Kalmykie – jediná buddhistická země v Evropě

A není to zase tak malá země. Rozlohou 76,000 km2 je jen nepatrně menší než Česká republika. Celá Kalmykie má ovšem jen asi 300 000 obyvatel a leží na západ od ústí Volhy do Kaspického moře. Hlavním městem této autonomní republiky Ruské federace je Elista.

Obrazek

Obrazek

 Kalmykové jsou turkotatarský národ, blízce příbuzný Mongolům. Po staletí byli vyhlazováni a utlačováni Rusy. Když v 18. století Rusko tuto oblast obsadilo, zavraždila carská armáda kolem 100 000 Kalmyků. K dalším zvěrstvům pak došlo za druhé světové války, kdy Stalin obvinil Kalmyky z kolaborace s Němci (Kalmykie byla na přelomu let 1942-1943 obsazena wehrmachtem, který sváděl těžké boje u Stalingradu) a „za trest“ deportoval celý národ Kalmyků do Střední Asie. Teprve po Stalinově smrti bylo Kalmykům dovoleno vrátit se zpět do Kalmykie. Většina Kalmyků se dodnes hlásí k víře svých předků – buddhismu, téměř 40 % obyvatelstva Kalmycké republiky však dnes tvoří převážně pravoslavní Rusové. Povrch republiky tvoří převážně polopoušť  nebo suchá step. V posledních letech je však Kalmykie díky svým zásobám ropy a zemního plynu na velkém ekonomickém vzestupu. Více se můžete dozvědět například na oficiálních kalmyckých stránkách:

http://www.kalmykiaembassy.ru/html/eindex.html

Obrazek

Jak se Vám líbí tento článek?

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

  1 komentář: „Kalmykie – jediná buddhistická země v Evropě

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.