, kam vyrazit za nosorožčími jablky nebo kde žije levhart sněžný či panda malá? Vypravte na dobrodružnou výpravu do národních parků Nepálu! Pod strmými horskými svahy Himálaje zbývá totiž pro kvetoucí život ještě spousta místa.
Nepál najdeme v turistických průvodcích zejména v sekci, zaměřené na milovníky horolezení a velkolepých vysokohorských vyhlídek. Pro zvídavé návštěvníky toho však má nachystáno mnohem víc. Na přední místo na svém výletním seznamu byste rozhodně měli klást dva nejkrásnější národní parky:
- Královský národní park Čitván
- Národní park Sagarmátha
Oba se rozhodně mají čím chlubit. Zatímco první z nich potěší návštěvníky kvetoucím životem v úrodné nížině, druhý otevře půvabnou bránu až na vrchol světa. Záleží jen na vás, do kterého z nich se vypravíte.
Za tajemstvím královské honitby
Ještě v 19. století směli na toto území jen vyvolení v čele s královskou nepálskou rodinou, dnes je Královský národní park Čitván jedním z nejpozoruhodnějších míst na indickém subkontinentu. Rozkládá se v úrodné nížině v regionu Terai, přímo sousedící s Indií. Asi nepřekvapí, že většina obyvatel Nepálu žije právě v tomto poměrně úzce vymezeném pásu zeleně.
Původním biotopem Terai jsou bažiny, dnes se z nich však zachovalo jen málo. Více než 60 % území je přeměněno na zemědělskou půdu, na tom zbývajícím se o přežití přetahují lidé s mnoha ohroženými druhy asijských zvířat. A ještě donedávna to vypadalo, že lidé budou mít jednoznačně navrch.
Vymýcení malárie Čitván málem zničilo
Byl to fenomenální úspěch – okolo roku 1950 počet případů malárie, sužující místní obyvatelstvo, dramaticky klesl až téměř k nule. Následovala prudká populační exploze, díky níž se během deseti let počet obyvatel oblasti více než ztrojnásobil.
A když o dalších deset let později padlo první rozhodnutí o cílené ochraně oblasti, musely svůj domov opustit více než dvě desítky tisíc lidí. Od té doby jsou problémy mezi místními a ochranáři na denním pořádku. Odhaduje se například, že farmáři žijící v těsné blízkosti parku, přijdou každý rok vinou chráněných tygrů o přibližně 30 % dobytka. Škody působí také četná stáda býložravců a další volně žijící zvěř. A situace se ještě zvýšila po roce 1978, kdy byl Čitván oficiálně vyhlášen národním parkem.
Dnes se již situace naštěstí lepší. Spolu s tím, jak Nepál přistál v hledáčku zvídavých turistů, zvyšují se i příjmy obyvatel parku plynoucí z ekoturismu. Situace ovšem stále není ideální a může trvat ještě několik desítek let, než se plně stabilizuje.
Do Čitvánu za nádherným výhledem i chráněnými zvířaty
Rádi byste na vlastní oči spatřili jednoho z posledních tygrů bengálských ve volné přírodě? Nechali se okouzlit půvabně protáhlými čelistmi gaviálů indických nebo se i tak trochu vylekali náhlým objevením velkolepého indického nosorožce? Pak bude pro vás Čitván přímo ideálním místem pro návštěvu. Vyhýbejte se však masovým zájezdům, před jejichž hlukem se zvířata spíše schovávají. Skutečně nádherným zážitkům přeje spíš individuální turistika.
Projděte se mezi trsy obří třtiny, odpočiňte si ve stínu sálových stromů a po celou tu dobu se kochejte výhledem na nejvyšší pohoří na světě. Určitě narazíte také na některý z více než 400 ptačích druhů, krokodýly bahenní, divoké kočky a na všudypřítomné makaky.
Věděli jste, že: Populace gaviálů indických je v Čitvánu kriticky ohrožena? V roce 2003 klesl jejich počet na pouhých 38 jedinců. I proto můžete každý rok spatřit na březích řek sběrače gaviálích vajec, jež jsou transportována do chovného centra. Zde mladí gaviálové vyrůstají až do devíti let, aby byly později vráceni do volné přírody v plné síle. Bohužel i přes tato opatření roste populace gaviálů v Nepálu jen pomalu.
Ubytování v parku? Není problém
Na turisty jsou tu naštěstí zařízení. Přímo v oblasti parku se můžete ubytovat v několika turistických chatkách, za hranicemi parku je pak k mání i několik hotelů. Těšit se můžete na safari v džípech nebo na slonech – nejstarší safari společnost Tiger Tops Jungle Longe provází Čitvánem turisty už od roku 1972. Narazit tu lze i na oficiální tygří průvodce nebo hlídky, chránící území parku před řáděním pytláků.
Národní park Sagarmátha pro milovníky horské fauny
Byl založen o tři roky později než Čitván. Jeho jméno znamená v sanskrtu Tvář nebes a nejnižší bod najdeme ve výšce 2 485 m nad mořem. Tak bychom mohli ve stručnosti charakterizovat Národní park Sagarmátha.
Ale nenechte se zmást, pod hranicí věčného sněhu a ledu (5 750 m. n. m.) se to doslova hemží životem. Na jaře vás potěší zejména kvetoucí rododendrony, celoročně pak půvabné jalovce, břízy či borovice, větrem ošlehané často do bizarních tvarů.
Ze zvířat se tu daří zejména irbisovi sněžnému nebo medvědu ušatému. Při svém tahu zde dvakrát ročně pobývají i husy indické a svou přítomností vás potěší i kavče žlutozobé, vyhledávající na horských svazích odpadky i mršiny zvířat.
Do království Mount Everestu
Národní park Sagarmátha se rozkládá na 1 148 km2, přičemž 75% jeho rozlohy tvoří hory v čele s nejvyšším vrcholem světa Mount Everestem nebo také tibetsky Qomolangma. V Sagarmátě se tedy často potkáte i se zájezdy horolezců, odpočívajících před nebo po náročném výstupu. Musíte sem však přijet v květnu, to je jediný měsíc, kdy na svůj vrchol král Himálaje kohokoliv pustí. Po zbytek roku je počasí natolik nepříznivé, že každý pokus o výstup by byl předem odsouzen nezdaru.
Pohledem na Everest se však můžete pokochat i vy. Nejkrásnější vyhlídku najdete v údolí Gokjo a to na tzv. Scoundrelově vyhlídkovém místě. Everest před vámi vyskočí doslova jako z pohlednice.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda víte jak by se přibližně měla pohybovat cena vstupu/ či třídenního zájezdu s ubytováním v blízkosti parku Čitván? Rádi bychom s manželem navštívili Indii a Nepál. S cestováním máme jen malé zkušenosti. Zatím nejlepší cenu (orientační) jsme našli na stránce https://www.indie-nepal.cz/zajezdy-indie-nepal/individualni/nosorozci-v-narodnim-parku-chitwan .
Případně můžete nám poradit, kdy je nejlepší doba do této části Nepálu vyjet?
Velmi děkujeme a přejeme příjemný den,
Marie Lusková