Indonésie, jak ji neznáte – Surabaja, vstupní brána k sopce Bromo

Od | 6 dubna, 2023

Přestože jde o druhé největší město Indonésie, napoprvé ji identifikuje jen málokdo. Přitom má Surabaja zvídavým turistům opravdu co nabídnout. A až vás unaví procházení mnohdy groteskně řešenými uličkami, poskytne vám skvělé zázemí i pro výlety po okolí.

První zmínky o tomto přístavu a současném ekonomickém centru země pocházejí ze 13. století, ovšem o dvě stě let později předčil její vliv většinu velkých měst v oblasti. I dnes jde o významné středisko obchodu a v poslední době také turismu. Surabaju najdete na jihovýchodním pobřeží ostrova Jáva a zapsat si ji můžete i jako hlavní město provincie Východní Jáva. A z ní už je to do průlivu k ostrovu Madura už jen coby kamenem dohodil.

Indonésie, jak ji neznáte – Surabaja, vstupní brána k sopce Bromo

Surabaja a její největší lákadla

Nejpočetnější skupinu obyvatel tvoří samozřejmě Jávanci v těsném závěsu s Madurejci, ale jinak je národnostní složení opravdu pestré, byť většina obyvatel vyznává islám. I tak jde však o prostředí pro turismus přívětivé, s žádnými přehnanými zákazy se tu opravdu nesetkáte.

Velmi početnou je tu čínská komunita, což můžete spatřit třeba i na mešitě Masjid Cheng Ho, která potěší vaše oko typickými čínskými prvky, jež však v této kombinaci vypadají přinejmenším zvláštně. Další oblíbenou muslimskou stavbou je mešita Masjid Al Akbar Surabaya. V jejích útrobách totiž najdete výtah, který vás vyveze až na vyhlídku ve výšce 65 metrů nad zemí.

A kam vyrazit dál? S otevřenou náručí vás přivítá nejstarší kostel v oblasti – Gereja Kelahiran Santa Maria Perawan. Svým stylem připomíná spíš stavby staré ostrovní Anglie, takže se nenechte zmást. A když už jsme u té koloniální architektury, určitě nesmíte vynechat House of Sampoerna a bývalý guvernérský dům Grahadi.

Gereja Kelahiran Santa Maria Perawan

Jinak je Surabaja místem opravdu nevšedním. Na každém kroku se tu tančí vcelku temperamentní tanec Reog a milovníky nočních nákupu zaujme specializované tržiště G-Walk. A je tu ještě jeden nevšední monument – Monumen Kapal Selam, což je vlastně ruská ponorka, jež dříve aktivně sloužila indonéskému námořnictvu. A právě na jeho oslavu byla zrestaurována a zpřístupněna návštěvníkům.

Vzhůru k sopce Bromo – začít musíte na trajektu

Ovšem Surabaja je významná i z jiného důvodu – můžete si odtud objednat trajekt, který vás vezme až do města Probolingo, odkud se dá vyrazit na pěší trek k nejpůsobivější indonéské sopce. K Bromo (2 392 metrů) se váže jedna zajímavá legenda, podle níž poslední majapahitská královna porušila slib daný bohům, kteří se proto na Jávu rozzlobili. Její manžel proto zachránil situaci tím, že svého největšího syna obětoval kráteru Bromo.

sopka Bromo

Pokud chcete na vlastní oči vidět, jaká podívaná se tehdy zarmoucenému otci z legendy naskytla, budete muset překonat černé lávové pole i kus pouště, abyste vše na závěr završili betonovými schody, vedoucími ke kráteru. Naštěstí kouřící svah Bromo vás bude vítat už zdálky, takže ztratit se opravdu nemůžete.

Na vrcholu můžete nahlédnout do stále ještě aktivního srdce sopky a vydat se na procházku po úzké pěšině, vedoucí okolo vrcholu. A nezapomeňte při této příležitosti navštívit také blízký hinduistický chrám.

Poznejte pracovité Tenggeřany opravdu zblízka

Jakmile absolvujete svou „Bromo túru“, bylo by škoda vydávat se hned domů. Vždyť samotná sopka je součástí jávského Národního parku Bromo – Tengger – Semeru a její okolí nabízí mnoho zajímavostí.

Indonésie

Jednou z nich jsou četná políčka zeleniny, rozesetá po úrodných svazích kam až vaše oko dohlédne. I ten nejmenší kousek země dává život kukuřici, cibuli, česneku nebo bramborám. Místní opravdu nezahálejí, což je oproti línému a nedochvilnému životu ve městech opravdovým nezvykem.

A pokud se strefíte do pohyblivého svátku Kasada, který oslavuje právě již zmíněnou událost, točící se okolo královny Rara Anténg, užijete si i tu pravou indonéskou lidovou slavnost se vším všudy. Samotné tenggarské vesnice jsou velmi malebné, takže určitě budete mít na co se dívat.

Zaujal vás tento článek? Vydejte se rovnou na výlet do Indonésie!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..