Hrobka tureckého Derviše GÜL Baba v Budapešti – Posvátné místo Islámu

Od | 17 května, 2022

Hrobka tureckého derviše Gül Baba v Budapešti – posvátné místo islámu

Asi jen málokdo by očekával, že nejsevernější posvátné místo islámu je v maďarské metropoli! Pohřbu derviše Gül Baba se v tehdejší Turky ovládané Budě v roce 1541 osobně účastnil i sultán Sulejman, vládce Osmanské  říše. Po vítězné bitvě u Moháče v roce 1526 Turci vpadli do Uher, kde byl zřízen tzv. Budínský pašalík. Až porážkou Turků před Vídní v roce 1683 začal jejich ústup z Evropy, v roce 1686 opustili Budu.

Derviš Gül Baba zemřel 2.9.1541 během svého kázání a jeho hrobka či mausoleum se nachází v dnešní Budě (část Budapešti na pravém břehu Dunaje, levý břeh je Peští) v prestižní rezidenční čtvrti Rózsadomb. V překladu jde o Růžový kopec, neb „gül“ znamená růže a Gül Baba byl údajně považován za jednu z nejhezčích „růží“ Alláha pro své znalosti a oddanost. Jiná verze praví, že Gül Baba pouze nosil květ růže na svém turbanu… Jako derviš byl označován oddaný muslim, žijící v chudobě a pomocí mystiky hledající cestu k Bohu. Dervišové jsou známí svými tanci v kruhu, které lze stále shlédnout v Turecku a mnoha dalších muslimských zemích.

Hrobka je od roku 1914 národní památkou a od jejího restaurování v roce 1918  se stala cílem muslimských poutníků. V roce 1990 Turecká republika iniciovala a následně financovala celkovou rekonstrukci a rozšíření areálu o sloupovou promenádu a dvě fontány. Areál s hrobkou Gül Baba byl znovu otevřen v roce 2000 a návštěvou tohoto místa a interiéru hrobky se tak člověk rázem přenese z Budapešti do světa islámu a naskytnou se mu pohledy, které by jistě neočekával a v Budapešti ani nehledal.

Dalším pozůstatkem tureckých dob jsou budapešťské veřejné léčivé lázně, kdy ty nejkonzervativnější a „nejturečtější“ Rudás Gyógyfürdő a Király Gyógyfürdő stále dodržují režim dnů pro muže a dnů pro ženy, pouze o víkendech či pouze v neděli jsou společné. Teplota vody dosahuje až 41ºC! Díky mnoha horkým léčivým pramenům, které se i v dalších lázních (Szechényi, Gellért, Lukács, Rác – Gyógyfürdő) využívají ke koupelím, je Budapešť též největším lázeňským městem na světě.

Hrobka tureckého derviše Gül Baby je rozhodně zajímavým místem a při cestování po Budapešti byste jej měli rozhodně navštívit.

3 thoughts on “Hrobka tureckého Derviše GÜL Baba v Budapešti – Posvátné místo Islámu

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.