Jezero Balchaš

Jezero Balchaš
Libí se vám článek?

Jezero Balchaš (Balkaš) v Kazachstánu má průměrnou rozlohu 18,200 km2. Plocha jezera však během let značně kolísá (zhruba mezi 15,600 – 23,400 km2), protože jezero je bezodtoké a srážky jsou posledních 100 let značně nepravidelné.

Hladina jezera kolísá i během jedné sezóny až o tři metry (sezónní průměr je 1,6 metru). Maximální délka jezera je 605 kilometrů. Povodí jezera zahrnuje plochu 413,000 km2 – z toho asi 85% je na území Kazachstánu a 15% na území Číny.

Řeka Ili dodává jezeru Balchaš 3/4 vody

Toto dlouhé a úzké jezero je Sarymským poloostrovem rozděleno na dvě téměř oddělené části. V nejužším místě je zde jezero široké jen 3,5 kilometru a vody obou částí jezera se spolu téměř nemísí.

Obrazek

Maximální šířky dosahuje jezero v západní části (74 kilometrů), ve východní části je značně užší a šířka se pohybuje mezi 9-19 kilometry. Největší hloubka jezera (východní část) je 26 metrů, střední hloubka je však pouhých šest metrů!

Západní část jezera

Západní část jezera je široká a mělká, a protože do ní ústí poměrně významná řeka Ili, pramenící ve vysokých čínských horách, je zde voda téměř sladká – její salinita je kolem 1‰. Jezero sice leží ve velmi suché oblasti (průměrné roční srážky jsou kolem 150-200 mm), avšak vzhledem k tomu, že řeka Ili má ledovcový režim odtoku, je nejvyšší stav vody v jezeře na přelomu června a července. Řeka Ili celkově dodává přibližně tři čtvrtiny celoročního přísunu vody do jezera.

Jezero Balchaš ze satelitu. Foto: http://en.wikipedia.org

Východní část jezera

Zato východní část jezera, užší a hlubší, postrádá významný přítok a voda je proto slabě slaná. Její průměrná salinita se pohybuje kolem 6‰ (pro srovnání – průměrná salinita mořské vody je kolem 35‰, salinita většiny slaných jezer je však podstatně vyšší – například Mrtvé moře má salinitu kolem 300‰, čili zhruba padesátkrát vyšší než východní Balchaš!). Do východní části jezera sice ústí několik řek, ty však v létě často úplně vyschnou a do jezera pak  ani nedotečou.

Klima v okolí Balchaše je suché a výrazně kontinentální. Jsou zde poměrně studené zimy, a proto Balchaš zamrzá v průměru 140 dní v roce. Žije v něm mnoho druhů ryb (kromě původních druhů se tu daří i sladkovodním rybám, které zde byly vysazeny – například kapři, okouni, candáti, líni). Na řece Ili leží významná Kapčagajská přehrada (1400 km2). Část vody z řeky Ili se využívá k zavlažování. Počet obyvatelstva pak roste zejména v čínské části povodí a panují obavy, aby se neopakovala stejná tragédie, jako v případě Aralského jezera. Toto kdysi čtvrté největší světové jezero už totiž z větší části vyschlo právě díky nadměrnému odběru vody z jeho přítoků Amudarji a Syrdarji.

Zdroje:

 

petr.daubner

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní. Na těchto stránkách se tedy snažím skloubit zejména zeměpis a cestování. Další informace o mně naleznete zde

    Petr Daubner has 871 posts and counting. See all posts by Petr Daubner

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *