Město Tchaj-čung je lákadlem pro milovníky obrázků a barev

Možnost vidět na vlastní oči zajímavou architekturu je jedním z důvodů, proč lidé cestují. Ne vždy se musí jednat jenom o něco klasického. To jasně dokládají krásy městečka Tchaj-čung. Na jeho samotném okraji se nachází čtvrť, které se přezdívá duhová vesnice. Důvodem jsou malby a barvy, které najdete všude okolo.

Proč toto umělecké dílo vzniklo?

Důvod, proč se začaly pestrobarevné malby objevovat na domech, na ostatních stavbách, ale i na zemi, je rozhodně chvályhodný. Je třeba říci, že toto místo na okraji města Tchaj-čung bylo dříve armádní osadou, která již přestala být využívána a došlo k tomu, že se rozhodlo o její demolici. Dané malby se staly prvotním vyjádřením protestu, ale i iniciativou, která měla za cíl místo zachovat. Místo tak dostalo zcela nový vzhled, přilákalo turisty a od demolice se následně skutečně upustilo.

10 let práce

Myslíte si, že jde o dílo mnoha dobrovolníků, které vzniklo v několika týdnech, nebo měsících ? Rozhodně ne. To, že původní armádní osada v Tchaj-čung vypadá tak pestrobarevně a líbezně je dílem jednoho jediného člověka, kterým je Chuang Jün-fu. Jenom pro zajímavost, tomuto obyvateli daného místa je aktuálně 96 let a není dne, kdy by nevzal kýbl s barvou a nezačal se věnovat svému uměleckému dílu.

Jak dlouho ho tvoří? Doba je to skutečně požehnaná, jelikož začal už před deseti lety. Právě on je jedním z vojáků, který zde trávil podstatnou část svého života a vzhledem k tomu nechtěl dopustit to, aby bylo dané místo zbouráno a aby zmizelo.

Různorodost na každém kroku

Když se budete daným místem procházet, jenom těžko narazíte na dvě stejné malby. Tedy na dva stejné motivy. Je to také různorodost, která dělá z jednotlivých maleb unikátní umělecké dílo. Na domech, ale i na zemi nechybí známé i neznámé kreslené postavičky, stejně jako běžná i abstraktní zvířata, stejně jako fantasy a surrealistické výjevy. K tomu všemu přičtěme také barevnost, kdy každý centimetr daného místa doslova září jedinečnou pestrostí.

Přerod na  veřejný park

Iniciativa jednoho z původních obyvatel zůstávala až do roku 2010 osamocená. Doba internetu a sociálních sítí však udělala své a do světa se roznesl nejenom samotný příběh muže, který se tímto postupem postavil proti vystěhování a zbourání svého domova. Svět obletěly také fotografie této osady, o které do té doby věděli jenom místní a okolní občané.

Sled událostí byl spojený nejenom s tím, že se demolice nakonec zastavila, ale i s tím, že místo začalo mít i vyžití. Stal se z něho veřejný park. Tedy prostor k odpočinku a trávení volného času jak pro místní, tak hlavně pro turisty, kteří jezdí obdivovat umělecké dílo, které Chuang Jün-fu za 10 let vytvořil. A jak sám říká, stále ho ještě nemá finálně dokončené, i když důvod protestu již dávno pominul.

Miliony turistů

Počet turistů lze jenom těžko určit. Odhady však mluví o počtu zhruba milionu lidí, kteří se rozhodnout tuto dříve vojenskou osadu určenou ke zbourání navštívit. To je více než 2 500 lidí denně. Tímto číslem může tento veřejný park na kraji městečka Tchaj-čung hrdě konkurovat celé řadě jiných památek v zemi. A to i přesto, že první umělecká díla vznikla teprve před 10 lety.

Mnoho turistů přiznává, že na místo jezdí opakovaně. Důvodem je aktivita, kterou Chuang Jün-fu stále vyvíjí a kdy neustále přidává nové výjevy. Rok od roku tak lze vidět více a více zajímavostí. Je pochopitelné, že i díky turistickému ruchu jsou k dispozici peníze na barvy a vybavení. Nejde však o výtěžek ze vstupného. To se zde neplatí. Turisté mají možnost sami od sebe na nákup barev přispět. A mnoho z nich to pochopitelně udělá. I díky nim tak dané místo vzkvétá.

Libí se vám článek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.