Jáchymov – to není jen bývalý pracovní tábor a radonové lázně

Od | 31 května, 2021

Pokud hledáte zajímavý tip na výlet do západních Čech, tak si do diáře určitě připište Jáchymov. I když jde o jedno z nejmenších lázeňských středisek u nás, překvapí vás, kolik památek a zajímavostí tu najdete.

Muzeum, naučná stezka, návštěva štoly, příjemná procházka k zahradní zřícenině, koupání v radonové vodě, restaurace, bary... tak by asi zněl v krátkosti výčet těch největších lákadel, které má pro vás Jáchymov nachystaná.

Prohlídku Jáchymova začnete v… Městském muzeu

Ano, tak si nejlépe ověříte, co na vás v jeho půvabných uličkách čeká. První expozice vám poví spoustu zajímavého o historii města Jáchymov. Dozvíte se mimo jiné, odkud se vzaly slavné Jáchymovské tolary (a že toto muzeum dříve sloužilo jako Královská mincovna), seznámíte se dobou největšího rozkvětu města během období renesance a chybět nebude ani jáchymovská důlní historie.

Další expozice je věnována balneologii. Najdete tu třeba dobovou ordinaci a éru radonového lázeňství jako takovou. Zjistíte, že její počátky jsou úzce svázané s místními horníky atd. A konečně poslední stálá expozice se zabývá tábory politických vězňů, které zde vznikaly po roce 1950. Ale nebudete se pohybovat jen po místnostech budovy, nahlédnete i do podzemních částí, kde se mimo jiné nachází dům mincmistra nebo třeba lapidárium.

Jáchymov

Muzeum má otevřeno po celý rok. V sezóně od května do září je to od úterý do neděle mezi 9-17 hodinou, mimo sezóny pak od středy do neděle v ten samý čas.

No návštěvu do dolu aneb Štola číslo jedna

I když měří jen 260 metrů, právě ona vám umožní nahlédnout do jáchymovského podzemí. Byla proražena v roce 1952 a měla za úkol ověřit výskyt uranové rudy, přitom narazila i na stříbrnou žílu. V provozu však byla pouze pět let.

Dlouhou dobu ležela zapomenuta, odkud nebyla v roce 2008 zpřístupněna návštěvníkům. Najdete tu bohatou expozici důlních zařízení, vozíků a dalších předmětů , ale také pozůstatků z lágru Svornost. Projít se můžete i po obnovených Mauthausenských schodech (právě tudy do dolu vstupovali vězni) a v areálu jako takovém je k vidění třeba i strážní věž nebo domek.

Štola číslo jedna patří k areálu dolu Svornost. Možná to nevíte, ale jde o nejstarší doposud funkční důl v Evropě, zprovozněný v roce 1518. Zpočátku tu byly země země dobývány kobaltové a stříbrné rudy, dnes se odtud odčerpává léčivá radonová voda pro Jáchymovské lázně.

Prameny jsou tu celkem čtyři:

  • Curie s teplotou 29°C
  • C1 s teplotou 29°C
  • Běhounek s teplotou 36°C
  • Agricola s teplotou 29°C

Při léčbě se pak používají dohromady – po smísení. Ovšem prameny tu byly objeveny a v roce 1864 a po nějakou dobu nebyl jejich potenciál vůbec odhalen. Těžba rud byla v dole Svornost ukončena v roce 1952.

Měli byste vědět. Jáchymov se dříve jmenoval Konstantin, své jméno pak dostal v roce 1525 na památku usmíření dvou rozhádaných hornických frakcí.

Kdo vlastně objevil léčivé účinky radonu?

Nejspíš se budete divit, ale šlo o lékaře, kteří měli na starosti zdraví místních horníků. Přišlo jim zvláštní, že tak těžce pracující muži byli zdravější a v lepší fyzické kondici než jiní jejich pacienti. Postupně si tento stav dali do souvislosti právě s jejich stykem s radonovou vodou a základ pro léčebné lázně byl na světě.

Ty se otevřely v roce 1906 a šlo o první léčebné radonové lázně ve světě. Bohužel během druhé světové války byl jejich provoz omezen kvůli těžbě uranu v blízkém dole, poté se však lázeňská tradice města zase obnovila. Z této doby pochází i sanatorium Radium Palác. Dnes je kompletně rekonstruované a moderně vybavené a slouží nejenom k léčbě závažných onemocnění, ale také k preventivním kůrám.

Koupání v radonové vodě mimo jiné posiluje imunitu, urychluje metabolismus, podporuje rychlejší regenerační procesy apod. A pokud nebudete mít to štěstí, aby vás pojišťovna do lázní poslala, pak si můžete sami zaplatit některý z lázeňských nebo wellness programů.

radium palác

Navíc se tu konají i četné kulturní akce. Můžete se tak zúčastnit třeba závodů psích spřežení, festivalu Mitte Europa, Jáchymovského kulturního léta a mnoha dalších. Nejvíce akcí se odehrává tradičně v létě, takže pokud sem chcete během prázdninovým měsíců zamířit, pečlivě si svůj výlet naplánujte a s trochou štěstí se do nějakého toho kulturního programu trefíte.

Naučné stezky aneb 11,5 kilometru napříč Jáchymovem

Najdete tu hned dvě – Naučnou stezku o radonu v Jáchymově a Jáchymovské peklo

Máte-li málo času nebo cestujete s malými dětmi, pak zvolte tu první. Měří totiž jen tři a půl kilometru. Začíná u již zmíněného městského muzea a skrz starou stromovou alej vás dovede až k sanatoriu. Je přístupná i pro kočárky a seznámíte se na ní s těžbou radonu, jeho léčebným využitím a mnoha dalšími zajímavosti.

To Jáchymovské peklo je podstatně delší. Měří 8,5 kilometru a jde skutečně o procházku, která stojí za to. Zabývá se především tábory, v nichž byli internování političtí vězni, ale okrajově tu najdete i zmínky o krušnohorské přírodě nebo ekologii. Nastoupíte na ní u kostela svatého Jáchyma, sejdete po dřevěných schodech a dáte si okružní cestu, vedoucí až na kopec ke Šlikově hrádku.

Bohužel zrekonstruovanou Šlikovou hláskou se můžete pokochat jen zvenčí, přístupná je pouze v době konání hudebního festivalu. Odměnou za náročným výšlap vám však bude nádherný výhled po okolí. Mimochodem Šlikův hrádek je pravděpodobně nejmladší stavbou hradního typu u nás. Bohužel si své plné slávy užil je pět let. Dokončen byl v roce 1520 a už v roce 1525 ho dobyli a zpustošili rozlícení horníci. A závěrečnou ránu z milosti mu pak dali Švédové během třicetileté války.

Zaujal vás tento článek? Tak vyrazte navštívit Jáchymov!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..