Nádherná Plitvická jezera – jak si je užít na maximum?

Od | 17 května, 2022

Obsah

Plitvická jezera jsou určitě jedním z nejkrásnějších a nejznámějších míst v Chorvatsku. A není divu. Jde o místo, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO a samozřejmě také lokalitu, kde se točila asi nejoblíbenější vinnetouovka – Poklad na Stříbrném jezeře. Přinášíme vám některé praktické informace, které se vám rozhodně budou hodit při plánování cesty.

Plitvická jezera se nacházejí v centrální části Chorvatska (asi 140 kilometrů od Záhřebu) v blízkosti východních hranic s Bosnou a Hercegovinou. Jde komplex 16 krasových jezer, jež spojují nádherné vodopády. Trasy, vedoucí přes dřevěná mola, vám dají možnost vychutnat si nejen okolní krajinu, ale i život pod hladinou – místy totiž není problém dohlédnout i osm metrů pod hladinu! Oblíbenou atrakcí je také krátká plavba na osobní lodi nebo na jízda ve vláčku (vše je zahrnuto v ceně vstupenky). Je to krásné místo plné přírodních divů.

Věděli jste, že: Až do roku 1958 bylo toto místo pro turisty zcela nepřístupné?

Přeplněná Plitvická jezera? Ne nutně

Chcete si užít jejich romantickou krásu ničím nerušeni? Pak musíte do parku vstoupit brzy ráno nebo zde zůstat až do pozdních večerních hodin ((případně klidně obojí na jednou). A vybírejte si delší trasy, ty totiž příliš turistů nevyužívá. Dovnitř vedou dva vstupy a u obou vás potěší velká parkoviště, kde najdete místo opravdu i v sezóně.

Základní orientací vám poskytnou zakoupené vstupenky, které mají na druhé straně mapu. Mimochodem, rozhodně si je schovejte. Při vstupu na lodě nebo do vláčků jsou kontrolovány!

Můžete tu strávit opravdu celý den a prozkoumat park se vším všudy. Stojí za to naplánovat si prohlídku opravdu pečlivě, protože otevírací doba parku je od 8:00 do 16:00 (mírně se mění v závislosti na ročním období, v zimě je pak hned pět tras přes horní jezera zavřených).

Cena za parkovací lístek pro osobní automobil je 7 HRK za hodinu (asi 4 PLN) . Á vstupné? Děti do sedmi let sem mohou zadarmo. Mimo sezónu pak zaplatíte za nejdražší vstupenku 55 Hrk, v sezóně pak 250 Hrk. Samozřejmě záleží na trase a slevu mají samozřejmě studenti i děti do 15 let.

Na co si dát pozor

Než však vstoupíte dovnitř, ujistěte se, že každý malý i velký výletník s sebou bude mít:

 • pohodlnou obuv
 • opalovací krém
 • dostatečnou zásobu minerální vody
 • svačinu

Nejlepší je vydat se na prohlídku z oblasti Horních jezer. Z parkoviště zamiřte po značené cestě k přístavu u jezera Kozjak, odkud se na člunu dostanete na druhou stranu. Nelekněte se, když bude v přístavech přeplněno. Je to přirozené. Poté však stačí zamířit na některou z dlouhých tras a rázem se počet návštěvníků značně zredukuje.

Trasy jsou připraveny a označeny tak, aby byl všem okamžitě jasný jejich stupeň obtížnosti. Nesou písmena A až H, přičemž trasa H je nejdelší a nejobtížnější (na druhou stranu vede pořád shora dolů, takže ji zvládnou i děti). Nejkratší z nich trvá asi 2 hodiny, nejdelší pak klidně 8 hodin.

Potěší vás i jejich rozmanitost. I ty nejkratší nabídnou mnoho zajímavostí. Těšit se můžete třeba na dřevěné mosty, vedoucí přes desítky metrů na jezeře, takže se můžete těšit z jedinečného vhledu po okolí i ze života na jeho dně. Mnoho z nich vás zavede i do těsné blízkosti vodopádů, což rozhodně stojí za to.

Ale samozřejmě nepůjdete celou dobu jen po stezkách, jakkoliv jsou výhledy z nich na průzračnou vodu a strmé vápencové skály úžasné. Dostanete se například i do nádherné Modré jeskyně nebo můžete vystoupat až do horní části stezky, odkud je možné obdivovat jejich krásu z ptačí perspektivy jezer. Krásnější místo pro fotografie asi nenajdete.

Ale to není konec všech zajímavostí! Třešničkou na dortu je samozřejmě Velký vodopád. Nemůžete ho minout, protože k němu vede opravdu každá trasa. Velký vodopád je vysoký 78 metrů a je tím pádem největším vodopádem v Chorvatsku. V letní sezóně sice není tak působivý jako v deštivějších obdobích, ale i tak vypadá nádherně. Pokud si vyberete trasu H, dorazíte k němu až v jejím samém závěru, takže pro vás půjde opravdu o jedinečné vyvrcholení celé návštěvy Národního parku Plitvická jezera.

Náš tip: těšit se můžete i na rozmanitou flóru a faunu. Přes cestu vám mohou přeběhnout srnky, lišky, divoká prasata nebo dokonce i medvěd! Majestátní chlupáči se však turistů spíše straní. A vystoupíte-li do horních části, budete procházet nádhernými bukovými, smrkovými, jedlovými a tisovými lesy.

Plitvická jezera – praktické informace:

 • V parku jsou dva vchody a vedle každého najdete velké parkoviště.
 • Do vláčků, autobusů i lodí se dostanete pouze s platnou jízdenkou.
 • Měli byste chodit jen po stezkách a mostech, nesmíte se vydávat mimo ně.
 • Koupání, lovení ryb i kempování je zakázáno.

A kam do nejbližších kempů?

Pokud se po Chorvatku pohybujete autem, bude se vám hodit i tato informace:

 • Zaton Holiday Resort – cca 140 km (cca 2 hodiny autem)
 • Park Soline – cca 160 km (cca 2 hodiny autem)
 • Terme Catez – cca 160 km (cca 2 hodiny autem)
 • Solaris – cca 190 km (2-3 hodiny autem)
 • Belvedere – cca 230 km (více než 3 hodiny autem)

Plitvická jezera jsou místem, které rozhodně stojí za to alespoň jednou za život vidět. Je těžké najít druhé takové. Jeho jedinou nevýhodou jsou obrovské davy turistů během období prázdnin. Mimo sezónu je celé místo naštěstí o něco klidnější. Vyhraďte si však na jejich návštěvu nejlépe celý den, abyste si skutečně dokázali vychutnat veškerou jejich krásu! A kdo ví, možná tu poznáte i ona vyhlášená filmová místa!

One thought on “Nádherná Plitvická jezera – jak si je užít na maximum?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.