Historie Karnevalu v Rio de Janeiro

Od | 17 května, 2022

Obsah

Tento karneval je celosvětově známý, málokdo ale ví jaká je skutečná historie karnevalu v Rio de Janeiro. Jedná se o křesťanský karneval, který integruje všechny brazilské kultury a tradice, včetně převládající evropské a africké kultury, spolu s bohatou kulturou hudby, která se rozvinula a vyvíjela v Brazílii.

Karneval v Rio de Janeiro připadá v roce 2022 na období mezi pátkem 25. únorem a sobotou 5. března.

Samba De Janeiro

Karneval v Brazílii je v podstatě velkým představením samby, na které se mnoho místních škol připravuje po celý rok. Slavná karnevalová přehlídka ve městě Rio De Janeiro je soutěž mezi různými školami samby, které vzájemně soutěží o vítězství v této soutěži – jednak pro získání prestiže, jednak pro odměnu ve výši několika milionů dolarů. Je však důležité vědět, že karneval v Riu není jen karnevalovou přehlídkou, celé město je plné pouličních skupin nazývaných „Blocos“. Některé z těchto skupin jsou malé s několika stovkami členů, jiné skupiny jsou mnohem větší.

Původ karnevalu

Každý rok, během pěti dnů předcházejících katolické sezoně půstu (každý únor nebo březen), přebírá ulice města karneval. Ačkoli se tento náboženský rituál oslavuje po celém světě, zejména v katolických zemích, karnevalový festival v Riu je zdaleka největší. Přibližně 2 miliony návštěvníků se každoročně shromažďují do nejzajímavějšího města Brazílie, aby si vychutnali čtyři přímé dny večírku, oslavují a požívají nezapomenutelné slavnosti.

Karneval vznikl někdy v 18. století, kdy si portugalští kolonisté vybírali z tradic afrických otroků a přejímali je do svých vlastních náboženských praktik. Výsledkem byla oslava nazvaná „Entrudo“, která byla představena právě v Brazílii. Dnešní karneval se přeměnil na elektrizující mega-slavnost, která byla považována za důležitý blok brazilské kultury. Ve městě se nachází téměř 600 pouličních „Blocos“, ale srdcem karnevalu je samba, rituální tanec s kořeny v obchodování s otroky.

Co potřebujete vědět předtím, než karneval navštívíte

Pokud chcete najít slušné ubytování, je potřeba rezervovat si ho daleko předtím, než karneval vůbec začne. Turisté by si měli plánovat rezervaci hotelů nebo ubytoven nejméně šest měsíců před karnevalem. Nenechte si ujít Samba Parade, celosvětovou podívanou, která se koná na Sambodromu. Vstupenky si můžete zakoupit předem na online portálu karnevalu. Věnujte se jak samotným průvodům, tak také oslavě s místními obyvateli („Blocos“). Navštěvujte různé části města.

Jak koupit lístky na karneval v Rio de Janeiro?

Lístky na karneval v Rio de Janeiro doporučujeme koupit s předstihem online. Cena jednoho lístku se pohybuje od 450 Kč za jeden den karnevalu. Lístky na karneval v Rio de Janeiro na rok 2022 můžete koupit zde.

Bezpečí během karnevalu

Výraznou nevýhodou karnevalu je bohužel to, že se jedná o období s nejvyšší kriminalitou v Riu. Existuje však spousta způsobů, jak snížíte riziko, aby vás okradli. Věnujte pozornost své vlastní osobní bezpečnosti a věcem po celou dobu, nenoste šperky a drahé oděvy a berte si s sebou jen malou hotovost.

Je třeba opakovat, že vzhledem k tomu, že turisté jsou v průběhu karnevalu vystaveni vysokému riziku loupeže, je nezbytné přijmout některá nezbytná opatření. Zůstaňte mimořádně opatrní, pokud se vydáte do turistických míst, jako je Socha Krista Spasitele, Corcovado Trail a pláže Copacabana a Ipanema. Vždy používejte předplacené nebo registrované taxi, které jste si objednali přes hotel nebo na letišti. Konečně nezapomeňte kontrolovat bankovní výpisy nebo výpisy z kreditní karty pro případné neoprávněné poplatky. Nejčastějšími zločiny během karnevalu jsou zpravidla podvody s bankomaty a kreditními kartami.

Rio de Janeiro

Hlavní město Brazílie žije oslnivým nočním životem, nádhernými zlatými plážemi, historickou hudební scénou a rušnou městskou kulturou. A to nejen v období karnevalu. Město je neuvěřitelným místem k návštěvě kdykoli v roce, ale návštěva každoročního Mardi Gras karnevalu je věc, kterou si musí splnit každý z cestovatelů. Tato epická slavnost je extravagantní smíchání večírků, průvodů, pouličních tanců a dalších tradičních akcí – pokud se chystáte do Brazílie, tak tuto událost prostě nesmíte zmeškat!

Chystáte se vyrazit na Karneval v Riu de Janeiro? 

Dozvědět se jaká je historie karnevalu v Rio de Janeiro je jedna věc, ale vyrazit a karneval si užít na vlastní oči je už věc druhá. Za nás rozhodně doporučujeme na karneval vyrazit a užít si ho na sto procent. Ať už byste na karneval vyrazili s cestovní kanceláři nebo na vlastní pěst, určitě neuděláte nikdy krok vedle.

Letenky do Rio de Janeiro během karnevalu

Najít levné letenky během největší události roku v Rio de Janeiro se zdá být téměř nadlidským úkolem. Pokud jste však ochotni přetrpět více mezipřistání, můžete se dostat i na cenu pod 15 000 Kč. Letenky vyhledávejte vždy na Skyscanneru. Nákup poté doporučujeme u oficiálních prodejců letenek.

Kde se ubytovat během karnevalu v Riu de Janeiro?

Ubytování je vždy ideální volit dle vašich osobních preferencí a financí. Doporučujeme se však podívat na stránky Booking.com, Airbnb.com či Hotels.com a porovnat nabídky. Pokud vám jde však o to vybrat co nejvíce bezpečnou lokalitu, doporučujeme jížní zónu města. Taa je zároveň hlavním srdcem města a budete to mít vždy blízko k hlavnímu dění.

Co dělat v Riu de Janeiro?

Určitě nesmíte zapomenout na hlavní památku ve městě, sochu Krista Spasitele. Člověk, který se před ní nevyfotil, jakoby nebyl nikdy v Riu. Nejjednodušeji se k soše dostanete taxíkem, který vás vyveze na parkoviště Paineras, což je napůl cestě k hoře Corcovado, kde sochu Krista najdete. Na parkovišti si pak jen zakoupíte zpáteční jízdenku na dodávku a vstupné. Pokud chcete ušetřit na vstupném, můžete lístky zakoupit zde.

Kde si půjčit auto v Riu de Janeiro?

Je velmi obvyklé, že se cestovatelé během karnevalu rozhodnou si udělat malý výlet mimo město. K tomu, aby se vám cestovalo co nejpohodlněji vám doporučujeme si pronajmout auto. Pro pronájem auta vždy doporučujeme využít síť RentalCars.com, kde nalezente širokou nabídku. Pronájem malého auta vás vyjde už od 600 Kč na den.

One thought on “Historie Karnevalu v Rio de Janeiro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.